Pielęgniarki potraktowane jak osoby niewykonujące wolnego zawodu.

4 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Pielęgniarki potraktowane jak osoby niewykonujące wolnego zawodu.

Komisja sejmowa o wynagrodzeniach pielęgniarek i położnych

W dniu 25 maja 2022 roku sejmowa komisja zdrowia omawiała rządowy projekt ustawy o nowelizacji siatki płac w podmiotach leczniczych. W dyskusji o wynagrodzeniach, które mają obowiązywać od 1 lipca 2022 roku, wzięła udział także pani przewodnicząca Krystyna Ptok z Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych. Poniżej przytaczamy wypowiedź pani przewodniczącej.

Pracownicy zaszeregowani do nieodpowiednich grup

Przewodnicząca OZZPiP Krystyna Ptok:

Dziękuję panu przewodniczącemu. Szanowni państwo, panie ministrze, szanowni państwo parlamentarzyści, mogę tylko przypomnieć, że poprzednia nowelizacja ustawy wywołała wśród pracowników publicznej ochrony zdrowia powszechne niezadowolenie i związane to były właśnie z zaszeregowywaniem pracowników do nieodpowiednich grup, co sygnalizowaliśmy jako Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych.

OZZPiP postulował spłaszczenie różnic w wynagrodzeniach zasadniczych

Od wielu lat prosimy o to, żeby w poszczególnych grupach zawodowych były spłaszczone różnice i o to, żeby w ustawie uwzględnić najliczniejszą grupę pielęgniarek, które mają wykształcenie średnie, ich ogromne doświadczenie zawodowe i również wpłynąć na poprawę zainteresowania zawodem pielęgniarki i położnej.

Sytuacja kadrowa w ochronie zdrowia jest dramatyczna

No niestety, tak jak mówili tutaj przedmówcy, sytuacja kadrowa w publicznej ochronie zdrowia jest dramatyczna, dlatego że tam są dość trudne warunki pracy wynikające ze zbyt niskich obsad personelu pielęgniarskiego oraz niskich obsad lekarzy. Tym samym, jeśli kierujemy się taką troską o pacjentów, to tych pacjentów nie będziemy mieć w swoich oddziałach szpitalnych, jeśli nie zapewnimy odpowiedniej liczby personelu medycznego w tych oddziałach.

Uwagi do ustawy o wynagrodzeniach autorstwa związku pielęgniarek są odrzucane

O to wnosiliśmy jako Komitet Protestacyjno Strajkowy, żeby ta ustawa została zmieniona. Porozumienie zostało podpisane. Tutaj są osoby, które mówią, że rzeczywiście są zadowolone. Możemy powiedzieć, że żadna z uwag… Nie byliśmy uczestnikami i sygnatariuszami tego porozumienia, dlatego że to porozumienie zostało podpisane na kanwie protestu naszego Komitetu Protestacyjno–Strajkowego i chyba miało spowodować, że ten protest zostanie wyciszony, stłumiony i to była taka polityka natenczas.

Przy czym, jeśli chodzi o sytuację, w której zostaje podpisane w listopadzie porozumienie, od podpisania porozumienia nic się nie dzieje, dostajemy do ręki ustawę w kwietniu, zgłaszamy do tej ustawy liczne poprawki – nasza organizacja związkowa zgłosiła ich ponad osiem – a dostajemy lakonicznie „w ustawie nie uwzględnia się”, nasze poprawki są poza podpisanym porozumieniem w zespole trójstronnym, to ja tu zgłaszam swoją wątpliwość, czy my opiniujemy ustawy, czy opiniujemy porozumienia.

Przewodnicząca Ptok: zmiana nastąpiła w dobrym kierunku

Panie ministrze, chcę powiedzieć, że zgadzam się, że nastąpiła zmiana i to w dobrym kierunku, przy czym dzisiaj nie nazwałabym tego jeszcze sytuacją przełomową, historyczną, bo powiem, że czas pokaże. Czas pokaże, co zostanie dalej zrobione.

Podnieść współczynniki pracy pielęgniarek i położnych w grupie 6

To, co nas boli, to brak wsłuchiwania się w głos środowiska – mojego środowiska pielęgniarskiego i położnych. Wnosiliśmy do państwa o to, żeby podwyższyć współczynnik wynagrodzeń pielęgniarek co najmniej do poziomu takiego, jaki został zaproponowany pracownikom niemedycznym.

