Pielęgniarki – posiedzenie w sprawie zarobków pielęgniarek.

Rada Dialogu Społecznego o wynagrodzeniach pielęgniarek i położnych

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje treść komunikatu po posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Z przebiegu spotkania oraz podsumowania można wysnuć jeden wniosek – kolejne spotkanie przy kawie. Pogadali i poszli… Jaki jest cel organizacji takich posiadówek? Chyba tylko uzasadnienie dla konieczności utrzymywania tabunów różnej maści działaczy… W spotkaniu uczestniczyła pani Krystyna Ptok. Na stronie związku nie zamieszczono informacji o spotkaniu.

Komunikat w pełnym brzmieniu cytujemy za dialog.slaskie.pl.

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Katowicach, na wniosek Zespołu Problemowego WRDS do spraw ochrony zdrowia, ponownie podjęła tematykę związaną z realizacją podwyżek wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia na podstawie ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz konsekwencji, jakie powstają z tego tytułu dla podmiotów leczniczych publicznej ochrony zdrowia w pozostałych obszarach jej funkcjonowania.

Dalsza część artykułu pod sondą…

Z jakiego źródła najczęściej korzystasz w celu uzyskania aktualnych informacji w zakresie wynagrodzeń pielęgniarek i położnych?

Dalsza część artykułu…

Temat pod obrady wniosła Iwona Borchulska, przewodnicząca Zespołu problemowego WRDS ds. ochrony zdrowia, reprezentująca w Radzie stronę związkową. W dyskusji uczestniczyli m.in. zaproszeni goście: Krystyna Ptok, przewodnicząca Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych, Anna Jedynak – Rykała, wicemarszałek Województwa Śląskiego, Ewa Kabza – zastępca dyrektora ds. Ekonomiczno-Finansowych Śląskiego OW NFZ, członkowie Zespołu do spraw ochrony zdrowia, przedstawiciele szpitali i organizacji szpitali działających na terenie województwa śląskiego oraz eksperci stron oraz organizacji stron skupionych w Wojewódzkiej Radzie Dialogu Społecznego.

Pierwszy raz WRDS obradowała nad tą tematyką w 2022 roku, a efektem jej prac było stanowisko z 12 grudnia 2022 r. stron: samorządowej, pracodawców i pracowników. Postulowano w nim konieczność wprowadzenia rozwiązań określających precyzyjnie kwestie wynagrodzeń pracowników w podmiotach leczniczych. Zawnioskowano do ministra zdrowia „o nowelizację stosownych aktów prawnych, w tym przede wszystkim wyżej wymienionej ustawy, tak by jej zapisy w sposób niebudzący wątpliwości i niegenerujący rozbieżnych interpretacji stanowiły o kwalifikacjach pracowników medycznych uprawniających do zastosowania właściwego współczynnika wynagrodzenia zasadniczego”.

Brak zmian utrwalił i pogłębił problemy, które wskazywano w 2022 roku, stawiając nowe wyzwania finansowe dla placówek ochrony zdrowia, a także społeczne i prawne, konflikty między pracownikami a pracodawcami coraz częściej znajdują bowiem rozstrzygnięcia w sądach. Te ostatnie dotyczą głównie grupy pielęgniarek i położnych.

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego, tym razem już w pełnym składzie stron WRDS, podtrzymała swoje stanowisko o konieczności wprowadzenia rozwiązań określających w sposób precyzyjny kwestie wynagrodzeń pracowników w podmiotach leczniczych.

źródło: tekst (zdjęcie Tomasz Żak / UMWS) – dialog.slaskie.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4 / 5. Ilość głosów: 39

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8172 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pacjent zarzucał pielęgniarce, iż nie został przebrany, kiedy bezwiednie oddał mocz.

2 min czytania
Z uzasadnienia wyroku sądowego w sprawie oceny sposobu wykonywania praktyki zawodowej przez pielęgniarki… W jednym uzasadnień do wyroków sądów w 2022 roku…
Aktualności

Pielęgniarki: "proszę nie robić z nas pośmiewiska".

1 min czytania
Wypowiedź przewodniczącej Związku Pielęgniarek Związek pielęgniarek OZZPiP wniósł swój projekt ustawy o wynagrodzeniach pielęgniarek z zamiarem, że wejdzie w życie z dniem…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

MZ – ponad 9 tys. złotych wyniesie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek z grupy 5 i 6. Od kiedy?

2 min czytania
Wiceminister zdrowia Marek Kos o zarobkach pielęgniarek i położnych po 1 lipca 2026 roku… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje przebieg…
Komentarze
×
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

2 tys. pielęgniarek ukończyło ten kurs kwalifikacyjny. Kolejne 1500 zapisało się na ten kurs w systemie SMYK.