Pielęgniarki pracują po 360 godzin.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Pielęgniarki pracują po 360 godzin.

Wysokość wynagrodzeń pielęgniarek i położnych

Publikujemy treść interpelacji poselskiej dotyczącej wysokości wynagrodzeń pielęgniarek oraz czasu ich pracy.

Szanowny Panie Ministrze!

W ostatnim czasie do mojego biura poselskiego zgłosiły się pielęgniarki z łódzkich szpitali oburzone usłyszanymi słowami z ust rzecznika Ministra Zdrowia. W trakcie konferencji mówił on o zarobkach pielęgniarek w kwocie 6500 brutto złotych za pracę obejmującą udzielanie świadczeń przez około 300 godzin w miesiącu.

Z badania sondażowego opublikowanego 12 czerwca 2021 roku przez Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe, w którym udział wzięło 2459 osób (2334 kobiety i 195 mężczyzn). Spośród osób ankietowanych, które przyznały, iż pracują dodatkowo, największa grupa osób stanowiąca ponad 20% ankietowanych pracuje pomiędzy 50 a 100 godzin powyżej etatu, 388 osób (15,8%) wypracowuje ponad etat między 101 a 200 godzin, czyli 261-360 godzin miesięcznie. Zaś 106 osób przyznało, że dodatkowo pracuje powyżej 200 godzin, łącznie z podstawowym miejscem pracy to miesięcznie ponad 360 godzin.

Z badania wynika, iż dochody netto u 42% respondentów oscylują między 3001 a 4500 zł. Kolejne 35% osób zarabia 2500-3000 zł. Nieliczni zadeklarowali zarobki powyżej 4500 zł neto miesięcznie. Niestety z badania wynika również, że są także pielęgniarki otrzymujące wynagrodzenie poniżej 2500 zł.

Płace pielęgniarek i ich czas pracy – pytania do ministra zdrowia

W związku z wyżej opisaną sytuacją zwracam się do Pana Ministra z poniższymi pytaniami:

Czy państwo przewiduje podwyżki pensji pielęgniarek?

Jeśli tak, to o jakich kwotach mówimy?

Jeśli nie, to jaka jest tego przyczyna?

Jakie są zarobki pielęgniarek netto?

Ile pielęgniarek zarabia poniżej 2500 zł netto? Jaka jest tygodniowa liczba przepracowanych godzin przy takich zarobkach?

Ile pielęgniarek zarabia od 2500-3500 zł netto? Jaka jest tygodniowa liczba przepracowanych godzin przy takich zarobkach?

Ile pielęgniarek zarabia 3500-4500 zł netto? Jaka jest tygodniowa liczba przepracowanych godzin przy takich zarobkach?

Ile pielęgniarek zarabia 4500-5500 zł netto? Jaka jest tygodniowa liczba przepracowanych godzin przy takich zarobkach?

Ile pielęgniarek zarabia powyżej 6500 zł netto? Jaka jest tygodniowa liczba przepracowanych godzin przy takich zarobkach?

Jeśli wśród wymienionych powyżej grup są pielęgniarki, które otrzymują tzw. dodatek covidowy. Proszę o zaznaczenie wraz ze wskazaniem, ile ten dodatek wynosi średnio w każdej z grup oraz ilu osób dotyczy.

W przypadku braku możliwości otrzymania pełnych informacji w standardowej odpowiedzi na moją interpelację proszę o udzielenie odpowiedzi w sposób niejawny. Z odpowiedzią zapoznam się osobiście we wskazanym dniu w Kancelarii Sejmu.

Z wyrazami szacunku
Małgorzata Niemczyk
Poseł na Sejm RP
22 czerwca 2021 roku

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.1 / 5. Ilość głosów: 109

Bądź pierwszym, który oceni wpis

560 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPraktyka zawodowa

Jestem pielęgniarką w wieku 67 lat. Do pracy chodzę na 80 godzin.

1 min czytania
Pielęgniarka o realiach wykonywania zawodu Przytaczamy jeden z komentarzy na pielegniarki.info.pl do artykułu pt. Ile pielęgniarek zmarło w 2022 roku? Zgadzam się,…
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarki i położne o konsekwencjach nocnych dyżurów.

2 min czytania
Dyżury nocne pielęgniarek i położnych Zapytaliśmy na fanpage’u Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych na Facebooku, jak czują się pielęgniarki i położne, gdy…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Do 12 tys. PLN.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Prestiżowa Klinika Medycyny Estetycznej z siedzibą we Wrocławiu, w związku z dynamicznym rozwojem poszukuje do pracy pielęgniarek. umowa…
Komentarze
×
Aktualności

Pielęgniarki po prostu ukarano.