Pielęgniarki opieki długoterminowej z powiatu miechowskiego opisują "negocjacje" z NFZ oraz przedstawiają liczbę pacjentów, którzy pozostali bez opieki pielęgniarskiej. Wynika z tego, że tylko niektórzy pacjenci mają prawo do opieki długoterminowej, pozostali nie mają prawa!!!

5 min czytania
AktualnościPielęgniarstwo w opiece długoterminowej.

 

Dzień dobry…
 
Chciałabym opisać sytuację, w jakiej znalazłyśmy się my – pielęgniarki pracujące w powiecie miechowskim, które przystąpiłyśmy do konkursu ofert – świadczenia pielęgniarki domowej opieki długoterminowej.
 
Od 2008 ciągle namawiane, zachęcane, potwierdzone zapewnieniami nawet pani Dyrektor małopolskiego NFZ, że dla pielęgniarek z DPS są przewidziane pieniądze i te pieniądze będą, bo jesteśmy w szczególnej sytuacji…
 
DPS Betania ul. Ks Skorupki w Miechowie – w końcu we 2 zdecydowałyśmy się (3 koleżanki nie miały jeszcze odwagi zaryzykować) i od 1 maja 2009 podpisałyśmy kontrakt z NFZ i pracowałyśmy jako pielęgniarki zadaniowe.
Od 1 lipca chciały się przyłączyć pozostałe 3 dziewczyny – poniosły koszty ubezpieczeń, wyposażenia neseserów, koszty sanepidu, wpisów do rejestru i 26 czerwca 2009 nagle – brak pieniędzy z NFZ – nie mogłyśmy rozszerzyć praktyki. Do 28.02.2009 byłyśmy na kontrakcie dalej tylko we 2.
 
DPS ul. Warszawska w Miechowie- 4 pielęgniarki założyły Grupową Praktykę i podpisały kontrakt po wielkich bojach i odwoływaniach od 1 lipca 2009 na pielęgniarki zadaniowe.
 
DPS w Mianocicach – 6 pielęgniarek też po wielkich bojach, odwoływaniach podpisało kontrakt od 1 lipca 2009 na pielęgniarki zadaniowe.
 
Pielęgniarstwo zadaniowe zlikwidowano i w lutym 2010 przystąpiłyśmy do konkursu ofert na pielęgniarkę opieki długoterminowej. Było 4 oferentów:

1) Grupowa Praktyka Pielęgniarska MEDAMICA s.c opiekująca się mieszkańcami DPS ul. Skorupki 19

2) Grupowa Praktyka Pielęgniarska NURSE-MED opiekująca się mieszkańcami DPS ul. Warszawska

3) Grupowa  Praktyka Pielęgniarska MED-BIS opiekująca się mieszkańcami DPS w Mianocicach

4) NZOZ  AMIKUS prowadzony przez pielęgniarkę opiekującą się pacjentami w środowisku  – która już wcześniej miała kontrakt na opiekę długoterminową
 
Oto jak wyglądały tzw. "NEGOCJACJE" małopolskiego NFZ  z nami dnia 23.02.2010.

Każda Grupowa Praktyka była wzywana ososbno:
#Przy pierwszym wezwaniu kazano nam podać czy podtrzymujemy podaną cenę osobodnia we wniosku ofertowym czy zmieniamy,
#Na pytanie, żeby komisja podała cenę jaką proponuje NFZ -komisja (2-osobowa) odpowiedziała, że nie podadzą,
#W wydrukowanym protokole okazało się nagle, że jest wpisana cena proponowana przez NFZ – taka sama jaką proponowałyśmy my (zbieżna),
#Na pytanie co będzie z pacjentami, którymi miałyśmy się opiekować, kto im zapewni opiekę, jeżeli nie dostaniemy kontraktu, komisja odpowiedziała, że teraz nie rozmawiamy o pacjentach, tylko o cenie,
#Poinformowano nas następnie, że będzie ranking – kto da najniższą stawkę, ten dostanie etaty i koniec –  dla pozostałych może już nie wystarczyć,
#Przy drugim wezwaniu otrzymałyśmy już tylko informację, że jesteśmy ostatnie w rankingu i dla nas już nie ma pieniędzy,
#Wzywała nas komisja 2-osobowa, która jak potem okazało się, ma skład 9-ososbowy.
 
Później dowiedziałyśmy się, ale to już od siebie nawzajem (nie od komisji), że udało się tylko Grupowej Praktyce Piel. MED-BIS (podały najniższą cenę) – 6 pielęgniarek, które do tej pory opiekowały się mieszkańcami DPS w Mianocicach – otrzymały 5 etatów.
 
TE 5 ETATÓW, które otrzymały pielęgniarki z MED-BIS to  JEDYNE  5 ETATÓW długoterminowej opieki pielęgniarskiej, które NFZ przeznaczył na CAŁY POWIAT MIECHOWSKI!!!!!!
 
Ponieważ 1 pielęgniarka może opiekować sie 12 pacjentami mieszkającymi pod jednym adresem np. w DPS lub 6 pacjentami mieszkającymi pod różnymi adresami, z tego wynika, że te 5 pielęgniarek może się zająć 60 pacjentami w DPS lub 30 pacjentami w w środowisku. Zgodnie z wyliczeniami na pielęgniarską opiekę długoterminową w powiecie miechowskim wg wyroku NFZ zasłużyło np. TYLKO 60 pacjentów z DPS lub TYLKO 30 pacjentów ze środowiska lub TYLKO 24 pacjentów z DPS + 18 ze środowiska lub TYLKO 36 z DPS+12 ze środowiska…itd.
 
