Pielęgniarki nietraktowane jak służące.

3 min czytania
Aktualności

Na początku sierpnia 2020 roku na stronie sejmowej ukazała się interpelacja Posłanki na Sejm RP do ministra zdrowia w sprawie stanu polskiej ochrony zdrowia w zakresie geriatrii. Aleksandra Gajewska w swojej wypowiedzi podkreśla dramatyczną sytuację polskiej ochrony zdrowia (np. długie kolejki do lekarzy POZ i specjalistów). Innym problemem, wg posłanki są słabe wynagrodzenia i zbyt małe środki na leczenie pacjentów, co powoduje opuszczanie naszej ojczyzny i wybieranie pracy za granicą przez młode pielęgniarki. A jak polskie pielęgniarki oceniają pracę na oddziałach geriatrycznych?


Stan polskiej geriatrii w kontekście warunków pracy pielęgniarek 

Głównym tematem interpelacji staje się geriatria w Polsce. Na tą chwilę zmaga się ona z wieloma problemami, a dla Polaków, jako starzejącego się społeczeństwa, istotny jest rozwój ochrony zdrowia w tym zakresie. W naszym kraju brakuje oddziałów geriatrycznych, łóżek dla starszych pacjentów oraz odpowiedniej ilości klinik geriatrii. Alarmująca jest również niewielka liczba pielęgniarek, które dodatkowo skarżą się na ciężkie warunki pracy i słabe wynagrodzenia. Negatywna jest również opinia Najwyższej Izby Kontroli o polskiej geriatrii.
W Polsce panuje ogólne niezadowolenie ze stanu ochrony zdrowia. W związku z tym posłanka zwraca się do Ministra z prośbą o rozwianie wątpliwości obywateli w tej kwestii.

Co na ten temat sądzą użytkownicy portalu pielęgniarek i położnych?

Pod tekstem interpelacji rozpoczęła się dyskusja na temat problemów poruszanych przez Aleksandrę Gajewską. Prawie 30 komentarzy dotyczących interpelacji możemy przeczytać na  Facebooku. Jak o stanie polskiej geriatrii wypowiadają się pielęgniarki?

"Wyjazd z kraju w obecnej sytuacji jest dobrym pomysłem"

Wiele użytkowników popiera decyzję młodych studentów o wyjeździe za granicę. W innych krajach sytuacja pielęgniarek jest o wiele lepsza, zarówno finansowa jak i społeczna. Dużo wyższe wynagrodzenia, lepsze warunki pracy, większe możliwości, a przede wszystkim szacunek – to coś na co może liczyć emigrujący personel medyczny w sąsiednich państwach. Zwłaszcza, że studenci uczą się teraz obcych języków, co umożliwiłoby im funkcjonowanie poza granicami Polski. „A po co mają zostać? Ja po dostarczeniu 9 lipca zaświadczenia o ukończeniu studiów mgr usłyszałam, że podwyżkę dostane od lipca 2021, bo na dzień 30 czerwca 2020 jeszcze nie miałam dyplomu, a wtedy była robiona analiza zatrudnienia.  Niech absolwenci jadą tam, gdzie ich docenią.” – pisze jedna z użytkowniczek. Jak widzimy ciężko jest zacząć w Polsce pracę po skończeniu pielęgniarstwa. Starsze koleżanki popierają decyzje młodych o wyjeździe: „Popieram młode pielęgniarki, niech wyjeżdżają tam gdzie zostaną docenione finansowo i gdzie społeczeństwo nie traktuje je jak służące”.

Studia pielęgniarskie w Polsce a praca za granicą?

Część komentujących potępia młode pielęgniarki opuszczające kraj po ukończeniu studiów. Dlaczego? „A dlaczego nie zdobywają kwalifikacji za granicą? No przecież znają języki, są takie zdolne. No właśnie. Tam musiałyby zapłacić za studia, a tutaj odbywa się to na koszt podatnika polskiego.” Inni jednak rozumieją takie decyzje i usprawiedliwiają emigracje w poszukiwaniu pracy: „A to dlatego,że rodziców nie stać, aby utrzymać dziecko na studiach za granicą, bo np. matka jest pielęgniarką. Przypominam,że jesteśmy w Unii i każdy może pracować gdzie jemu to odpowiada.” Jak zauważa jedna z osób, w niektórych krajach studia nie są odpłatne, a i zarobki większe: „W Danii studia pielęgniarskie są za darmo i jeszcze stypendium płacą. To tak dla wiadomości dla tegorocznych maturzystów!”

Jak pielęgniarki oceniają pracę na oddziałach geriatrycznych?

Wg. komentujących praca na oddziale geriatrycznym jest bardzo ciężka. Dodatkowo pielęgniarki nie są tam w ogóle doceniane. Równie trudna jest sytuacja w Domach Pomocy Społecznej: „Niewyobrażalnie ciężka praca pielęgniarki geriatrycznej w DPS”. Jak jednak pisze jedna z pielęgniarek, „Ciężka praca jest na każdym oddziale”. Inny komentarz opisuje doświadczenia osoby pracującej w geriatrii: „Mam specjalizację geriatryczną pracuję na oddziale udarowym. Społeczeństwo się starzeje na prawie każdym oddziale są pacjenci geriatryczni.” Kolejna pielęgniarka opowiada anegdotę ze swojej pracy: „Nasz doktorek nazywa nas geriatryczne, ale ze względu na nasz wiek, a nie gdzie pracujemy. Hihi 50+”.
Na zakończenie możemy przytoczyć komentarz jednej z pielęgniarek podsumowujący zdanie większości: „Ja bym nie chciała wyjeżdżać… Chciałabym po prostu godnie zarabiać w ojczystym kraju…” Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości doczekamy się momentu, w którym poziom pracy w Polsce będzie na tyle satysfakcjonujący, iż nie będzie potrzeby, aby pielęgniarki opuszczały Polskę w poszukiwaniu lepszych warunków zatrudnienia.

Wiktoria Wrembel, pielegniarki.info.pl 


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

9019 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płac

Siatka płac pielęgniarek – wykaz potrzebnych pielęgniarek.

3 min czytania
Siatka płac pielęgniarek według wykształcenia Obecnie obowiązująca siatka płac, która weszła w życie z dniem 1 lipca 2021 roku, ma co raz…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek od 5 900 PLN.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarki Miejsce pracy: Łódź Zakres obowiązków: zapewnianie jakości opieki nad pacjentem w zakresie profilaktyki zakażeń zakładowych; nadzorowanie stanu sanitarno-higienicznego…
AktualnościNowa siatka płac

Urlop pielęgniarek. Za wiek, staż czy wykształcenie.

3 min czytania
Warunki pracy pielęgniarek – dodatkowy urlop wypoczynkowy W dokumencie „Polityka Wieloletnia Państwa na rzecz Pielęgniarstwa i Położnictwa w Polsce”, wytyczono wiele celów,…
Komentarze