Pielęgniarki napisały oświadczenie.

3 min czytania
AktualnościNowa siatka płacPraktyka zawodowa
Pielęgniarki napisały oświadczenie.

Obraz polskiego pielęgniarstwa

W bieżącym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych przytaczamy oświadczenie pielęgniarek i położnych jednego z wielkopolskich szpitali. Poniżej prezentujemy fragment tej wypowiedzi. Całość jest dostępna w październikowym wydaniu Gazety, na stronie 4.

Ustawa o zawodach pielęgniarki i położnej w art. 10b. ust. 1 stanowi, że pielęgniarka i położna ma obowiązek stałego aktualizowania swojej wiedzy i umiejętności zawodowych oraz prawo do doskonalenia zawodowego w różnych dziedzinach i typach kształcenia podyplomowego. Pielęgniarki i położne Szpitala Powiatowego w Jarocinie podnoszą swoje kwalifikacje kończąc kursy kwalifikacyjne, kursy specjalistyczne i specjalizacje w różnych dziedzinach.

W jarocińskim szpitalu nie docenia się jednak pracownika wykształconego “bo jest za drogi i generuje koszty”. Personelu jest za mało, a i tak straszy się go zwolnieniami i przekonuje, że w ościennych szpitalach nie znajdzie pracy.

Zgodnie z nowelizacją z dnia 26 maja 2022 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych pielęgniarki i położne posiadające tytuł magistra i specjalizację, powinny otrzymać wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 7304 zł. W Szpitalu Powiatowym w Jarocinie personel otrzymał wynagrodzenie za miesiąc lipiec w 2 ratach, ze spłatą po otrzymaniu przez szpital pieniędzy z NFZ. Jednocześnie poinformowano personel, że pieniądze na wyższe wynagrodzenia są mu zagwarantowane tylko na 3 miesiące, a następnie Pan Prezes ma co do pielęgniarek i położnych posiadających tytuł magistra “inne plany”.

Degradacja personelu to dobry kierunek podnoszenia jakości usług szpitala?

Jednocześnie z aneksami personelowi z tytułem magistra i specjalizacją zostały wręczone wypowiedzenia warunków pracy. Tym samym personel od stycznia 2023 roku będzie otrzymywał niższe niż gwarantuje ustawa wynagrodzenie. Skoro uznano wyższe wykształcenia pielęgniarek i położnych wykazując je w NFZ w ubiegłym roku i uzyskując tym samym pieniądze na ich wynagrodzenia to dlaczego nie robi się tego w tym roku, starając się, by pieniądze otrzymać na stałe, a nie na określony czas? Czy degradacja personelu to dobry kierunek podnoszenia jakości usług szpitala?

Tematy lipcowego wydania Gazety Pielęgniarek

Poniżej sygnalizujemy tematy bieżącego wydania Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych.

Ocena atrakcyjności zarobków pielęgniarek

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych zawsze podkreślała, że podawanie wynagrodzeń w ochronie zdrowia bez znajomości specyfiki sposobu osiągania przychodu w podmiotach leczniczych jest kompletnie niemiarodajne. Dopiero szczegóły w zakresie przychodu ukazują stopień jego „atrakcyjności”.

Dyrektor Szumowski wymyślił zasady podwyżek

Za Rynkiem Zdrowia publikujemy fragment wywiadu z byłym ministrem zdrowia panem Łukaszem Szumowskim, który obecnie jest dyrektorem szpitala. W wywiadzie poruszono dość szczegółowo kwestię wynagrodzeń pielęgniarek i położnych w kontekście siatki płac.

Dyrektor oczernia pielęgniarki LM i SM

Jest rzeczą zdumiewającą, że osoba na stanowisku kierownika podmiotu leczniczego oczernia grupę podległych sobie pracowników. Nie tędy droga do budowania zespołu ludzi, od których zależy zdrowie i życie pacjentów. Te osoby są członkami zespołu terapeutycznego.

Kuriozalne uprawnienia pielęgniarek specjalistek

Redakcja kontynuuje cykl artykułów dotyczących uprawnień zawodowych, jakie nadaje minister zdrowia pielęgniarkom, które ukończyły różne formy szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Warto zobaczyć, w jaki sposób minister zdrowia “obdarowuje” pielęgniarki uprawnieniami

Pacjent nagrywał telefonem pielęgniarki

Sąd: Należy podkreślić, że wejście do przychodni od razu z uruchomionym telefonem komórkowym, bez założonej maseczki ochronnej było od początku ze strony obwinionego prowokacją nakierowaną na wywołanie incydentu z personelem medycznym przychodni. (…) nagrywane filmiki publikował na YouTube.

Czytaj więcej w bezpłatnym e-wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych, klikając w poniższy link.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.8 / 5. Ilość głosów: 5

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1057 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Pielęgniarki – okazuje się, że płace mają charakter solidarnościowy.

3 min czytania
Rola związku Solidarność w obecnym chaosie płacowym w ochronie zdrowia… W artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych pt. W pielęgniarki rzuciła…
Aktualności

V Konferencja Naukowa WUMED już 25 maja!

2 min czytania
V Ogólnopolska Konferencja Naukowa Warszawskiej Uczelni Medycznej już 25 maja 2024 r. Tematem wydarzenia – „Wyzwania w nauce i praktyce z perspektywy…
Aktualności

Pielęgniarki - będzie urlop zdrowotny dla pielęgniarek i położnych.

2 min czytania
Obiecanki cacanki w sprawie urlopu zdrowotnego dla pielęgniarek i położnych mają miejsce od wielu lat… Serial dotycząca urlopów zdrowotnych – dla poratowania…
Komentarze
×
AktualnościPraktyka zawodowa

Pacjent złamał pielęgniarce rękę. Wyswobodził się z pasów.