Pielęgniarki, nie podpisujcie aneksów do umów.

3 min czytania
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarki, nie podpisujcie aneksów do umów.

SPROSTOWANIE

W treści publikacji „Pielęgniarki, nie podpisujcie aneksów do umów” opublikowanej w dniu 24 czerwca 2022 r. podano wymagające sprostowania informacje. Autor Publikacji dokonując publikacji komunikatu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych opublikowanego na stronie https://ozzpip.pl/komunikat-po-odrzuceniu przez-sejm-poprawek-senatu-do-ustawyl bez zgody Związku dopuścił się ingerencji w treść komunikatu o czym nie poinformował czytelników. Manipulacja polega na dodaniu śródtytułów, które nie są zgodne i nie oddają intencji autora Komunikatu. W związku z powyższym, treść Komunikatu została zmanipulowana i w konsekwencji manipulacji zostali poddani czytelnicy. Dodatkowo, również w treść komunikatu został wpleciony komentarz, który zawiera nieprawdziwe twierdzenia. Nieprawdą jest, że pani Krystyna Ptok straszyła pielęgniarki degradacją do niższych grup w siatce płac. Ponadto nieprawdą jest, że Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych zdegradował w 2017 r. absolwentki LM i SM do najniższej grupy płacowej. Związek działa w interesie pielęgniarek popiera jedynie działania poprawiające ich status, w tym zarobki.
W imieniu OZZPIP
Robert Sagan, radca prawny

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych apeluje

Na stronie związku pielęgniarek w dniu 23 czerwca 2022 roku opublikowano poniższy komunikat.

Podczas dzisiejszego głosowania w Sejmie odrzucone zostały wszystkie poprawki Senatu do ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Sejm odrzucił poprawki senatu

Odrzucono najważniejsze dla nas poprawki, które dotyczyły bezzwłocznego uznawania przez pracodawców podwyższenia kwalifikacji przez pracowników, zapisów zabezpieczających przed samowolną degradacją pracowników przez pracodawców, gwarancji finansowania podwyżek i uznanie posiadanych kwalifikacji.

Wszystkie te poprawki nie wywoływały skutków finansowych dla budżetu i mieściły się w środkach finansowych przewidzianych w założeniach ustawy.

Związek o „tarczy inflacyjnej” dla pracowników ochrony zdrowia

Osobną grupą odrzuconych poprawek były te podnoszące o 0,25 współczynniki pracy dla wszystkich grup zawodowych wymienionych w załączniku do ustawy i będące – w ocenie Senatu – swoistą tarczą antyinflacyjną dla pracowników ochrony zdrowia.

Pracownicy publicznej ochrony zdrowia po raz kolejny zobaczyli prawdziwe oblicze posłanek i posłów. Przekonaliśmy się o tym, kto z parlamentarzystów ma wolną wolę w pełnieniu mandatu, a kto działa tylko zgodnie z partyjną instrukcją, ignorując ważne merytorycznie uwagi do tworzonego prawa.

OZZPiP – nasze uwagi zostały odrzucone

Podczas prac nad tą ustawą nie uwzględniono naszych uwag. Prawie wszystkie stanowiska zgłaszane przez stronę społeczną otrzymały negatywną opinię Ministerstwa Zdrowia. To nie jest dialog, to jest monolog władzy przekonanej o własnej nieomylności.

Cieszymy się, że poprzez udział w naszym wczorajszym zgromadzeniu przed Sejmem, wsparli nas przedstawiciele personelu pomocniczego w ochronie zdrowia oraz reprezentacje związków zawodowych fizjoterapeutów, diagnostów, techników analityki medycznej i elektroradiologii, pracowników bloków operacyjnych oraz lekarzy-rezydentów.

Protest pielęgniarek pod sejmem poparła izba lekarska

Bardzo mocno wybrzmiało również stanowisko prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej z 21 czerwca 2022 roku, w którym napisano wprost: „podkreślenia wymaga, że – wbrew temu co na konferencji prasowej powiedział Minister Zdrowia – środowisko pielęgniarek i położnych, zapowiadające manifestację, nie jest odosobnione w swoich postulatach i ma poparcie samorządu lekarskiego”.

Podczas naszego zgromadzenia przed Sejmem na specjalnie przygotowanych „Kartach Obserwacji Pracy Posła” każdy parlamentarzysta mógł zadeklarować swoje poparcie najważniejszych dla nas poprawek Senatu do projektu ustawy.

„Ściany Wstydu i Ściany Chwały Posłów RP” – pomysł związku pielęgniarek

Każdej posłance i każdemu posłowi daliśmy szansę spotkania się z przedstawicielami naszych zawodów z ich regionów i możliwość zadeklarowania stanowiska wobec poprawek Senatu poprzez wypełnienie indywidualnej „Karty Obserwacji Pracy Posła”.

Teraz odnotujemy każde indywidualne głosowanie i sprawdzimy, czy są one zgodne ze złożonymi deklaracjami. W ten sposób powstaną swoiste wojewódzkie Ściany Wstydu i Ściany Chwały Posłów RP.

Nie zapomnimy, komu z parlamentarzystów leżą na sercu zgłaszane przez OZZPiP problemy zawodowe polskich pielęgniarek i położnych!

Tego pielęgniarki nie podpisujcie bez konsultacji

Jesteśmy świadomi zagrożeń, jakie niosą za sobą złe zapisy tej ustawy i dlatego apelujemy do wszystkich członków Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych:

Nie podpisujcie aneksów do waszych umów, bez wcześniejszej konsultacji z macierzystą organizacją związkową!

Zgłaszajcie do Związku wszelkie próby zdegradowania Was, nieuznawania kwalifikacji i obniżania zarobków, które pracodawcy mogą podejmować przy okazji wprowadzenia w życie nowych przepisów ustawy.

Krystyna Ptok
Przewodnicząca OZZPiP

Warszawa, dnia 23.06.2022 r.

źródło: ozzpip.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.4 / 5. Ilość głosów: 141

Bądź pierwszym, który oceni wpis

420 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Prawie 500 komentarzy pielęgniarek wywołała wypowiedź posła.

2 min czytania
Poseł o różnicach między pielęgniarkami Na fanpage’u Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych opublikowaliśmy wypowiedź posła Artura Łąckiego, który uważa, że podczas swojej…
Aktualności

Pielęgniarka i opiekun medyczny zdani na siebie. Jaka jest rzeczywistość?

1 min czytania
Ankiety na pielegniarki.info.pl Jakiś czas temu opublikowaliśmy na Portalu Pielęgniarek i Położnych artykuł z prośbą pielęgniarki o udział w badaniu, którego wyniki…
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarka powinna czuć, że jeśli lepiej pracuje, to lepiej zarabia.

4 min czytania
O sprawach pielęgniarek dyskusja w radiowym studio Witam słuchaczy tej audycji, audycji „Jest sprawa” i dziś mamy dwa tematy w programie. Pierwszy…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płac

Wiceminister - doceniliśmy pielęgniarki z wieloletnim stażem.