Pielęgniarki o podawaniu zamienników. Nie jesteśmy matołami.

2 min czytania
AktualnościPielęgniarka a zamienniki lekówPraktyka zawodowaUprawnienia pielęgniarek
Pielęgniarki o podawaniu zamienników. Nie jesteśmy matołami.

Izba pielęgniarek o braku uprawnień personelu pielęgniarskiego

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych opublikowała w dniu 10 października 2023 roku stanowisko izby pip w sprawie podawania zamienników leków samodzielnie przez pielęgniarki i położne w warunkach lecznictwa stacjonarnego w świetle obowiązujących przepisów prawa.

Szok – izba pielęgniarek napisała stanowisko – pielęgniarki w szoku

Stanowisko Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych i wynikające z niego wnioski, są szokiem dla praktykujących pielęgniarek w obszarze lecznictwa zamkniętego. Przewraca do góry nogami wieloletnią praktykę w zakresie wykonywania zleceń lekarskich. Ubezwłasnowolnia pielęgniarkę. Doprowadzi do totalnej dezorganizacji w zakresie wykonywania zleceń lekarskich.

Przedmiotowe stanowisko oraz pytania skierowane do naczelnej izby pip zamieściliśmy w artykule pt. Szok – izba pielęgniarek napisała stanowisko – pielęgniarki w szoku.

Pielęgniarki wypowiadają się w kwestii zamienników leków

Stanowisko naczelnej izby pielęgniarek i położnych wywołało liczne komentarze środowiska pielęgniarskiego. Publikujemy wybrane opinie zamieszczone na fanpage facebook.com/PortalPielegniarekiPoloznych

  • To tak żeby już pielęgniarki zaorać całkiem. Nie można się zwykłych zleceń doprosić a już zmiana ze względu na zamienniki, które wydaje apteka to graniczy z cudem. Toż pielęgniarka kończyła szkołę i wie co ma podać posługując się nazwą chemiczną a nie handlową. Nie róbcie z nas matołów.
  • Adnotacja od razu powinna być „nie zamieniać” albo podać zamiennik z substancją podstawową wspólną dla oryginału jak i zamiennika. Wpis dokonany przez zlecającego. Dobrze, że jeszcze nie robi tego wszystkiego sztuczna inteligencja… Bo wówczas, gdzie to się udać po zlecenie…
  • Drogie Koleżanki. Wiadomo, że znamy zamienniki leków jednak nauczmy lekarzy wpisywać do zleceń to co aktualnie mamy w apteczce. Z doświadczenia wiem, że nie zawsze lekarze znają nazwy zamienników. A zlecenia są napisane niechlujnie, nawet czasami przy przepisywaniu zleceń z poprzedniego dnia są błędy w nazwie i dawce. W razie problemów rzadko, który lekarz stanie po naszej stronie. Zacznijmy dbać o swoje cztery litery i skończcie ze służalczością.
  • Nie zgodzę się. Nie jesteśmy od nauczania lekarzy, jak pisać zlecenia, a tym bardziej zamienników. To oni powinni wiedzieć lepiej.
  • Kto tworzy takie sztuczne problemy. Po co nam szkoły, studia, dyplomy – może lepiej zatrudnić panią z kasy z marketu i ta poda co zapisane. Żenada i upodlenie.

Zachowano oryginalne brzmienie.

źródło: facebook.com/PortalPielegniarekiPoloznych

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.7 / 5. Ilość głosów: 13

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8307 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Forma zatrudnienia: umowa o pracę, zlecenia, samozatrudnienie.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Instytut Ozonoterapii w Warszawie zatrudni pielęgniarkę. Wynagrodzenie: 5 000 – 10 000 zł / mies. bruttoWymiar pracy: Pełny…
Aktualności

Związek pielęgniarek: dziwi nas stanowisko innych związków zawodowych.

3 min czytania
Stanowisko Prezydium Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych z dnia 19 lipca 2024 roku W związku z wypowiedziami Marka Kosa, wiceministra zdrowia oraz…
Aktualności

Pielęgniarki o pracy w upały - staramy się chodzić szybciej bo wtedy powstaje przeciąg.

1 min czytania
Praca pielęgniarek w upalne dni Zapytaliśmy pielęgniarki i położne, jak sobie radzą podczas pracy w te upalne dni? Poniżej zdjęcie termometru z…
Komentarze
×
AktualnościPielęgniarki w liczbachSzkolenia pielęgniarek i położnych

Liczba pielęgniarek operacyjnych ze specjalizacją.