Pielęgniarki po studiach podyplomowych zróbmy lekarzami.

1 min czytania
AktualnościPraktyka zawodowa
Pielęgniarki po studiach podyplomowych zróbmy lekarzami.

Posiedzenie plenarne Sejmu

W bieżącym numerze Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych publikujemy wypowiedź Pani Poseł Elżbiety Gelert na posiedzeniu plenarnym Sejmu, w dniu 14 września 2022 r.
Poniżej przytaczamy fragment przedmiotowej wypowiedzi. Całość dostępna w październikowym wydaniu Gazety, które jest dostępne bezpłatnie pod poniższym linkiem.

Poseł Elżbieta Gelert:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze!
Stanowisko Platformy w sprawie ustawy na dzisiaj… Faktycznie nie spodziewaliśmy się, że państwo wniosą poprawki w tym czytaniu, i myślę, że jeżeli je zobaczymy, będziemy nad nimi dyskutować. Możliwe, że nasze zdanie ulegnie zmianie.

Obecnie nasze stanowisko w sprawie druków nr 2477 i 2570 jest negatywne, a to dlatego, że sednem tej ustawy jest przede wszystkim danie terminu do roku 2028 na uzyskanie tytułu równoważnego z tytułem analityka medycznego innym osobom, które kończą studia.

Przed chwilą pani poseł Żelazko powiedziała, że przecież trzeba dać taką możliwość osobom, które w tej chwili studiują biologię albo chemię, żeby zdążyły tam potem przejść, bo może one planują karierę analityka medycznego. To niech skończą biologię i już w tej chwili idą na analitykę. Bo jak można planować, że się chce być analitykiem medycznym, i rozpoczynać studia na biologii? Są studia z analityki medycznej i jest to proste.

Bo, proszę państwa, idąc tym stylem myślenia, to właściwie magister pielęgniarstwa ze specjalizacją niech skończy 2-letnie studia podyplomowe
i będzie lekarzem.

Poseł Elżbieta Gelert

W każdym razie, proszę państwa, zastanawiam się nad jednym: liczba personelu, o którym ciągle się mówi… Ciągle państwo podkreślacie, że waszą zasługą jest pozyskiwanie jak największej liczby personelu medycznego, bo go brakuje. Ostatecznie może wam nie pójść z jakością i to jest niebezpieczne.

Ilość rozporządzeń ministra zdrowia, narodowego funduszu, różne koszykowe, różne normy, którymi cały czas jesteśmy zasypywani, powodują, że będą nadal braki personelu medycznego, czyli nie jest to tylko uzależnione od liczby, ale również od organizacji służby zdrowia. Może by jednak przeprowadzić tutaj pewne głębsze zmiany, a nie tylko… liczba, liczba i liczba
personelu.

źródło: sejm.gov.pl, 14 września 2022 roku

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.1 / 5. Ilość głosów: 8

Bądź pierwszym, który oceni wpis

594 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Wynagrodzenie: 8 000 – 12 000 zł/mies. brutto.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Praktyka lekarza rodzinnego zatrudni pielęgniarkę praktyki / pielęgniarkę środowiskową. Do zadań należy również obsługa rejestratorska pacjentów i obsługa…
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Płace pielęgniarek – minister zdrowia: to nie ma znaczenia. Ma tupet.

2 min czytania
O wynagrodzeniach pielęgniarek w sejmie w dniu 24 lipca 2024 roku… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych cytuje fragmenty wystąpień w trakcie…
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarki o pielęgniarkach z przerostem ambicji.

1 min czytania
Pielęgniarka: Osoby z przerostem ambicji, które innym udowadniają, że są od nich lepsze… Jedna z pielęgniarek napisała komentarz na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek…
Komentarze
×
Aktualności

Pielęgniarki potrzebują urlopu zdrowotnego.