Pielęgniarki: po 5 maseczek ochronnych na podmiot.

3 min czytania
AktualnościPielęgniarka - maseczki ochronne.
Pielęgniarki: po 5 maseczek ochronnych na podmiot.


Maseczki ochronne dla pielęgniarek 

Zobacz także: Od 16 kwietnia obowiązek zasłaniania twarzy.

Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie zaopatrzenia pielęgniarek pracujących w środowisku w środki ochrony osobistej

Szanowny Panie Ministrze,

w dniu 30 marca br. zostało upublicznione pismo powiatowego inspektora sanitarnego z Inowrocławia, w którym informuje, iż otrzymał od wojewódzkiego inspektora sanitarnego w Bydgoszczy maseczki i przekazuje je w liczbie 5 sztuk dla każdego podmiotu leczniczego. Nie wnikam w chwili obecnej w stan przygotowania kraju do epidemii i mogłabym pozostać przy ocenie tych przygotowań sformułowanej przez ministra Dworczyka w jego wywiadzie dla stacji TVN. Przydzielenie po 5 maseczek na rzecz każdego z podmiotów leczniczych nie tylko odnosi się do samooceny rządu w kwestii zabezpieczenia Polaków przed koronawirusem, ale zmusza do zadania pytania w sprawie funkcjonowania pracowników służby zdrowia, którzy działają poza instytucjonalnymi zakładami opieki medycznej, takich jak przychodnie czy szpitale. Chodzi mi mianowicie o zabezpieczenie w środki ochrony osobistej pielęgniarek pracujących w środowisku, które mają podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

W związku z tym proszę Pana Ministra o udzielenie informacji, w jaki sposób i kiedy środki ochrony osobistej, takie jak maseczki czy rękawiczki, trafią do pielęgniarek, które pracują w środowisku, świadcząc wizyty w domu pacjenta. Chodzi głównie o personel medyczny, który ma podpisaną umowę bezpośrednio z Narodowym Funduszem Zdrowia, np. pielęgniarki opieki paliatywnej, pielęgniarki domowej opieki długoterminowej, położne czy pielęgniarki środowiskowe, czyli osoby, które nie pracują w przychodni czy szpitalu, z którego mogłyby liczyć na zaopatrzenie w środki ochrony osobistej.

Jak wynika z informacji przekazanych mi przez pielęgniarki pracujące w środowisku, braki środków ochrony osobistej są ogromne. Nie ma rękawiczek, maseczek ani płynów do dezynfekcji. Jest to sytuacja zagrażająca bezpieczeństwu, a wręcz życiu zarówno pielęgniarek, jak i ich pacjentów. Pielęgniarki mają bowiem z pacjentem kontakt bezpośredni, często niezwykle bliski, szczególnie w czasie wykonywania zabiegów w warunkach domowych m.in. zmiany opatrunków, pielęgnacji ran, wymiany cewników itp. Mają także kontakt z rodzinami i opiekunami pacjentów, pod których opieką pacjenci przebywają na co dzień.
Czytaj dalej poniżej…

Z relacji pielęgniarek wynika, że mają ogromny problem ze zdobyciem środków ochrony osobistej. Nie mogą kupić ich w sklepach stacjonarnych, ceny proponowane w sklepach internetowych są często bardzo nieuczciwie dramatycznie zawyżone. Wykorzystują więc swoje zgromadzone zapasy, jednak i one zaraz się skończą, a w niektórych przypadkach już się skończyły. Pielęgniarki przyznają, że środki ochrony osobistej są udostępniane im przez rodziny chorych pacjentów. Opiekunowie, rodziny chorych, także sprawując opiekę nad chorym, używają na co dzień np. rękawiczek, mają ich zatem zawsze jakiś zapas, ale nie może jednak dochodzić do sytuacji, aby pielęgniarka korzystała z tych środków z powodu braku swoich środków ochrony osobistej.

Uważam zatem za niezbędne rozdysponowanie części wyprodukowanego sprzętu do bardzo tego potrzebujących pielęgniarek pracujących w środowisku. Zadbanie teraz o ich zdrowie i bezpieczeństwo będzie procentowało w przypadku potrzeby wsparcia w sytuacji znacznego wzrostu zachorowań i dużej ilości hospitalizowanych pacjentów.

Drugą istotną kwestią jest sprawa zmian zawartych kontraktów z NFZ w taki sposób, aby pokryły one koszty dodatkowych zakupów środków ochrony osobistej, które są dokonywane bezpośrednio przez pielęgniarki. Nie ma co do tego wątpliwości, że koszty ponoszone w związku z ogłoszoną epidemią nie były przewidywane w szacowaniu wartości usług ustalanych w kontraktach zawieranych przez NFZ z pielęgniarkami.

W związku z tym uprzejmie proszę Pana Ministra o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

1. Jakie działania podejmuje rząd w zakresie zapewnienia środków ochrony osobistej pielęgniarkom pracującym w terenie?

2. Czy są wyznaczone miejsca, ośrodki medyczne, placówki, do których mogą zgłosić się pielęgniarki pracujące w środowisku, aby otrzymać środki ochrony osobistej?

3. Czy pielęgniarki pracujące w środowisku mogą liczyć na zwrot poniesionych kosztów w związku z zakupem środków ochrony osobistej, niezbędnych do świadczenia bezpiecznej opieki w czasie epidemii?

Iwona Maria Kozłowska

Poseł na sejm RP

1 kwietnia 2020 roku 

źródło: sejm.gov.pl 

Wybrał: Mariusz Mielcarek Zobacz także:

Pielęgniarki: brak środków ochrony równa się: "powstrzymanie się od pracy".

Pielęgniarka epidemiologiczna do pielęgniarki: ściągnij maskę ochronną.

Pielęgniarki: 24-godzinne dyżury nie dla wszystkich!


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8236 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Ministerstwo obiecuje pielęgniarkom z grupy 6 podstawę w wysokości ponad 9 tys. złotych. Od kiedy?

1 min czytania
Szacunkowe dane w sprawie płac W artykule opublikowanym w majowym wydaniu Gazety Pielęgniarek i Położnych przytaczamy dalszy ciąg wypowiedzi wiceministra zdrowia, która…
Aktualności

Pielęgniarki - to żenujące i przykre zarazem.

3 min czytania
Pielęgniarka – czy jakaś władza może skontrolować te zarobki? Nie milkną echa artykułów redakcyjnych pielegniarki.info.pl o zarobkach działaczy w izbach pielęgniarskich. W…
Aktualności

Pielęgniarka naczelna zwolniona w trybie natychmiastowym.

2 min czytania
Dyrektor w piśmie do pielęgniarki naczelnej o zwolnieniu nie podał żadnej informacji o jego przyczynach… Portal slu24.pl informuje, że dyrektor lublinieckiego szpitala,…
Komentarze