Pielęgniarki, nie panikujcie. Podwyżki będą.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Pielęgniarki, nie panikujcie. Podwyżki będą.

Pielęgniarka pisze do redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

Dzień dobry, chciałabym zwrócić się do Państwa redakcji z pytaniem dotyczącym przeszeregowań po 1 lipca 2022 roku. Jestem pielęgniarką jednego ze szpitala wojewódzkiego i od dwóch dni krąży u nas informacja że ze względu na sytuację wojenną na Ukrainie i napływem uchodźców do naszego kraju, a co za tym idzie udzielaniem im świadczeń zdrowotnych, nie będzie finansowania tych przeszeregowań przez Fundusz tylko szpitale we własnym zakresie mają zorganizować środki na ten cel.

A jak znam życie żaden szpital nie powie, że ma pieniędzy na podwyżki, a dla pielęgniarek to już na pewno. Niestety nigdzie nie znalazłam wiarygodnych informacji na ten temat. Patrząc na galopującą inflację, ceny paliw – ja np. do pracy dojeżdżam tak jak większość koleżanek to wszystkie czekamy na ten lipiec jak na zmiłowanie. Jeżeli moglibyście państwo zweryfikować tą informację i odpowiedzieć na nią to byłabym bardzo wdzięczna. Dziękuję i pozdrawiam.

Dane teleadresowe autorki do wiadomości redakcji

Komentarz redakcji pielęgniarki.info.pl

Bardzo dziękujemy za korespondencję. W pierwszej kolejności należy zauważyć, że wzrost wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek i położnych jest zapisany w ustawie od 2017 roku. Ustawa ta ma wpisany mechanizm podwyżek pielęgniarek i położnych. Mechanizm tej polega na powiązaniu współczynników pracy zapisanych w załączniku do ustawy w kwotą bazową. Kwota bazowa to wysokość średniego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku 2021.

Wobec powyższego podwyżki dla pielęgniarek i położnych od 1 lipca 2022 roku są gwarantowane przez ustawę. Nie przez jakiś Zespół Trójstronny ds. ochrony zdrowia, który jest gruntem dla pozorowanego dialogu ministra zdrowia z pielęgniarkami i położnymi.

Więcej szczegółów o powyższym mechanizmie i skutkach finansowych dla naszego środowiska zawodowego piszemy w aktualnym numerze Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych na stronie 3 w artykule pt. Znamy już dokładną wysokość podwyżek dla pielęgniarek i położnych od lipca 2022.

Zainteresowanych użytkowników portalu zapraszamy do e-wydania gazety, klikając w poniższy link.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.1 / 5. Ilość głosów: 53

Bądź pierwszym, który oceni wpis

420 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Prawie 500 komentarzy pielęgniarek wywołała wypowiedź posła.

2 min czytania
Poseł o różnicach między pielęgniarkami Na fanpage’u Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych opublikowaliśmy wypowiedź posła Artura Łąckiego, który uważa, że podczas swojej…
Aktualności

Pielęgniarka i opiekun medyczny zdani na siebie. Jaka jest rzeczywistość?

1 min czytania
Ankiety na pielegniarki.info.pl Jakiś czas temu opublikowaliśmy na Portalu Pielęgniarek i Położnych artykuł z prośbą pielęgniarki o udział w badaniu, którego wyniki…
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarka powinna czuć, że jeśli lepiej pracuje, to lepiej zarabia.

4 min czytania
O sprawach pielęgniarek dyskusja w radiowym studio Witam słuchaczy tej audycji, audycji „Jest sprawa” i dziś mamy dwa tematy w programie. Pierwszy…
Komentarze
×
AktualnościPielęgniarki z Ukrainy

Pielęgniarki z Ukrainy muszą spełniać wymogi.