WYROK NFZ ZAPADŁ! TYLKO NIEKTÓRZY W POWIECIE MIECHOWSKIM ZASŁUŻYLI NA OPIEKĘ DŁUGOTERMINOWĄ ZE STRONY NFZ – POZOSTALI NIE!!!

 

Pozostali pacjenci, którzy kwalifikują się do opieki długoterminowej OD 1 marca 2010 NIE OTRZYMALI gwarantowanej opieki, która im się prawnie należy ze strony NFZ:

1) w DPS ul Ks. Skorupki 19 – ok. 36 pacjentów,
2) w DPS ul. Warszawska – ok.40 pacjentów,
3) w środowisku 20 pacjentów tych którzy kiedyś byli objęci opieką przez NZOZ AMIKUS plus pozostali, którzy powinni być objęci.
 
Pielęgniarka zadaniowa obejmowała domową opieką pacjentów, którzy w skali Barthel mieli 0-60 pkt, natomiast teraz jako pielęgniarka opieki długoterminowej miała się zająć tylko pacjentami 0-40 pkt, ale nawet dla tych NFZ nie przewidziało pieniędzy!
 
Załączam w załącznikach jeszcze dwa dokumenty z rozstrzygnięcia i ogłoszenia konkursu na świadczenia pielęgniarki opieki długoterminowej w powiecie miechowskim:
 
1) ogłoszenie wyników konkursu ukazało się w niedzielę 28.08.2010 na internetowej stronie NFZ informujące,że wszyscy 4 oferenci, w tym nasza Grupowa Praktyka, zostali wybrani przez komisję. To ogłoszenie widniało do  g. 19. wieczorem.
Od godz 21 już nie można było wejść na tą stronę – informowano, że aktualizacja serwisu. Ten stan aktualizacji trwał do 1.03.2010 do godz.12. Telefonów w dziale opieki długoterminowej w NFZ nie odbierano w tym czasie wcale…. po czym na tej samej stronie internetowej pojawiło się…
 
2)…zupełnie inne ogłoszenie wyniku konkursu z informacją, że wybrana została tylko Grupowa Praktyka Pielęgniarska MED-BIS z Mianocic. Oczywiście data ogłoszenia pozostała ta sama 28.02.2010 oraz skład komisji taki sam.
Tylko napis drobniutkimi literkami w lewym dolnym rogu zdradza nazwisko jednej z pań z komisji, że dokonała zmiany 1.03.2010 o godz. 10:16:27.
 
Ogłoszenie konkursu (to pierwsze), które informowało, że 4 oferenci (czyli wszyscy z powiatu miechowskiego) zostali wybrani przez komisję – potwierdzone podpisami komisji – wisiało jeszcze 3.03.2010 i może jeszcze wisi (widziałam na własne oczy) na tablicy informacyjne NFZ w Krakowie przy ul. Józefa 21!!!!!
 
O CO CHODZI W TYM WSZYSTKIM? KOMU MOŻNA WIERZYĆ I CO JEST PRAWDZIWE? MOŻE SKORO PANIE Z NFZ Z KOMISJI POMYLIŁY SIĘ W OGŁOSZENIU WYNIKU KONKURSU OFERT W INTERNECIE, TO MOŻE TEŻ POMYLIŁY SIĘ TYLKO O JEDNO MAŁE ZERO albo PRZEKRĘCIŁY JEDNĄ CYFERKĘ PRZY WPISYWANIU KWOTY  PRZEZNACZONEJ NA POWIAT MIECHOWSKI NA OKRES OD 1.03.2010 do 31.12.2010, KTÓRA BYŁA PODANA W ZAPROSZENIU DO KONKURSU OFERT NA STRONIE INTERNETOWEJ NFZ???
 
MOŻE ZAMIAST KWOTY 238 680 POWINNO BYĆ  2 386 800  PLN LUB 938 680??
ALE KTO JEST TO W STANIE SPRAWDZIĆ???

Roma Rzyczniak – pielęgniarka z Grupowej Praktyki  Pielęgniarskiej MEDAMICA s.c.

 

 

Dziekuję za korespondencję i proszę inne pielęgniarki o informację w zakresie pozbawienia opieki pielęgniarskiej konkretnego pacjenta w domu lub w DPS na skutek decyzji MZ i NFZ. Informujcie o tych faktach media! Prasę i radio i stacje telewizyjne.

Proszę również o wpisywanie w komentarzach pod artykułem informacji w przedmiotowej sprawie. A na skrzynkę pocztową redakcji Portalu i Gazety Pielęgniarki i Położnej biuro @ pielegniarki. info. pl proszę przesyłać linki do artykułów prasowych lub materiałów telewizyjnych, które będą ukazywać skutki decyzji pani Ewy Kopacz – ministra zdrowia oraz pana Jacka Paszkiewicza – prezesa NFZ.

 

Mariusz Mielcarek

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8294 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarki liczą czas do emerytury.

2 min czytania
Komentarze pielęgniarek Poniżej zamieszczamy kilka wybranych komentarzy zamieszczonych na profilu na Facebooku pod cytatem jednej z pielęgniarek. Pielęgniarka: Liczę już lata do…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Pracodawca podaje stawkę godzinową.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Grupa, która oferuje prawie 1500 miejsc w nowoczesnych Domach opieki dla seniorów i Klinikach rehabilitacyjnych, specjalizujących się w…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Odszkodowania pielęgniarek - jak prawidłowo uzasadnić pozew.

1 min czytania
Wzór uzasadnienia pozwu pielęgniarki o odszkodowanie W bieżącym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych, które zostało wydane 11 lipca 2024 r. publikujemy…
Komentarze