Pielęgniarki – pracodawca będzie to musiał wpisać w umowie o pracę.

2 min czytania
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarki – pracodawca będzie to musiał wpisać w umowie o pracę.

Wynagrodzenia pielęgniarek – nowe rozwiązania

W komunikacie związku Solidarność w sprawie zapisów porozumienia z dnia 5 listopada 2021 roku napisano:

Aby wyeliminować nieuczciwe zachowania niektórych pracodawców w ustawie ma się pojawić zapis dotyczący zobowiązania podmiotu leczniczego do określenia w umowie o pracę każdego pracownika objętego zakresem ustawy informacji o grupie zawodowej do której kwalifikuje się w związku z kwalifikacjami wymaganymi na stanowisku pracy.

solidarnosc.org.pl/soz/

To bardzo dobre rozwiązanie. Zdecydowanie ułatwi pielęgniarkom i położnym bronienie swoich praw pracowniczych przed sądami pracy. Pracodawca będzie musiał wykazać przed sądem merytoryczne przesłanki zaszeregowania dwóch pielęgniarek do innej grupy, które wykonują te same obowiązki. Mają ten sam zakres uprawnień zawodowych!

Pracodawca będzie musiał wykazać, że nie dyskryminuje pracowników, kiedy różnica w wynagrodzeniu zasadniczym wyniesie 1 982 PLN. Dlaczego wynagrodzenie zasadnicze jednej pielęgniarki jest wyższe o 27%, kiedy wykonują te same obowiązki.

Dyrektorzy popierają pielęgniarki

Polska Agencja Prasowa informowała we wrześniu 2021 roku, że przedstawiciele szpitali publicznych ocenili, że zmiany w ustawie o minimalnych wynagrodzeniach pracowników placówek medycznych wprowadziły destabilizację i wywołały bunt tych, którzy poczuli się nierówno potraktowani.

Jako przykład dla zobrazowania powyższych kwestii podano pielęgniarki. Te, które ponad 20 lat temu ukończyły licea pielęgniarskie lub dwuletnie studia zawodowe, a nie mają tytułu licencjata lub magistra, ale mają bardzo duże doświadczenie i wprowadzają do zawodu młodsze i niedoświadczone pielęgniarki – mimo nowych regulacji zarabiają mniej niż te, które dopiero wchodzą na rynek pracy.

PAP – 8 września 2021 roku

Pielęgniarka bez wykształcenia wyższego otrzymuje – opisywał dyrektor – 3 773 zł brutto wynagrodzenia zasadniczego, podczas gdy pielęgniarka z wykształceniem wyższym o 400 zł więcej. Pielęgniarki ze specjalizacją i tytułem magistra otrzymują 5 478 zł – czyli o ok. 1 700 zł więcej niż te z ponad 20-letnim doświadczeniem

Znamy już dokładną wysokość podwyżek pielęgniarek

W dniu wczorajszym na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych podaliśmy informację w sprawie wynagrodzeń zasadniczych pielęgniarek i położnych po dniu 1 lipca 2022 roku.

W artykule pt. Znamy już dokładną wysokość podwyżek, podaliśmy wysokości pensji zasadniczych, które wzrosną w związku z podniesieniem tzw. kwoty bazowej. Wynagrodzenia zasadnicze w trzech nowych grupach pielęgniarek i położnych wyniosą odpowiednio: 7 304,66 PLN, 5 775,78 PLN, 5 322,77 PLN.

Więcej szczegółowych informacji w powyższej sprawie dostępne pod poniższym linkiem.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.7 / 5. Ilość głosów: 126

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7358 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPielęgniarki Liceum Medyczne

Pielęgniarki wspominają pochody majowe. Zobacz zdjęcia.

2 min czytania
Wspomnienia pielęgniarek z Liceum Medycznego Jak w piosence Varius Manx “I wtedy przyszedł maj…”, a wraz z nim dla wielu pielęgniarek i…
Aktualności

"Przyszłe Położne" proszą o pomoc położne i pielęgniarki.

1 min czytania
Wpływ pandemii na pracowników ochrony zdrowia Szanowni Państwo, Studenci SKN Przyszłe Położne oraz pracownicy Zakładu Pielęgniarstwa Położniczo – Ginekologicznego wraz Zakładem Badań…
AktualnościNowa siatka płac

Minister docenił pielęgniarki. Zarobią mniej niż panie w administracji.

2 min czytania
Pielęgniarki i położne w nowej siatce płac Minister zdrowia w szczególny sposób podziękował Radzie Ministrów za przyjęcie projektu ustawy o minimalnych wynagrodzeniach…
Komentarze
×
Aktualności

Odpowiedzi na pytania dotyczące szczepienia dzieci przeciw COVID-19.