Pielęgniarki – nieco spadnie różnica w podstawie.

3 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Pielęgniarki – nieco spadnie różnica w podstawie.

Protestujący medycy oraz minister zdrowia nie mają woli poprawy niesprawiedliwej oraz dyskryminującej siatki płac

Sprawę wysokości minimalnego wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek i położnych, w kontekście kominów płacowych, pomiędzy poszczególnymi grupami w tabeli zaszeregowania, to temat zasadniczy, dla 70 tysięcy pielęgniarek i położnych.

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych na bieżąco informuje środowisko pielęgniarskie o sytuacji w przedmiocie – niesprawiedliwej oraz dyskryminującej – nowej siatki płac, obowiązującej od 1 lipca 2021 roku. Za niedopuszczalne należy uznać różnice w wynagrodzeniach zasadniczych sięgające 1700 PLN, względem pielęgniarek wykonujących ten sam zakres obowiązków.

Niestety przedstawiony przez protestujących medyków projekt siatki płac nie niweluje skandalicznych różnic w wynagrodzeniu zasadniczym. Projekt podziału pielęgniarek i położnych na grupy, przedstawiony w dniu 14 października 2021 roku, zmniejsza przedmiotową różnicę do 1400 PLN.

Także projekt siatki płac autorstwa ministra zdrowia, przedstawiony 7 października 2021 roku nie jest rozwiązaniem omawianego problemu. Projekt ten przedmiotowe różnice zmniejsza do kwoty 1500 PLN.

Należy podkreślić, że powyższe różnice w płacach dotyczą samego wynagrodzenia zasadniczego. Gdy weźmiemy pod uwagę pochodne od podstawy wynagrodzenia to różnica osiąga co najmniej 2300 PLN. Na to mie ma i nie będzie zgody pielęgniarek i położnych.

Wobec powyższych faktów ciągle aktualne jest pytanie: dlaczego nadal jest bagatelizowany głos 70 tys. pielęgniarek i położnych, zarówno przez protestujących medyków oraz ministra zdrowia?

Pani przewodnicząca związku pielęgniarek, Krystyna Ptok, mówiła w dniu 20 maja 2021 roku w sejmie:

Czekaliśmy na nowelizację tej ustawy dwa lata. Bardzo się cieszę, że do tej sytuacji doszło. Niemniej jednak głos środowiska medycznego w tym zespole nie był wysłuchiwany na przestrzeni całego roku. Bo nowelizacja ustawy rozpoczęła się w sierpniu ubiegłego roku. A w ogóle o wiele wcześniej dawaliśmy projekty podziału pracowników. Nie zgadzamy się z takim podziałem pracowników, bo jest on krzywdzący. Negatywnie oceniamy tę propozycję Ministerstwa Zdrowia, dlatego że jest dyskryminująca, krzywdząca. Przyjęte w ustawie podziały pracowników i poziomy współczynników pracy cechuje błędna metodologia – nieodzwierciedlająca w sposób właściwy najniższych poziomów wynagradzania w grupach pracowniczych. Nie uwzględnia również tak istotnej przy wykonywaniu zawodów odpowiedzialności, doświadczenia i wiedzy, jaką posiadamy. Uwagi nasze są nieuwzględnione.

źródło: sejm.gov.pl

Powyższa opinia Pani Ptok wygłoszona w sejmie jest bardzo racjonalna. Szkoda, że realia przynoszą rozczarowanie…

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych stawia pytanie:

Dlaczego Pani Ptok nie uwzględnia składanych przez siebie poprawek do ustawy o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia, w projektach, których sama jest autorką? W powyższej kwestii należą się wyjaśnienia 70 tys. pielęgniarkom i położnym.

Związek pielęgniarek nie spełnia pokładanych nadziei na poprawę dyskryminującej siatki płac

Stale postępująca deprecjacja zawodu pielęgniarki i położnej wymaga zdecydowanego przywództwa osób stojących na czele związku pielęgniarek. Powyższa kwestia stała się przedmiotem petycji w sprawie odwołania ze stanowiska przewodniczącej związku Pani Krystyny Ptok oraz zarządu krajowego związku.

Dotychczas petycję podpisało ponad 1300 pielęgniarek i położnych.

UWAGA! Petycję można podpisać także jako osoba anonimowa. Wtedy dane osobowe nie będą dostępne publicznie. Aby skorzystać z tej opcji należy zaznaczyć NIE przy zapytaniu: Pokaż mój podpis publicznie online.

Następnie należy kliknąć PODPISZ

UWAGA! Po podpisaniu petycji na skrzynkę mailową z adresu petycjeonline.com zostanie przesłany link. Należy kliknąć w ten link, potwierdzając podpisanie petycji. GOTOWE.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie post-SKLEP-08_2021Obszar-kompozycji-5.png
Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.1 / 5. Ilość głosów: 133

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7239 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Takie pielęgniarki powinny być eliminowane.

2 min czytania
Pielęgniarki zamieszane w przestępczy proceder Funkcjonariusze z Centralnego Biura Śledczego Policji – na terenie województw śląskiego, lubelskiego i pomorskiego – zatrzymali 14…
AktualnościNowa siatka płac

MZ – podział pielęgniarek na grupy nie jest siatką płac.

3 min czytania
Wynagrodzenie pielęgniarek określone w ustawie nie jest siatką płac W dzisiejszym niedzielnym artykule Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych pragnę się podzielić z…
AktualnościPielęgniarki w pandemii

Przestępczy proceder pielęgniarek.

2 min czytania
Pielęgniarki przestępcami Media od kilku tygodni informują o sprawie pielęgniarek z Kalisza, które zhańbiły zawód pielęgniarki – zawód zaufania publicznego. Trzy pielęgniarki…
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

Szpital zatrudni pielęgniarki. Zobacz widełki płacowe.