Pielęgniarki o likwidacji dodatku za wysługę lat.

3 min czytania
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarki o likwidacji dodatku za wysługę lat.

Dodatek – wysługa lat – dla pielęgniarek i położnych

W dniu 5 lipca 2022 roku na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych poruszyliśmy sprawę dodatków stażowych. Jest wiele przekłamań oraz niedopowiedzeń w zakresie tego składnika wynagrodzenia pielęgniarek i położnych. Na jakiej podstawie prawnej jest wypłacany i czy jest obowiązek w zakresie jego wypłaty? Także wiele osób błędnie uważa, że jest to część wynagrodzenia wypłacana na podstawie Kodeksu pracy i nie można tego dodatku zlikwidować, w poszczególnych podmiotach leczniczych. Nic bardziej błędnego.

Post i artykuł stanowiący o powyższej problematyce spotkał się ze sporym zainteresowaniem użytkowników pielegniarki.info.pl.

Post wzbudził ponad 60 komentarzy. Niektóre z nich publikujemy poniżej w oryginalnym brzmieniu. Natomiast artykuł zainteresował ponad 30 tys. osób. Zapraszamy do jego lektury: Płace pielęgniarek – szpitale liczą ile zaoszczędzą na likwidacji stażowego.

Pielęgniarki: przez lata słyszałyśmy – będzie lepiej

– Inflacja galopuje, a nam się zabiera dodatek stażowy! Extra pomysł! Podwyżki jeszcze nie dali, a już takie pomysły!

– Lepiej pomyśleć co zrobić, żeby wszyscy pracodawcy wypłacali (bo nie wszyscy jednak to robią) a nie podsuwać pomysły jak zabrać.

– Co tu likwidować? Od co najmniej 20 lat nie mam, bo pracuję w NZOZ. I na szczęście od sierpnia po 41 latach pracy idę na emeryturę. POWODZENIA w tym pielęgniarskim piekiełku.

– Ja piszę z własnej perspektywy. Zaczynałam w… w 81 roku. Co roku słyszałyśmy – będzie lepiej, jeszcze trochę. I tak lata mijały. Cóż – wytrzymałam tylko dzięki temu, że lubię to co robię. Jakbym liczyła na zarobki, to dawno by odeszła. I myślę, że 90% koleżanek też tak ma. I dlatego jest jak jest.

– Zgadzam się z Tobą, jestem już 3 lata na emeryturze, czekałam 40 lat na zmiany w polskim pielęgniarstwie, zmiany były ale na gorsze. Miałam to szczęście, że pracowałam z ludźmi, którzy tak jak ja kochali to co robią, tworzyliśmy zgrany zespół, pomagaliśmy sobie nawzajem. Jedno jest pewne, gdybym dziś miała wybierać zawód, który chcę wykonywać, to z pewnością byłoby to pielęgniarstwo. Pozdrawiam.

– Brawo, jak by któryś z dyrektorów jeszcze nie wiedział, że można zabrać stażowe, to powinien zaprenumerować ten portal. A tu jak na dłoni, z poradnika: ,,Jak zgodnie z prawem jeszcze bardziej zabrać dodatek pielęgniarce”.

Pielęgniarka: lepiej przywróćcie trzynastkę… A od stażowego się odczepcie

– My nie mamy od lat 13-ki i premii. Pracownicy mieli ratować szpital i za kilka miesięcy miały świadczenia powrócić. Już 30 lat prawie minęło. Ale staż mamy. Do 20% i tak pozostaje. Ale co roku się boje, że już zabiorą. Wezmę “jubileusz” bo jeszcze płacą. Ale z każdą korektą statutu szpitala, sprawdzam czy nagrody pozostały.

– A może wreszcie przywróćcie nam trzynastkę, a nie zaś coś nam zabierać.

– Co za bzdury piszecie, stażowe jest gwarantowane w KODEKSIE PRACY.

– Wniosek z tego taki, że jest pani nie na bieżąco z przepisami. W NZOZ-ach pracodawca nie ma takiego obowiązku – wypłaty dodatku stażowego. Oczywiście z własnej woli może to uczynić.

– Co za ludzie… czy oni płacą pensje pielęgniarek z własnej kieszeni, że tak kombinują jak dać jak najmniej… jak to jest, że na pensje lekarzy zawsze jest i nikt im niczego nie zabiera. U mnie w pracy cisza o pensjach a jest już 6 lipiec też kombinują jak nas oszwabić…

– Od kilku lat to nie macie już źle i można nawet rzec że teraz to pielęgniarki wiedzą, że żyją. Jest więcej możliwości, dobrze płatne kontrakty itp. Po tych podwyżkach pielęgniarka bez mgr z tymi wszystkimi dodatkami to zarobi i 6 tys/msc na rękę a z mgr 8 tys/msc na rękę. Źle i narzekać to można było jeszcze w latach 2008-2017 bo zasadnicza 1800-2600 i co mają powiedzieć, te które w tych latach przechodziły na emeryturę. Po 40 latach pracy otrzymywały świadczenie 1000-1600. Teraz jak przechodzą to i już emerytury się zdarzają ponad 3 tys.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.5 / 5. Ilość głosów: 113

Bądź pierwszym, który oceni wpis

420 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka & kosmetyczka. Kontrowersje wokół stawki godzinowej.

2 min czytania
Stawka godzinowa pielęgniarek Niedawno opublikowaliśmy na facebookowym fanpage’u Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych post z komentarzem porównującym stawkę godzinową pracy pielęgniarek i…
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Książka "Podstawy pielęgniarstwa chirurgicznego" dla pielęgniarek.

1 min czytania
Literatura dla pielęgniarek i położnych W książce “Podstawy pielęgniarstwa chirurgicznego” przedstawiono jednostki chorobowe, diagnostykę, metody operacyjnego leczenia, możliwości powikłań oraz działania pielęgnacyjne,…
AktualnościNowa siatka płac

Oszczędności na pielęgniarkach – dyrektor obciął pielęgniarkom wymiar czasu pracy.

4 min czytania
Przykład sposobu wprowadzania wzrostu wynagrodzeń zasadniczych dla pielęgniarek i położnych Poniżej publikujemy treść artykułu z dnia 6 sierpnia 2022 roku, autorstwa redaktor…
Komentarze
×
Aktualności

Pieluchomajtki dla dorosłych - kiedy można ubiegać się o refundację?