Pielęgniarki – tak wyceniono tytuł specjalisty.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Pielęgniarki – tak wyceniono tytuł specjalisty.

Wynagrodzenie z tytułu uzyskania tytułu specjalisty w siatce płac autorstwa protestujących medyków

Obecnie na stole negocjacyjnym w Zespole Trójstronnym ds. ochrony zdrowia, który zbierze się w dniu 20 oraz 25 października 2021 roku, leżą dwa projekty siatki płac pracowników ochrony zdrowia. Jeden projekt przedstawił minister zdrowia, drugi protestujący medycy.

W dniu dzisiejszym na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych przeanalizujemy w jaki sposób został wyceniony tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia. Specjalizacja pielęgniarek i położnych jest “najwyższą” formą szkolenia dla pielęgniarek i położnych – w zakresie kształcenia podyplomowego, która kończy się egzaminem państwowym.

W siatce płac protestujących medyków podzielono pielęgniarki i położne na grupy względem wykształcenia. W kontekście posiadanego tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia, możemy wyodrębnić następujące grupy:

  • pielęgniarka bez specjalizacji.
  • pielęgniarka ze specjalizacją,
  • pielęgniarka z tytułem magistra,
  • pielęgniarka z tytułem magistra ze specjalizacją.

Powyższym grupom przypisano odpowiednio następujące współczynniki pracy: 0,92; 1,02 oraz 1,19.

Sprawdźmy jakie to ma przełożenie na wysokość wynagrodzenia zasadniczego, obliczonego na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w 2020 roku, które wyniosło 5 167,47 PLN.

Kwoty minimalnego wynagrodzenia zasadniczego w interesujących na przedziałach wynoszą odpowiednio:

  • pielęgniarka bez specjalizacji – 4 754,07 PLN
  • pielęgniarka ze specjalizacją – 5 270,81 PLN

Wniosek: Posiadanie przez pielęgniarkę tytułu specjalisty, podnosi wynagrodzenie zasadnicze o kwotę 516,74 PLN.

Zobaczmy jak to się ma do posiadania tytułu specjalisty przez pielęgniarkę z tytułem magistra.

  • pielęgniarka z tytułem magistra – 5 270,81 PLN
  • pielęgniarka z tytułem magistra ze specjalizacją – 6 149,28 PLN.

Wniosek: Posiadanie przez pielęgniarkę z tytułem magistra, także tytułu specjalisty, podnosi wynagrodzenie zasadnicze o kwotę 878,47 PLN.

Wobec powyższych wyliczeń, należy stwierdzić, że według protestujących medyków, posiadanie przez pielęgniarkę tytuły specjalisty zwiększa wynagrodzenie zasadnicze o 516 PL. Natomiast w przypadku pielęgniarki z tytułem magistra, uzyskanie tytułu specjalisty wiąże się ze wzrostem wynagrodzenia zasadniczego o kwotę 878 PLN.

Wniosek: uzyskanie tytułu specjalisty w obu powyższych przypadkach wiąże się z różnicą w wynagrodzeniu zasadniczym o kwotę 362 PLN.

Na jakich przesłankach protestujący medycy uznali zasadność powyższego zróżnicowania?

W jaki sposób powyższe zagadnienie jest uregulowane w obecnej siatce płac oraz w projekcie nowej siatki płac autorstwa ministra zdrowia przedstawimy na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych w dniu dzisiejszym o godz. 16.00.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.6 / 5. Ilość głosów: 143

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7239 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Takie pielęgniarki powinny być eliminowane.

2 min czytania
Pielęgniarki zamieszane w przestępczy proceder Funkcjonariusze z Centralnego Biura Śledczego Policji – na terenie województw śląskiego, lubelskiego i pomorskiego – zatrzymali 14…
AktualnościNowa siatka płac

MZ – podział pielęgniarek na grupy nie jest siatką płac.

3 min czytania
Wynagrodzenie pielęgniarek określone w ustawie nie jest siatką płac W dzisiejszym niedzielnym artykule Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych pragnę się podzielić z…
AktualnościPielęgniarki w pandemii

Przestępczy proceder pielęgniarek.

2 min czytania
Pielęgniarki przestępcami Media od kilku tygodni informują o sprawie pielęgniarek z Kalisza, które zhańbiły zawód pielęgniarki – zawód zaufania publicznego. Trzy pielęgniarki…
Komentarze
×
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Tabela wynagrodzeń pielęgniarek – grupa marzeń.