Pielęgniarki: obniżka wskaźników pracy.

1 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Pielęgniarki: obniżka wskaźników pracy.

Protestujący medycy obniżają żądania płacowe w stosunku do grupy pielęgniarek i położnych

Jeszcze 40 dni temu protestujący medycy przedstawili siatkę płac dzielącą pielęgniarki i położne ze względu na staż pracy w zawodzie. Natomiast zwiększenie wynagrodzenia zasadniczego następowało w przypadku posiadania tytułu: specjalisty, licencjata, magistra.

Ze względu na posiadany staż pracy w zawodzie pielęgniarki podzielono na trzy grupy, przypisując im współczynniki pracy:

  • dla wchodzących do zawodu – 1,3
  • po 5 latach w zawodzie – 1,5
  • po 10 latach w zawodzie – 1,8

Natomiast za posiadanie tytułu specjalisty, licencjata oraz magistra stawka wynagrodzenia zasadniczego wzrastała o 0,1 lub 0,2 średniej krajowej.

Wobec powyższego maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego w przypadku pielęgniarek i położnych, według protestujących medyków miały kształtować się odpowiednio: 1,5; 1,9 lub 2,2.

Niespodziewanie w dniu 14 października protestujący medycy przedstawili siatkę płac, w której przypisane współczynniki pracy kształtują się odpowiednio: 0,92; 1.02 oraz 1,19. Czyli ulegają znacznemu zmniejszeniu.

Trudno nie zauważyć, że w stosunku do propozycji siatki płac protestujących medyków, przedstawionej w dniu 9 września a tą z dnia 14 października, współczynniki pracy przypisane pielęgniarkom i położnym zostały gwałtownie obniżone.

Jak ta obniżka przekłada się na spadek wysokości wynagrodzenia zasadniczego?

Przyjmując, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w 2020 roku wyniosło 5 167,47 PLN, to spadek wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek i położnych pomiędzy wrześniową a październikową wersją płac protestujących medyków wynosi odpowiednio: 2 997, 4 547 oraz 5 684 PLN.

Protestujący medycy przypisują pielęgniarkom współczynniki pracy takie same jak… minister zdrowia

W powyższej sytuacji powstaje zasadnicze pytanie: dlaczego protestujący medycy obniżyli w sposób zasadniczy żądania płacowe? Zwłaszcza, że takie same współczynniki pracy dla grupy pielęgniarek i położnych zaproponował…. minister zdrowia. Różnica polega na tym, że według protestujących medyków powyższe współczynniki powinny obowiązywać od 1 października w 2021 roku, natomiast ministerstwo zdrowia chce ich wprowadzenia od 1 lipca 2022 roku. Warto dodać, że protestujący medycy proponują znaczne zwiększenie przedmiotowych współczynników od 1 lipca 2022 roku. O tym aspekcie w omawianym zagadnieniu napiszemy na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych w dniu jutrzejszym – 26 października.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.7 / 5. Ilość głosów: 140

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8296 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - zmiany w wynagrodzeniach w 2025 i 2026 roku.

2 min czytania
Bierność koalicji rządowej w sprawie nierównego traktowania pielęgniarek z grupy 5 i 6 Nowa koalicja rządowa nie zrobiła nic do tej pory…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Pracodawca zapewnia "konkurencyjne i atrakcyjne wynagrodzenie pakietowe".

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Nowatorska Klinika Medycyny Estetycznej premium, działającą w dziedzinie transplantacji włosów i trychologii, medycyny estetycznej, a także kosmetologii, chirurgii…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - wynagrodzenie zasadnicze od 1 stycznia 2025 r.

1 min czytania
Wynagrodzenia pielęgniarek – propozycja ministerstwa W poniższym artykule, który pochodzi z lipcowego wydania Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych zajmiemy się tematem związanym…
Komentarze
×
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Wyższe pensje pielęgniarek albo zamykamy oddział.