Pielęgniarki – ich wynagrodzenia przekroczą 16 tys. złotych.

Wynagrodzenia pielęgniarek po 1 lipca 2024 roku

Zgodnie z ustawą o wynagrodzeniach zasadniczych w podmiotach leczniczych płace pielęgniarek i położnych wzrosną od 1 lipca 2024 roku. Przedmiotowy wzrost jest wynikiem podwyższenia kwoty bazowej – przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, która wzrosła za 2023 rok do kwoty 7 155,48 zł z 6 346,15 zł (za 2022 rok).

Wobec powyższego pielęgniarki i położne zaszeregowane przez pracodawców do grupy 2 otrzymają wzrost minimalnego wynagrodzenia zasadniczego o 1 044,04 zł do kwoty 9 230,57 zł. Natomiast przy uwzględnieniu dodatku za pracę w porze nocnej, dodatku za pracę w niedziele i święta oraz dodatku stażowego wynagrodzenie pielęgniarek z tytułem magistra pielęgniarstwa i jednocześnie specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub w dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia wyniesie od 1 lipca około 16 600 zł.

Dalsza część artykułu pod sondą…

Z jakiego źródła najczęściej korzystasz w celu uzyskania aktualnych informacji w zakresie wynagrodzeń pielęgniarek i położnych?

Dalsza część artykułu…

Skąd taka kwota? Zgodnie z raportem w wynagrodzeniach pielęgniarek i położnych przygotowanym przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji płaca całkowita osób zaszeregowanych w podmiotach leczniczych w grupie 2 wynosi 1.8 wynagrodzenia zasadniczego.

Powyższe założenia zostały potwierdzone przez sąd, który ustalał wysokość wynagrodzeń zasadniczych pielęgniarek skarżących szpital za nierówne traktowanie w zatrudnieniu. Szczegółowe informacje w tym zakresie w artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych pt. Pielęgniarki – szokująca roczna strata finansowa pielęgniarek z grupy 6.

Natomiast zgodnie z projektem przesłanym do sejmu przez związek pielęgniarek wynagrodzenie osób z grupy 2 nie zmieni się. Zmiany dotyczą osób zaszeregowanych do grupy 5 i 6. Konsekwencją proponowanych zmian jest zmniejszenie różnic pomiędzy płacą pielęgniarek z grupy 2 i 6. Nie zniwelowanie ale tylko zmniejszenie! Na takie postępowanie związku pielęgniarek popieranym przez izbę pielęgniarską nie ma zgody. Wyraz temu dały pielęgniarki w głosowaniu w ramach sondy przygotowanej przez redakcję pielegniarki.info.pl. Szczegóły przedstawiono w artykule pt. 68% pielęgniarek nie popiera ustawy pani Ptok.

Nie może być zgody pielęgniarek aby wynagrodzenie za jednakową pracę było zróżnicowane o 2,5 tys. złotych ( wliczając dodatek za pracę w porze nocnej, dodatek za pracę w niedziele i święta oraz dodatek stażowy}.

Taka skala zróżnicowania wynagrodzeń jest jednoznacznie łamaniem zasad Kodeksu pracy, któremu zdecydowanie zaprotestował sąd w roku z września 2023 roku. O tym piszemy w artykule pt. Pielęgniarki – arcyważne orzeczenie sądu w sprawie różnicowania wynagrodzeń personelu pielęgniarskiego.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.9 / 5. Ilość głosów: 75

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8172 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pacjent zarzucał pielęgniarce, iż nie został przebrany, kiedy bezwiednie oddał mocz.

2 min czytania
Z uzasadnienia wyroku sądowego w sprawie oceny sposobu wykonywania praktyki zawodowej przez pielęgniarki… W jednym uzasadnień do wyroków sądów w 2022 roku…
Aktualności

Pielęgniarki: "proszę nie robić z nas pośmiewiska".

1 min czytania
Wypowiedź przewodniczącej Związku Pielęgniarek Związek pielęgniarek OZZPiP wniósł swój projekt ustawy o wynagrodzeniach pielęgniarek z zamiarem, że wejdzie w życie z dniem…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

MZ – ponad 9 tys. złotych wyniesie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek z grupy 5 i 6. Od kiedy?

2 min czytania
Wiceminister zdrowia Marek Kos o zarobkach pielęgniarek i położnych po 1 lipca 2026 roku… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje przebieg…
Komentarze
×
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - posiedzenie w sprawie zarobków pielęgniarek.