Pielęgniarki – my to wykonujemy od lat bez specjalizacji.

2 min czytania
Aktualności
Pielęgniarki – my to wykonujemy od lat bez specjalizacji.

Szkolenia pielęgniarek i położnych

Na fanpage’u na Facebooku Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych opublikowaliśmy poniższy post dotyczący ukończenia specjalizacji przez pielęgniarki i kompetencji z nią związanych. Post cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem wśród pielęgniarek i położnych. Trafił on, aż do 90 tys. osób i zostało pod nim zamieszczonych ponad 700 reakcji i 600 komentarzy. Zobacz post na Facebooku klikając TUTAJ.

Komentarze pielęgniarek i położnych

Poniżej prezentujemy wybrane komentarze pielęgniarek i położnych zamieszczone pod postem opublikowanym na Facebooku.

 • Takie zabiegi to podstawa pielęgniarstwa i nie potrzebna jest do tego specjalizacja. No chyba, że poziom wykształcenia on-line jest tak niebotycznie wysoki.
 • Te specjalizacje powinny być darmowe i mieć charakter informacyjny o nowościach w medycynie, a nie uczenie się kolejny raz pielęgniarstwa od podstaw!
 • A to ciekawe? Bo my to wykonujemy bez tej specjalizacji! To teraz trzeba skończyć specjalizację żeby pacjenta cewnikować i zakładać sondę.
 • To mi nowość. Do tej pory myślałam, że każda pielęgniarka to umie.
 • Nie wiem o co tu chodzi. ,,Ostateczny program szkolenia opracował zespół 5 osób z tytułami: prof. dr hab. n. med. Program nowego szkolenia, którego efektem będzie nowa umiejętność pielęgniarek opracował zespół specjalistów. Każde szkolenie, zwłaszcza specjalizacyjne, powinno odpowiadać na pytanie: jakie nowe kompetencje uzyskają osoby z tytułem specjalisty. W tym przypadku specjalisty w dziedzinie: chirurgicznej asysty lekarza.” Jestem ciekawa, czy w tym zespole specjalistów prof. ,dr n .medycznych znalazła się pielęgniarka, żeby oświecić jaśnie Państwo, że są to czynności, które wykonujemy, bez względu na poziom wykształcenia.

Pielęgniarka: cewniki i sondy pielęgniarki zakładały odkąd pamiętam

 • To nie jest śmieszne, to jest żałosne z perspektywy wykonanych setek tysięcy cewnikowań, upustów krwi, reinfuzji, sond na Lambrie i innych, płukań żołądka, itp.
 • To może należy jeszcze robić specjalizację z mierzenia ciśnienia, tętna i temperatury. Chore to wszystko.
 • Czyli teraz czekamy na lekarza albo specjalistów a pacjent niech cierpi.
 • Coś nowego? Akurat cewniki i sondy pielęgniarki zakładały odkąd pamiętam…A teraz się okazuje, że specjalizacja potrzebna.
 • To niech wypłacą wyrównanie za te wszystkie sondy, których się nazakładałam bez specjalizacji.
 • Nie rozumiecie kochani. Chodzi o to żeby zlikwidować etat drugiego lekarza chirurga który asystuje do zabiegów operacyjnych. Stąd ww. pomysł. Jak zawsze chodzi o pieniądze. W przyszłości będziecie go zastępować, często przy skomplikowanych, trudnych operacjach. Współczuję i wam i operatorom, a najbardziej pacjentom.
 • Proszę mi powiedzieć kto ma zacewnikowac pacjenta w domu? Lekarz rodzinny? Robię to od 2006 roku w opiece długoterminowej. I co? Teraz mam robić kurs?

Tego uczono pielęgniarki w LM

 • Zastanawiam się jak ja to ogarnęłam przez 38 lat, bez specjalizacji, kiedy wykonywało się sondy dwunastnicze i to był sprzęt wielorazowy, trzeba było wygotować.
 • Po LM każda pielęgniarka założy sondę i zrobi cewnikowanie, bo tam uczono wszystkiego.
 • Ja skończyłam liceum medyczne i robiłyśmy to już w szkole i na praktykach. I cewnikowanie ani zgłębnikowanie nie wymagało specjalizacji.
 • Jestem po liceum 30 lat temu nie potrzebowałam specjalizacji do założenia cewnika, założenia sondy czy poddawania bezpośrednio leku do serca przy reanimacji, a teraz przychodzi pielęgniarka z magistrem i nie potrafi pobrać krwi.
 • Śmiechu warte.. .cewnikowanie sondy, wymiana pegów, opracowanie chirurgiczne odleżyn to wszystko robiłam bezprawnie…. Dobrze, że jestem już na emeryturze.

Zachowano oryginalną treść wypowiedzi.

Źródło: pielegniarki.info.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.4 / 5. Ilość głosów: 169

Bądź pierwszym, który oceni wpis

228 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka & kosmetyczka. Kontrowersje wokół stawki godzinowej.

2 min czytania
Stawka godzinowa pielęgniarek Niedawno opublikowaliśmy na facebookowym fanpage’u Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych post z komentarzem porównującym stawkę godzinową pracy pielęgniarek i…
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Książka "Podstawy pielęgniarstwa chirurgicznego" dla pielęgniarek.

1 min czytania
Literatura dla pielęgniarek i położnych W książce “Podstawy pielęgniarstwa chirurgicznego” przedstawiono jednostki chorobowe, diagnostykę, metody operacyjnego leczenia, możliwości powikłań oraz działania pielęgnacyjne,…
AktualnościNowa siatka płac

Oszczędności na pielęgniarkach – dyrektor obciął pielęgniarkom wymiar czasu pracy.

4 min czytania
Przykład sposobu wprowadzania wzrostu wynagrodzeń zasadniczych dla pielęgniarek i położnych Poniżej publikujemy treść artykułu z dnia 6 sierpnia 2022 roku, autorstwa redaktor…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarki - podział w siatce płac to i podział obowiązków.