Pielęgniarki o noszeniu biżuterii na stanowisku pracy.

2 min czytania
AktualnościPraktyka zawodowa
Pielęgniarki o noszeniu biżuterii na stanowisku pracy.

Czy pielęgniarka obejmująca dyżur powinna ściągać biżuterię?

W dzisiejszym artykule poruszymy temat noszenia biżuterii przez pielęgniarki i położne. Od zawsze jest to kwestia sporna wśród personelu pielęgniarskiego. W miniony weekend na fanpage’u Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych zapytaliśmy naszych czytelników:

Czy obejmując dyżur zdejmujesz biżuterię?

Zobacz także:

„Pielęgniarka nie może być po prostu kobietą?”

Poniżej prezentujemy wymianę opinii pielęgniarek i położnych w przedmiotowym temacie.

– 45 lat w zawodzie i cały czas bez biżuterii, bez zegarka na ręce, z króciutkimi paznokciami. Nigdy mi to nie przeszkadzało, a w nawyk weszło jeszcze w medyku. Pozdrawiam absolwentki z Czajczej w Poznaniu.

– Pracuje w Norwegii. Tutaj nie wolno nosić żadnej biżuterii. Kolczyki tak, małe, nie wiszące. Żadnych sztucznych czy kolorowych paznokci. Nie nosimy stroju typu spódnica, sukienka. Włosy związane.

– A niby dlaczego? Pielęgniarka nie może być po prostu kobietą? Nie zdejmuję.

Zawsze uważałam, że najpierw jesteśmy kobietami, matkami, żonami, później pielęgniarkami. To zawód, w którym jednak jakiś dress code obowiązuje. Trudno wyobrazić sobie pielęgniarkę z dekoltem do pasa, czy w sukience bez pleców z widoczną szparą pośladkową… Wg. mnie biżuteria jest dodatkiem, uzupełnieniem, podkreśleniem stroju, więc w naszym zawodzie, zupełnie swobodnie można się bez tego obejść. Jakieś dyskretne, ulubione kolczyki czemu nie, ale reszta?

– Tylko kolczyki. Małe. Obrączkę przestałam jak pod nią dostał się płyn do dezynfekcji rąk i nie zdążył odparować przed włożeniem rękawiczek. W domu obrączkę zdjęłam ze skórą, tak mi odparzyło.

– Tu nie chodzi o wygląd, a o bezpieczeństwo pielęgniarki i pacjenta. Biżuteria można łatwo uszkodzić naskórek. Za wiszący kolczyk pacjent może pociągnąć i uszkodzić ucho, to samo z łańcuszkami. Nie wspominając już o bakteriach.

– Tak, zdejmowałam nawet obrączkę. Na temat malowania paznokci przeczytałam mnóstwo artykułów i poddałam się. Nie malujemy dla naszego bezpieczeństwa i naszej rodziny.

Pielęgniarka: Tu nie chodzi o rewię mody czy ascetyzm…

– Pierścionków nie noszę, kolczyki tylko wkrętki, a łańcuszek nie powinien nikomu przeszkadzać. Zegarek w kieszeni.

– W Kanadzie można nosić kolczyki, oczywiście nie za duże I łańcuszki. Ale nie wolno wymalowanych lub przedłużanych paznokci.

Wiem, że wsadzę kij w mrowisko, ale tak w ogóle to słyszał ktoś o zakładaniu rękawiczek do każdego pacjenta? Po to są aby zabezpieczać własne ręce przed złapaniem bakcyla od pacjenta, a zmiana przy podejściu do kolejnego pacjenta zabezpiecza przed przeniesieniem zakażenia między pacjentami. Chociaż tak naprawdę to zakażają się sami łapiąc łóżko, klamki itp. Dajcie spokój z paznokciami i biżuterią. Czy pielęgniarki naprawdę nie mają poważniejszych problemów?

– Tu nie chodzi o rewię mody czy ascetyzm, ale o to jakie bakcyle można sobie do domku przynieść. Nie rozumiem w czym problem, w końcu to nie koniec świata, że pielęgniarka nie ma pierścionków na palcach czy paznokci, które za płytką lub pod hybrydą mają hodowlę… nie da się ich dobrze wyczyścić. Zwłaszcza na oddziałach zabiegowych nie powinno się nosić biżuterii i malować paznokci, tyle. Miłego dzionka.

– Nie. Mam paznokcie, biżuterię, jestem kobietą.

Zachowano oryginalną pisownię.

źródło: https://www.facebook.com/PortalPielegniarekiPoloznych

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.9 / 5. Ilość głosów: 17

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1036 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pacjent zarzucał pielęgniarce, iż nie został przebrany, kiedy bezwiednie oddał mocz.

2 min czytania
Z uzasadnienia wyroku sądowego w sprawie oceny sposobu wykonywania praktyki zawodowej przez pielęgniarki… W jednym uzasadnień do wyroków sądów w 2022 roku…
Aktualności

Pielęgniarki: "proszę nie robić z nas pośmiewiska".

1 min czytania
Wypowiedź przewodniczącej Związku Pielęgniarek Związek pielęgniarek OZZPiP wniósł swój projekt ustawy o wynagrodzeniach pielęgniarek z zamiarem, że wejdzie w życie z dniem…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

MZ – ponad 9 tys. złotych wyniesie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek z grupy 5 i 6. Od kiedy?

2 min czytania
Wiceminister zdrowia Marek Kos o zarobkach pielęgniarek i położnych po 1 lipca 2026 roku… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje przebieg…
Komentarze
×
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Tylko 200 pielęgniarek ukończyło ten kurs kwalifikacyjny (w latach 2016 -2022).