Pielęgniarki – pierwsze posiedzenie zespołu do spraw specjalizacji i kursów kwalifikacyjnych.

2 min czytania
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnychUprawnienia pielęgniarek
Pielęgniarki – pierwsze posiedzenie zespołu do spraw specjalizacji i kursów kwalifikacyjnych.

Szkolenia pielęgniarek – specjalizacje i kursy kwalifikacyjne dla pielęgniarek i położnych – będzie nowy wykaz?

Gdański Uniwersytet Medyczny był gospodarzem spotkania zespołu do opracowania zmian w wykazie dziedzin pielęgniarstwa oraz dziedzin mających zastosowanie w ochronie zdrowia, w których może być prowadzona specjalizacja i kursy kwalifikacyjne. W obradach zorganizowanych 1 września br. w formule hybrydowej udział wzięli: wiceminister zdrowia Piotr Bromber oraz przewodnicząca ośmioosobowego zespołu dr hab. Aleksandra Gaworska-Krzemińska, prof. uczelni, p.o. dyrektora Instytutu Pielęgniarstwa i Położnictwa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, prodziekan ds. promocji i rozwoju Wydziału Nauk o Zdrowiu GUMed, wiceprzewodnicząca Krajowej Rady Akredytacyjnej Szkół Pielęgniarek i Położnych.

Celem szczegółowego przeglądu rodzajów specjalizacji i kursów kwalifikacyjnych, Przewodnicząca, oprócz członków zespołu, do rozmowy zaprosiła wszystkich konsultantów krajowych w dziedzinach pielęgniarstwa i położnictwa, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Mariolę Łodzińską oraz dyrektor Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych Beatę Guzak. Eksperci przedstawili swoje stanowiska w oparciu o wcześniej opracowane dane i aktualne kompetencje pielęgniarek i położnych oraz potrzeby zdrowotne pacjentów. Omówiono również kierunki przyszłych obszarów autonomii zawodowej w oparciu o przegląd rozwiązań i wyniki międzynarodowych badań naukowych.

– Ustalono, że konieczne są dalsze analizy Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w związku z realizacją przez pielęgniarki i położne świadczeń gwarantowanych na potrzeby zmian systemowych związanych z ochroną zdrowia i przygotowaniem specjalistów pielęgniarstwa do świadczeń opartych na evidence-based medicine – wyjaśnia prof. Aleksandra Gaworska-Krzemińska, przewodnicząca ministerialnego zespołu. – W naszej opinii należy skupić się na działaniach, które są efektywne kosztowo w ocenie systemu szpitalnej oceny technologii medycznych – HB-HTA.

Zobacz także:

Metodyka ewaluacji wprowadzanych procedur leczniczych i terapeutycznych w szpitalach (Health Technology Assessment, HTA), za pomocą przeglądu aktualnej wiedzy z czasopism naukowych i na podstawie analizy ekonomicznej wskazuje się, czy dane rozwiązanie w szpitalu lub POZ będzie miało pozytywne skutki. Poprzez analizę HB-HTA określa się w perspektywie wieloletniej, jak dana technologia zmieni funkcjonowanie danej jednostki. Dane te, wraz z nowymi świadczeniami realizowanymi przez pielęgniarki i położne w polskim systemie opieki zdrowotnej, będą stanowić podstawę do opracowania propozycji zmian w wykazie specjalizacji i kursów kwalifikacyjnych poszczególnych dziedzin pielęgniarstwa i położnictwa.

Zespół do opracowania zmian w wykazie dziedzin pielęgniarstwa powołał Minister Zdrowia. Do jego głównych zadań należy: przegląd wykazu dziedzin pielęgniarstwa oraz dziedzin mających zastosowanie w ochronie zdrowia, w których może być prowadzona specjalizacja i kursy kwalifikacyjne oraz opracowanie propozycji zmian w wykazie dziedzin pielęgniarstwa oraz dziedzin mających zastosowanie w ochronie zdrowia, w których może być prowadzona specjalizacja i kursy kwalifikacyjne. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej gumed.edu.pl.

źródło: gumed.edu.pl, 4 września 2023 r.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.1 / 5. Ilość głosów: 9

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7912 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Lekarz przeprosił pielęgniarki. Oświadczenie.

1 min czytania
Prezes zarządu prywatnego podmiotu leczniczego przeprasza pielęgniarki, które poczuły się urażone treścią i formą komunikatu W dniu wczorajszym redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Związek pielęgniarek za brakiem wyrównania zaległości finansowych wobec pielęgniarek.

4 min czytania
Przewodnicząca zakładowej organizacji pielęgniarek pisze na forum internetowym szpitala W artykule pt. Związek pielęgniarek podpisał porozumienie, przedstawiliśmy informację w zakresie zawartego porozumienia…
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.Szkolenia pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki- wyniki egzaminów specjalizacyjnych w 5 dziedzinach pielęgniarstwa.

2 min czytania
Sesja jesienna egzaminów pielęgniarek i położnych 19 września ruszyła jesienna sesja egzaminów państwowych pielęgniarek i położnych. Przed osobami przystępującymi do sprawdzianów wiedzy…
Komentarze
×
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Gazeta Pielęgniarek - nowy taryfikator kwalifikacyjny.