Pielęgniarki – ministerstwo podało ile zarabiają.

Resort zdrowia o obecnych zarobkach pielęgniarek…

Artykuł redakcyjny Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych z dnia 26 marca 2024 roku pt. Pielęgniarki – ich wynagrodzenia przekroczą 16 tys. złotych, wywołał sporo emocjonalnych komentarzy. Tylko emocjonalnych, gdyż nie mają nic wspólnego z racjonalnością.

Matematyka jest jedna, ale niektóre osoby są z nią na bakier. Wypisują więc banialuki licząc na populistyczny poklask. Zacytujmy dwa komentarze, które uzyskały największa liczbę reakcji.

  • Wszystkie tzw. dodatki do pensji to zabierane są w podatkach, składkach itp. Często na rękę czyli na życie jest poniżej podstawy. Więc proszę nie pisać głupot i mieszać ludziom w głowach,
  • Jak zwykle Pan Mielcarek się odpalił. Halo tu ziemia… wracamy, wracamy.

Osoby, które są zainteresowane treścią wszystkich komentarzy zapraszamy do kliknięcia w poniższy post. Naprawdę, niektóre komentarze są świadectwem żenującego poziomu poglądów funkcjonujących wśród personelu pielęgniarskiego. Nie po raz pierwszy mamy przykład, że jednak otaczają nas tłumy płaskoziemców…

Zatem drogie koleżanki „odpalajmy myślenie” i wracajcie na ziemię…

Na posiedzeniu specjalnej sejmowej podkomisji powołanej do rozpatrzenia obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, w dniu 11 kwietnia padły ważne liczby.

Jeszcze jedna uwaga. Padają zarzuty, że określenie „pielęgniarka płaskoziemca” jest obraźliwe. Kompletnie nietrafiony argument. Według Słownika Języka Polskiego płaskoziemca to „osoba kwestionująca poglądy powszechnie uznawane za słuszne i udowodnione naukowo lub będąca zwolennikiem teorii spiskowych”. Pasuje idealnie do osób, które w sposób niedorzeczny kwestionują wyliczenia matematyczne. Mało tego! Głoszą pogląd, że Pan M. jest podstawiony aby skłócać nasze środowisko zawodowe.

Ale „odpalajmy myślenie” i wracajcie na ziemię… drogie koleżanki. Nie Pan M, który w sposób racjonalny przedstawia obiektywny obraz dotyczący bieżących spraw personelu pielęgniarskiego.

Na wspomnianym powyżej posiedzeniu specjalnej podkomisji wiceminister zdrowia Marek Kos podał wysokość aktualnych zarobków pielęgniarek i położnych. Zarobków, które są ukształtowane zmianą kwoty bazowej od dnia 1 lipca 2023 roku.

Na podstawie danych o wynagrodzeniach ponad 187 tys. pracowników zebranych przez NFZ oraz Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji ustalono wysokość obecnego wynagrodzenia pielęgniarek i położnych.

Dalsza część artykułu pod sondą…

Z jakiego źródła najczęściej korzystasz w celu uzyskania aktualnych informacji w zakresie wynagrodzeń pielęgniarek i położnych?

Dalsza część artykułu…

Zarobki w grupach 2 oraz 5 i 6 kształtują się następująco:

  • Grupa 2 – 12 241 zł
  • Grupa 5 – 9 209 zł
  • Grupa 6 – 8 732 zł

Powyższe dane dotyczą wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatków za pracę w porze nocnej, niedzielę i święta oraz tzw. dodatku stażowego + godzin nadliczbowych.

Pan wiceminister zdrowia poinformował także, że w związku z regulacjami zapisanymi w ustawie o wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych od 1 lipca 2024 roku wynagrodzenia „całkowite” – wzrosną o 12,7%.

Teraz wystarczy do kwoty obecnego wynagrodzenia „całkowitego” grupy 2 pielęgniarek dodać wysokość podwyżki od dnia 1 lipca 2024 roku – 12,7%. Wychodzi… 13 795,60 zł.

Natomiast ktoś powie. W artykule na pielegniarki.info.pl pisano o 16 tys. Już tłumaczymy różnicę około 2 200 zł. Pan wiceminister Marek Kos podaje średnie zarobki dla całej grupy 2. Natomiast w grupie 2 są pielęgniarki, które są „jednozmianowe”. Nie mają wypłacanego dodatku za pracę w porze nocnej oraz w niedzielę i święta + godzin nadliczbowych. Te osoby niejako zaniżają średnie zarobki w grupie 2.

Natomiast Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w raporcie o wynagrodzeniach podaje, że całkowite (z pochodnymi + godzinami nadliczbowymi) wynagrodzenie pielęgniarek z grupy 2 stanowi 1.7 wynagrodzenia zasadniczego.

Od 1 lipca 2024 roku wynagrodzenie zasadnicze w grupie 2 wyniesie 9 230,57 zł. 1.8 tego wynagrodzenia to kwota 16 614 zł. Dlatego teza postawiona w tytule artykułu: Pielęgniarki – ich wynagrodzenia przekroczą 16 tys. złotych ma odzwierciedlenie w rzeczywistości. Natomiast średnie wynagrodzenie w grupie 2 wyniesie po 1 lipca 2024 prawie 14 tys. złotych.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3 / 5. Ilość głosów: 39

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8224 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Pielęgniarki – okazuje się, że płace mają charakter solidarnościowy.

3 min czytania
Rola związku Solidarność w obecnym chaosie płacowym w ochronie zdrowia… W artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych pt. W pielęgniarki rzuciła…
Aktualności

V Konferencja Naukowa WUMED już 25 maja!

2 min czytania
V Ogólnopolska Konferencja Naukowa Warszawskiej Uczelni Medycznej już 25 maja 2024 r. Tematem wydarzenia – „Wyzwania w nauce i praktyce z perspektywy…
Aktualności

Pielęgniarki - będzie urlop zdrowotny dla pielęgniarek i położnych.

2 min czytania
Obiecanki cacanki w sprawie urlopu zdrowotnego dla pielęgniarek i położnych mają miejsce od wielu lat… Serial dotycząca urlopów zdrowotnych – dla poratowania…
Komentarze