Pielęgniarki – ministerstwo zdrowia zauważa problem kominów płacowych wśród personelu pielęgniarskiego.

1 min czytania
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych
Pielęgniarki – ministerstwo zdrowia zauważa problem kominów płacowych wśród personelu pielęgniarskiego.

Resort zdrowia zauważa problem

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych w najnowszym numerze Gazety, z satysfakcją zauważa zmianę retoryki Ministerstwa Zdrowia w zakresie potrzeby zmiany patologicznej siatki płac personelu pielęgniarskiego. Decydenci PiS udawali, że problemu kominów płacowych wśród pielęgniarek i położnych nie ma, więc nie ma potrzeby nowelizacji siatki płac. Co szczególnie jest groteskowe – PiS wprowadzenie siatki płac w podmiotach leczniczych w 2017 roku argumentował walką z „kominami płacowymi w ochronie zdrowia”. Efektem radosnej twórczości w tym zakresie są obecne procesy sądowe, które pracodawcy przegrywają i muszą wypłacać pielęgniarkom wielotysięczne odszkodowania. Odszkodowania za nierówne traktowanie w zatrudnieniu.

Na czym polega zmiana w podejściu do powyższych kwestii przez nową koalicję rządową? Dostrzega problem „mocnego rozstrzelenia” zarobków pielęgniarek, które „wykonują często bardzo podobną i też bardzo ciężką pracę”. I to właściwie jedyny plus nowej koalicji rządowej.

Natomiast sposób, w jaki Koalicja 15 października zabrała się za rozwiązywanie powyższego problemu, jest haniebny w kontekście obietnic wyborczych. Najpierw obiecanki jeszcze w kampanii wyborczej, potem – już w obecnej kadencji Sejmu – nadal… obiecanki, oddalanie w czasie ogłoszenia oficjalnego stanowiska w sprawie projektu ustawy autorstwa pani Krystyny Ptok.

Poniżej cytujemy fragment wystąpienia wiceministra zdrowia w Sejmie w dniu 11 kwietnia, w którym stwierdza, że pielęgniarki i położne „zarobki mają mocno rozstrzelone”.

Wiceminister zdrowia Marek Kos:

(…) Szanowni Państwo, żeby iść w kierunku stanowiska Ministerstwa Zdrowia, jak również w kierunku oczekiwanym tutaj przez całą podkomisję, przez środowisko wnioskodawcy, powiem, że w ścisłym kierownictwie Ministerstwa Zdrowia ustaliliśmy pewne kierunki, które chciałem dzisiaj przedstawić, bo tu wrócę do tego mojego stwierdzenia, że w budżecie na 2024 środków na podwyżki nie ma. Przynajmniej ja nie widzę, nie widzimy też w kierownictwie.

Dalszy ciąg wypowiedzi wiceministra przeczytasz w artykule na 3 stronie Gazety.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.6 / 5. Ilość głosów: 19

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1081 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka: iniekcje, kroplówki, pobrania krwi, tłumaczenie rodzinom…

1 min czytania
Komentarze pielęgniarek Pod jednym z zamieszczony postów na Facebooku pojawił się poniższy komentarz pielęgniarki. Wywołał on dyskusję wśród pielęgniarek i położnych. Polska…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. 80–85 zł / godz. brutto

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Prywatna placówka medyczna poszukuje pielęgniarki/pielęgniarza do pracy w szpitalu w Łodzi i w Brzezinach. Wynagrodzenie: 80 – 85…
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Pielęgniarka odmówiła przyjęcia dyżuru. Sąd Rejonowy skazał a Sąd Okręgowy...

3 min czytania
Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przytacza kolejny fragment uzasadnienia do wyroku Sądu Okręgowego. Zobacz część pierwszą sprawy w artykule pt. Pracodawca…
Komentarze
×
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarka i ratownik medyczny nie byli w stanie opanować zdarzenia masowego.