Pielęgniarki – ministerstwo zdrowia wylicza ile zrobiło dobrego dla pielęgniarek.

2 min czytania
Aktualności
Pielęgniarki – ministerstwo zdrowia wylicza ile zrobiło dobrego dla pielęgniarek.

Ministerstwo zdrowia: nasze działania mają pozytywny wpływ na zawody pielęgniarek i położnych

Poniżej publikujemy fragment odpowiedzi Marka Kosa – podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia z dnia 21 maja 2024 r. na interpelację w sprawie aktualnych i prognozowanych braków kadrowych wśród pielęgniarek i położnych.

(…) W Ministerstwie Zdrowia sukcesywnie realizowane są działania mające na celu zwiększenie liczby aktywnych zawodowo pielęgniarek i położnych w systemie opieki zdrowotnej, uatrakcyjnienie oraz zwiększenie prestiżu tych zawodów, a także zachęcenie do podejmowania kształcenia na kierunkach pielęgniarstwo lub położnictwo. Dokładamy wszelkich starań, aby we współpracy z przedstawicielami środowiska zawodowego pielęgniarek i położnych, wypracować korzystne rozwiązania.

Systematycznie wprowadzane są rozwiązania systemowe mające na celu rozwój kompetencji i uprawnień zawodowych pielęgniarek i położnych, powodując większą samodzielność zawodową, ale także większą odpowiedzialność.

Sukcesywnie rozszerzamy katalog kompetencji zawodowych pielęgniarek i położnych.
Aktualnie pracujemy nad:
– rozszerzeniem wykazu substancji czynnych zawartych w lekach, na które pielęgniarki i położne będą mogły wystawiać recepty oraz wykazu badań diagnostycznych, na które pielęgniarki i położne będą miały prawo wystawiać skierowania,
– nową ustawą o zawodach pielęgniarki i położnej – Zespół do spraw opracowania projektu przepisów regulujących zawody pielęgniarki i położnej działa do 31 lipca br.,
– opracowaniem kompetencjami zawodowych pielęgniarek i położnych w systemie ochrony zdrowia, z uwzględnieniem poziomu wykształcenia (we współpracy z przedstawicielami samorządu zawodowego pielęgniarek i położnych).

Ponadto informuję, iż w celu wzmocnienia roli pielęgniarek i położnych w systemie opieki zdrowotnej, obecnie trwają prace nad zmianą standardów kształcenia przygotowujących do wykonywania zawodów pielęgniarki i położnej. Zespół ekspertów powołany zarządzeniem Ministra Zdrowia przygotował zmiany obszarów kompetencyjnych absolwentów studiów I i II stopnia kierunków pielęgniarstwo położnictwo, mające na celu upraktycznienie kształcenia tak, aby było dostosowane do aktualnych potrzeb rynku pracy.

Wspieramy także rozwój zawodowy pielęgniarek i położnych poprzez dofinansowanie
szkoleń specjalizacyjnych dla tych grup zawodowych. W tym roku zaplanowaliśmy na ten cel 10 mln zł. Zaplanowaliśmy także system zachęt do podejmowania i kontynuowania studiów na wybranych kierunkach medycznych, w tym pielęgniarstwo i położnictwo, co pozwoli na uruchomienie wsparcia planowanego dla pielęgniarek i położnych w ramach Krajowego Planu Odbudowy (stypendia, współfinansowanie studiów odpłatnych, mentoring),

(…)

Dotychczasowe działania podejmowane przez Ministerstwo Zdrowia na rzecz pielęgniarek
i położnych mają pozytywny wpływ na zwiększenie zainteresowania młodych osób do
podejmowania kształcenia w tych zawodach, a tym samym sukcesywny wzrost liczby pielęgniarek i położnych zatrudnionych w systemie ochrony zdrowia.

Zwiększa się również liczba szkół posiadających akredytację Ministra Zdrowia na kształcenie pielęgniarek i położnych na poziomie pierwszego stopnia (obecnie mamy 121 uczelni)oraz zwiększa się liczba studentów kierunku pielęgniarstwo- w roku akademickim 2023/2024 odnotowano– 12 376 studentów na pierwszym roku kierunku pielęgniarstwo I stopnia.

Według danych Centralnego Rejestru Pielęgniarek i Położnych, prowadzonego przez
Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych, liczba aktywnych zawodowo pielęgniarek i położnych systematycznie wzrasta – wg stanu na dzień 31 grudnia 2023 r. wynosi 239 257 pielęgniarek i 29 911 położnych.

Z wyrazami szacunku
z upoważnienia Ministra Zdrowia
Marek Kos Podsekretarz Stanu

21.05.2024 r.

źródło: sejm.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 1 / 5. Ilość głosów: 4

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8295 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Pracodawca zapewnia "konkurencyjne i atrakcyjne wynagrodzenie pakietowe".

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Nowatorska Klinika Medycyny Estetycznej premium, działającą w dziedzinie transplantacji włosów i trychologii, medycyny estetycznej, a także kosmetologii, chirurgii…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - wynagrodzenie zasadnicze od 1 stycznia 2025 r.

1 min czytania
Wynagrodzenia pielęgniarek – propozycja ministerstwa W poniższym artykule, który pochodzi z lipcowego wydania Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych zajmiemy się tematem związanym…
Aktualności

Pielęgniarki liczą czas do emerytury.

2 min czytania
Komentarze pielęgniarek Poniżej zamieszczamy kilka wybranych komentarzy zamieszczonych na profilu na Facebooku pod cytatem jednej z pielęgniarek. Pielęgniarka: Liczę już lata do…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - oficjalna treść nowej tabeli siatki płac.