Pielęgniarki po Liceum Medycznym mogą zrobić teraz dwie rzeczy.

3 min czytania
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarki po Liceum Medycznym mogą zrobić teraz dwie rzeczy.

Pielęgniarki i położne LM i SM piszą do redakcji portalu

Dobry wieczór. Piszę do Pana w imieniu swoim i moich koleżanek pielęgniarek po LM. Bacznie śledzimy Pana artykuły na portalu pielęgniarek i położnych.

Możemy powiedzieć, że dyrektor naszego szpitala zastosował się do wprowadzonej siatki płac i przydzielił podwyżki zgodnie z obowiązującymi grupami. Jako, że jesteśmy zaszeregowane do najniższej z grup (zgodnie z siatką) postanowiłyśmy wyrazić nasz sprzeciw przeciwko upokorzeniu pielęgniarek po LM.

Chcemy wystąpić na drogę prawną przeciwko nierównemu traktowaniu nas i nie przestrzeganie kodeksu pracy. Poczyniliśmy pierwsze kroki w tej sprawie – udaliśmy się do pani adwokat i przedstawiliśmy nasz problem.

Czy możemy Pana prosić o przedstawienie więcej spraw dotyczących tego tematu, a które znalazły szczęśliwe zakończenie na wokandzie. Na razie słyszałyśmy o pielęgniarce z bloku operacyjnego, która sprawę wygrała.

Może byłaby taka możliwość skontaktowania nas z takimi osobami, które to mają już za sobą. Będziemy wdzięczne za pomoc. Pozdrawiamy serdecznie.

Pielęgniarki po LM

Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

Pierwsza rzecz, którą mogą zrobić pielęgniarki i położne LM i SM

Pielęgniarki i położne LM i SM są ofiarami dyskryminacji i degradacji w siatce płac personelu medycznego. Od 2016 roku, kiedy to związek pielęgniarek – OZZPiP zaprezentował podział pracowników na lepszych i gorszych.

Następnie minister zdrowia podział zaproponowany przez OZZPiP wpisał do ustawy o wynagrodzeniach zasadniczych w podmiotach leczniczych. Portal jako jedyny potępił działania związku. Teraz po 6 latach związek skierował do sejmu haniebny projekt ustawy o wynagrodzeniach personelu pielęgniarskiego.

Projekt ten musi się spotkać ze sprzeciwem pielęgniarek i położnych z grupy 5 i 6. W tym celu redakcja portalu skierowała petycję do pani Krystyny Ptok – autorki dyskryminującej i degradującej ustawy. Redakcja w artykułach zamieszczonych w dziale Nie dla ustawy OZZPiP, wielokrotnie wykazała dlaczego należy sprzeciwić się zapisom projektu ustawy, którą związek skierował do sejmu.

Co zrobić aby podpisać powyższą petycję? Po pierwsze zapoznać się z jej treścią. Petycja została zamieszczona w serwisie internetowym, który jest dedykowany dla zbierania podpisów obywateli pod petycjami – petycjeonline.com.

Petycję można podpisać tylko przez Internet. Dlatego procedura podpisania petycji wymaga skorzystania ze skrzynki mailowej.

Warto podkreślić, że petycję można podpisać także anonimowo. Wtedy dane osoby podpisującej petycję nie będą dostępne w Internecie. Aby skorzystać z tej opcji należy przy adnotacji: „Pokaż mój podpis publicznie online” – zaznaczyć „NIE”. Podpis zostanie zaliczony. Natomiast na liście podpisów zostanie zamieszczona adnotacja: „Sygnatariusz zadecydował nie ujawniać swojego nazwiska w Internecie”. I jeszcze jedna uwaga. Petycję podpisać mogą nie tylko pielęgniarki i położne. Każdy obywatel.

Po kliknięciu PODPISZ na adres e-mali, który podaliśmy przy danych osobowych, przez serwis petycjeonline.com zostanie wysłana automatycznie wiadomość, zwierająca link. W celu zakończenia procedury podpisania petycji należy w ten link kliknąć. Brak kliknięcia w powyższy link spowoduje, że nasz podpis nie zostanie zaliczony. Utracony!

W jakim miejscu podpisać petycję? Petycję podpisujemy na portalu petycjeonline.com. Aby podpisać petycję należy kliknąć w poniższą grafikę i wtedy zostaniemy przeniesieni do treści petycji.

Druga rzecz, którą mogą zrobić pielęgniarki i położne LM i SM

Oprócz podpisania powyższej petycji w ramach sprzeciwu wobec ustawy autorstwa związku pielęgniarek, należy przeanalizować możliwość wystąpienia do sądu o stwierdzenie nierównego traktowania w zatrudnieniu oraz przyznanie przez sąd odszkodowania.

Z jednej strony należy podkreślić, że w dość „komfortowej” sytuacji są pielęgniarki, które przeszły lub przejdą na emeryturę lub zmieniły, zamierzają zmienić pracodawcę. Dlaczego? Do sądu wystąpią o roszczenia wobec byłego pracodawcy. Taka sytuacja jest najlepszym rozwiązaniem. Mniej stresującym dla pielęgniarki.

Wystąpienie z pozwem to jest poważna decyzja. Trzeba ją wyważyć. Ostatecznie to do każdej pielęgniarki z osobna należy decyzja czy wystąpi na drogę sądową z pozwem przeciwko swojemu pracodawcy.

W podjęciu ostatecznej decyzji czy wystąpić z pozwem czy nie może okazać się pomocny informator dla pielęgniarek i położnych przygotowany przez Kancelarię Adwokacką – Jak uzyskać odszkodowanie za nierówne traktowanie w zatrudnieniu.

W informatorze poruszono następujące zagadnienia:

1. Naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu, a współczynniki pracy.

2. Ocena, czy doszło do naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu.

3. Kwestie procesowe.

4. Przedsądowe wezwanie.

5. Przedawnienie.

6. Wysokość opłat oraz właściwość sądu

UWAGA! W dniu 15 kwietnia 2023 roku ukaże się kolejna część przedmiotowego informatora.

Natomiast w Ogólnopolskiej Gazecie Pielęgniarek i Położnych 1/2023 opublikowano cały wyrok sądu, który stwierdził nierówne traktowanie w zatrudnieniu pielęgniarki z grupy 6 oraz zasądził na jej rzecz odszkodowanie. To wydanie gazety jest dostępne jest tutaj.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.5 / 5. Ilość głosów: 57

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7701 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Izba pielęgniarek robi to tak doskonale i tak idealne, że brakuje słów.

2 min czytania
Izba pielęgniarek ocenia własną działalność Obecnie w okręgowych izbach pielęgniarek i położnych odbywają się wybory na nową kadencję. Podczas zjazdów okręgowych ustępujące…
Aktualności

Skuteczne sposoby na blizny

2 min czytania
Blizny to bardzo nieestetyczne defekty kosmetyczne, których czasami bardzo trudno się pozbyć. Powstają na skutek urazów mechanicznych bądź oparzenia skóry. Niosą ze…
Aktualności

Pielęgniarka zaobserwowała na kardiomonitorze liczne zakłócenia. To był początek tragedii.

2 min czytania
Dramat w jednym ze szpitali Portal igryfino.pl zamieścił w dniu 26 marca 2023 roku poniższą informację. Zdarzenie miało miejsce 23 marca 2023…
Komentarze
×
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Dwie pielęgniarki jednakowo zasuwają na oddziale. Różni je tylko wynagrodzenie.