Pielęgniarki: nie dla bezwzględnej kary więzienia, zamiast kary w zawieszeniu.

1 min czytania
Aktualności

PIELĘGNIARKI: NIE DLA BEZWZGLĘDNEJ KARY WIĘZIENIA,

ZAMIAST KARY Z ZAWIESZENIU. 

Zobacz także: Zaostrzenie kar dla pielęgniarek. Kary więzienia bez zawieszenia!

Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej Pielęgniarek i Położnych oraz Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych wyraża zdecydowanie negatywne stanowisko wobec Rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy Nr 3451).

Projekt nowelizacji Kodeksu karnego zawarty w Rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 3451) zakłada wprowadzenie istotnych zmian w zakresie polityki karania poprzez zaostrzenie jej represyjności.. Dotychczas obowiązujący przepis art. 155 kodeksu karnego przewidywał odpowiedzialność sprawcy nieumyślnego spowodowania śmierci w granicach od 3 miesięcy do lat 5. Projekt zmienia granice odpowiedzialności karnej sprawcy takiego czynu podwyższając dolną granicę do 1 roku zaś górną do lat 10. Poza tym wskazana zmiana art. 155 k.k. polegająca na wprowadzeniu odpowiedzialności karnej za nieumyślne spowodowanie śmierci dwóch osób i zagrożenie z tego tytułu karą w wymiarze od 2 do 15 lat niesie szczególne ryzyko związane z wykonywanym zawodem dla położnych sprawujących opiekę nad ciężarna kobietą i jej dzieckiem.

W ocenie NRzOZ oraz NRPiP zaostrzenie prawa, które jak to deklarują projektodawcy ma służyć m.in. ochronie najistotniejszych dóbr, jakimi są zdrowie i życie człowieka, w sposób paradoksalny w swoich skutkach w przypadku pacjentów przyniesie najprawdopodobniej odwrotny efekt, powodując obniżenie poziomu ich bezpieczeństwa. Radykalny wzrost proponowanej represji karnej – mający w założeniu powodować zwiększenie stopnia staranności podejmowanych działań zawodowych przez m.in. pielęgniarki i położne, a tym samym prowadzić do minimalizacji ilości popełnianych błędów i występowania tzw. zdarzeń niepożądanych nie wywoła skutku zamierzonego, natomiast najprawdopodobniej spowodowuje dalsze zmniejszenie ilości osób zdecydowanych na wykonywanie zawodu pielęgniarki albo położnej poprzez odejście od zawodu.

Tym samym NRzOZPiP oraz NRPiP wyraża sprzeciw wobec zmiany prawa karnego, którego kierunek w negatywny sposób dotknie przedstawicieli naszej grupy zawodowej.

źródło: NIPIP


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8874 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki generalnie tego nie zaakceptują.

2 min czytania
Sejm – poseł o pielęgniarkach. Redakcja pielegniarki.info.pl przedstawia jedną z wypowiedzi, która padla podczas posiedzenia sejmowej podkomisji stałej do spraw organizacji ochrony…
Aktualności

Jak dbać o wątrobę?

2 min czytania
Wątroba to jeden z najważniejszych narządów w organizmie człowieka. Pełni ponad 500 funkcji, m.in. bierze udział w trawieniu tłuszczów, magazynuje witaminy, neutralizuje…
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarki – działacze izby są zwolnieni z przeszkolenia po przerwie w wykonywaniu zawodu?

2 min czytania
Pielęgniarka pyta – czy panie pielęgniarki zatrudnione w izbach, odnawiają  prawo wykonywania zawodu w formie wolontariatu, tak jak nasze koleżanki pielęgniarki, które…
Komentarze