Nasz wniosek dotyczy szerokiej grupy pracowników medycznych – diagnostów laboratoryjnych, fizjoterapeutów, techników elektroradiologii, wszystkich. W toku rozmów usłyszeliśmy, że jesteśmy kosztochłonni – to, co już mówiła pani prezes. Ale chcę jeszcze tutaj wszystkim posłom przypomnieć, że w ubiegłym roku w OSR–ze do ustawy zagwarantowano 6,280 mld zł.

Na datę 1 lipca ub.r., gdy zostały uregulowane wynagrodzenia, spożytkowano z tej kwoty 48% i w wyniku właśnie naszych protestów, spotkań z ministrem zdrowia w Karpaczu, te pozostające 52% zostały uruchomione na regulację systemu ratownictwa medycznego i na protest ratowników, na sytuację, w której pracodawcy dostali zwiększenie wyceny świadczeń i mogli podejść do wzrostu wynagrodzeń innych pracowników.

Związek pielęgniarek walczy o techników elektroradiologii

Jeśli teraz mówimy o podniesieniu tej najniższej grupy medyków – szóstej, i przeniesieniu – bo uważam, że w tym momencie technicy elektroradiologii też w tej grupie się znajdą, ale to już jest państwa poprawka – to wnosimy o to, żeby ci pracownicy zarabiali co najmniej tyle, ile pokazuje wskaźnik, jaki otrzymały osoby, które mają stanowiska niemedyczne.

OZZPiP – brakuje przede wszystkim medyków

To medyków brakuje w ochronie zdrowia, to medycyny mają trudniejsze warunki związane ze środowiskiem pracy, zarówno biologiczne, chemiczne jak i fizyczne.

Też przypomnę, bo dzisiaj jest pierwsza informacja głównego Urzędu Statystycznego po spisie powszechnym, że starzejemy się jako społeczeństwo. Podkreśla to też raport Państwowej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, że niestety w grupie pielęgniarek niedobory kadrowe to w tej chwili 36%. Te dane są po prostu nieubłagane.

Pielęgniarki i położne z ogromnym doświadczeniem, zakwalifikowane „przez niedopatrzenie” – do grupy zbyt niskim współczynnikiem pracy

Uważamy, że należy naprawić to, co spowodowano w ubiegłym roku, chyba przez niedopatrzenie, i grupa pielęgniarek z ogromnym doświadczeniem została zakwalifikowana do kategorii osób, które nie wykonują wolnego zawodu.

Wnosimy nadal, żeby rozmawiać ze stroną społeczną i przyjmować nasze argumenty, bo mamy naprawdę wrażenie, że nie jesteśmy wysłuchiwani. Jeśli więc chcemy mówić o jakimkolwiek przełomie, to podkreślę kończąc, że postęp tych zmian jest zbyt wolny zważywszy na dobro pacjentów, starzejące się społeczeństwo i potrzebę ochrony zdrowia i pomocy społecznej.

Linki oraz śródtytuły pochodzą od redakcji

źródło: sejm.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.9 / 5. Ilość głosów: 53

Bądź pierwszym, który oceni wpis

365 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – kominy płacowe. Sąd pisze do Trybunału Konstytucyjnego.

4 min czytania
Pielęgniarka podaje szpital do sądu. Sąd zadaje pytanie prawne Trybunałowi Konstytucyjnemu Sąd Rejonowy w Chorzowie, V Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych (dalej:…
Aktualności

Pieluchomajtki dla dorosłych - kiedy można ubiegać się o refundację?

3 min czytania
Ludzie ciało, jak każdy wie, nie jest pozbawione wad. Wstydliwe niedoskonałości manifestują się coraz bardziej wraz z upływem lat. Nietrzymanie moczu jest…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Płace pielęgniarek – szpitale liczą ile zaoszczędzą na likwidacji stażowego.

2 min czytania
Składowe wynagrodzenia pielęgniarek i położnych – szpital chce pozbawić pielęgniarki i położne dodatku stażowego Sytuację w szpitalu omawiano na ostatnim posiedzeniu komisji…
Komentarze
×
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Senator PiS: medycy chcą większych podwyżek. A ludzie może głodować i marznąć będą tej zimy.