Pielęgniarki o obowiązku pracy w szpitalu po szkole pielęgniarskiej.

2 min czytania
AktualnościPielęgniarki Liceum Medyczne
Pielęgniarki o obowiązku pracy w szpitalu po szkole pielęgniarskiej.

Praca po LM i studiach

Pielęgniarki, które kończyły Liceum Medyczne pracę w zawodzie musiały rozpocząć od dwuletniego okresu pracy szpitalach. „Kiedyś był obowiązek 2 lat pracy w szpitalu. Potem można było iść dalej. To miało swoje duże plusy. Pielęgniarka obywała się z pacjentami i zdobywała cenne doświadczenie.”

Kolejna z pielęgniarek z kolei wspomina, jak to wyglądało, gdy chciała zacząć pracę w poradni.

  • Dawniej żeby pracować w poradni trzeba było mieć wykazane minimum 2 lata pracy w szpitalu. W moim przypadku po zdaniu dyplomu mieliśmy spotkanie z szefostwem i możliwość wyboru oferty pracy TYLKO w szpitalach, prosto po szkole w dobie, gdy już było ciężko o etat dla absolwentek.

Obecnie nie ma takiego obowiązku. Pielęgniarki i położne po ukończonych studiach mają możliwość podjęcia pracy w dowolnych miejscach. Jedna z pielęgniarek uważa, że warto by przywrócić obowiązkową pracę w szpitalach. Poniżej opinia pielęgniarki:

  • Jestem zdania, iż po uzyskaniu dyplomu co najmniej trzy lata powinno się przepracować na oddziale szpitalnym. I nie chodzi o przymus pracy, ale o zdobycie doświadczenia w samodzielnym wykonywaniu zawodu. Proszę pamiętać, że zawód można w ogóle wykonywać jako samodzielna praktyka, więc nie wyobrażam sobie tej samodzielności bez doświadczenia. System kształcenia w zawodzie jest ok, ale okazuje się, że np. prawa pacjenta w pewnym stopniu utrudniają pełną swobodę przeprowadzenia zajęć praktycznych – pacjent ma prawo odmówić. Ostatnio taka sytuacja była na przykładzie kształcących się położnych. Z informacji od studentek wiem, iż pacjentki odmawiały uczestniczenia studentek przy porodzie – zajęcia praktyczne na sali symulacyjne nie zastąpią kontaktu z pacjentem.

źródło: pielegniarki.info.pl

Warto przypomnieć, że komisja warunków pracy i płacy naczelnej izby pip w planie pracy komisji, uchwalonym w dniu 19 września z 2023 roku zaplanowała między innymi działania: „Opracowanie propozycji zmierzających do wprowadzenia zmian w zakresie obowiązku podejmowania pracy w oddziale szpitalnym na okres dwóch lat przez pielęgniarki i położne po ukończeniu szkoły pielęgniarskiej/szkoły położnej”.

Więcej o tej sprawie piszemy w artykule pt. Izba pielęgniarek za nakazem pracy w oddziale szpitalnym dla absolwentów pielęgniarstwa.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.3 / 5. Ilość głosów: 19

Bądź pierwszym, który oceni wpis

535 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek w szpitalu. Wynagrodzenia zasadnicze zgodnie z ustawą.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc zatrudni pielęgniarkę na umowę o pracę na cały etat na: Wynagrodzenie: 5 966…
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Baleriny medyczne dla personelu medycznego.

1 min czytania
Obuwie medyczne na pielęgniarek i położnych W Sklepie Pielęgniarek i Położnych można znaleźć obuwie medyczne męskie oraz damskie stworzone z myślą o…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Zaskoczone pielęgniarki usłyszały w sejmie: stawka lekarza to 60 zł/godz.

3 min czytania
Stanowisko lekarzy wobec projektu ustawy autorstwa związku pielęgniarek Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych w kilku ostatnich artykułach redakcyjnych przekazuje czytelnikom portalu…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki w sejmie wystąpiły w czepkach. Słusznie?