Pielęgniarki – odszkodowanie 70 tys. PLN.

2 min czytania
AktualnościOdszkodowania dla pielęgniarek LM
Pielęgniarki – odszkodowanie 70 tys. PLN.

Wysokość odszkodowania dla pielęgniarek za nierówne traktowanie w zatrudnieniu za okres 1 lipca 2021 do 30 czerwca 2022 roku

W niniejszym artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych zajmiemy się zagadnieniem dotyczącym wysokości odszkodowania za nierówne traktowanie w zatrudnieniu pielęgniarek zaszeregowanych do grupy 6.

Istotę uzasadnienia do wyroku z dnia 1 września 2023 roku (oraz innych wyroków) przedstawiamy sukcesywnie w aktualnościach w dziale pt. Odszkodowania dla pielęgniarek LM.

Wspomniany powyżej wyrok dotyczył odszkodowania za okres tylko 8 miesięcy pomiędzy 1 lipca 2021 roku a 28 lutego 2022 roku.

W tym okresie różnica wynagrodzeniu zasadniczym pomiędzy pielęgniarkami z grupy 6 a zaszeregowanymi pielęgniarkami do grupy 2 wynosiła – 1705 PLN (3772 PL do 5477 PLN). Sumując powyższe skarżące pielęgniarki straciły w tym okresie 13 640 PLN na samym wynagrodzeniu zasadniczym.

Natomiast sąd nakazał szpitalowi wypłatę odszkodowania w wysokości ok. 22 tys. PLN. Skąd ta różnica?

Po pierwsze mowa jest o odszkodowaniu, czyli nie tylko zrekompensowaniu utraconych zarobków na skutek nierównego traktowania w zatrudnieniu. Po drugie pozywające szpital pielęgniarki dochodziły w pozwie kwot zaniżonego wynagrodzenia, także z tytułu dodatków: za godziny nocne, święta i dodatek stażowy. Dlatego sąd zasądził na rzecz pielęgniarek odszkodowanie w wysokości 22 tys. PLN.

Wobec powyższego, że pielęgniarki występowały w pozwie o odszkodowanie za 2/3 roku, to łatwo policzyć, że gdyby swoje roszczenia powiększyły o okres do 30 czerwca 2022 roku, to kwota odszkodowania wyniosłaby za cały rok – około 33 tys. PLN.

Wysokość odszkodowania dla pielęgniarek za nierówne traktowanie w zatrudnieniu za okres 1 lipca 2022 do 30 czerwca 2023 roku

Teraz możemy obliczyć z dużym prawdopodobieństwem wysokość odszkodowania dla pielęgniarek zaszeregowanych do grupy 6 za okres kolejnego roku nierównego traktowania w zatrudnieniu. Pomiędzy 1 lipca 2022 do 30 czerwca 2023 roku.

W tym okresie wynagrodzenie zasadnicze wynosiło odpowiednio: grupa 6 – 5 322 PLN, grupa 2 – 7 304 PLN. Różnica 1 982 PLN. W stosunku do okresu 1 czerwca 2021 a 30 czerwca 2022 wzrosła o 16%.

Wobec powyższego możemy założyć, że również kwota odszkodowania (z uwzględnieniem różnic w wynagrodzeniu zasadniczym oraz dodatków) wzrosłaby proporcjonalnie z 33 tys. do 38 tys. PLN.

Podsumujmy: kwota odszkodowania dla pielęgniarek z grupy 6 za nierówne traktowanie w okresie dwóch lat: 1 lipca 2021 do 30 czerwca 2023 wyniesie około 70 tys.

To jest cena za dyskryminację oraz odzieranie z godności zawodowej pielęgniarek i położnych, wykonujących takie same zadania i posiadających takie same uprawnienia zawodowe.

Dlatego z radością przyjmujemy wszystkie wyroki sądowe nakazujące poszczególnym podmiotom leczniczym zaszeregowanie pielęgniarek – posiadających tytuł magistra pielęgniarstwa oraz specjalisty – do grupy 2. Taki stan rzeczy otwiera pielęgniarkom zaszeregowanym do grupy 6 drogę do odszkodowań za nierówne traktowanie w zatrudnieniu.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.2 / 5. Ilość głosów: 183

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8296 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - zmiany w wynagrodzeniach w 2025 i 2026 roku.

2 min czytania
Bierność koalicji rządowej w sprawie nierównego traktowania pielęgniarek z grupy 5 i 6 Nowa koalicja rządowa nie zrobiła nic do tej pory…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Pracodawca zapewnia "konkurencyjne i atrakcyjne wynagrodzenie pakietowe".

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Nowatorska Klinika Medycyny Estetycznej premium, działającą w dziedzinie transplantacji włosów i trychologii, medycyny estetycznej, a także kosmetologii, chirurgii…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - wynagrodzenie zasadnicze od 1 stycznia 2025 r.

1 min czytania
Wynagrodzenia pielęgniarek – propozycja ministerstwa W poniższym artykule, który pochodzi z lipcowego wydania Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych zajmiemy się tematem związanym…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Apel do pielęgniarek: nie słuchajcie tego pana.