Pielęgniarki pracują za dużo. 240 godzin w miesiącu.

3 min czytania
AktualnościBrak pielęgniarekWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarki pracują za dużo. 240 godzin w miesiącu.

W szpitalu brakuje dziesięciu pielęgniarek

W dniu 9 września Portal eluban.pl opublikował artykuł pt. W jakiej kondycji jest lubański szpital? Poniżej cytujemy przedmiotowy artykuł.

Ogólnie rzecz ujmując lubański szpital jest w całkiem niezłej kondycji i ma spory budżet. Co prawda, jako spółka nie przynosi dochodów, ale strata za 2021 rok jest o połowę mniejsza od tej za rok 2020 i  częściowo wynika z prowadzonych inwestycji. W 2021 roku miedzy innymi zakupiono mobilny aparat RTG, respirator, aparat do tlenoterapii. Na sprzęt medyczny wydano w 2021 roku niemal 2,4 mln zł, co jest największą inwestycją od lat. W tym roku szpital kontynuuje inwestycje, a zasoby i możliwości lubańskiego szpitala dobrze ocenia prezes Krzysztof Konopka:

Ten niewykorzystany potencjał stoi nieco w sprzeczności z zasobami personelu medycznego. Jak większość placówek medycznych, lubański szpital też zmaga się z brakami kadrowymi.  W placówce brakuje pediatrów, chirurgów, ginekologów i dziesięciu pielęgniarek. Uzupełnienie tej kadry pozwoliłoby „zluzować” tych, którzy pracują za dużo. 

Nasz szpital jest jedyny w powiecie, dobrze rozwinięty, wielospecjalistyczny. Uważam, że nasz kontrakt powinien być o 7 milionów większy, bo tyle jesteśmy w stanie przerobić. 

Braki kadrowe oczywiście są i dotyczą bardzo wielu szpitali, również naszego. Dotyczą zarówno personelu pielęgniarskiego jak i lekarskiego. Radzimy sobie z tym, ale radzimy sobie w taki sposób, że jeden lekarz będzie pracował 300 godzin, z dyżurami 330 godzin w miesiącu, pielęgniarka kontraktowa 240 godzin w miesiącu. A nie powinni tak pracować, bo po prostu są zmęczeni.

Krzysztof Konopka

Wiec, my we wszystkich zakresach dajemy radę, ale to się odbywa kosztem nadgodzin. Chętnie zatrudniłbym dziesięć pielęgniarek po to tylko żeby zluzować te panie, które pracują za dużo. – powiedział Krzysztof Konopka

„Podwyżki daje się personelowi, a zarząd nie ma za co uregulować należności za energię, wodę, leki.”

Umowa kontraktowa pozwala pracować więcej, wiec szpital nie narusza przepisów prawa pracy, czy jednak lekarz pracujący 330 godzin w miesiącu jest w stanie pracować efektywnie i wydajnie, bez szkody dla pacjenta? W ujęciu ekonomicznym to korzystne rozwiązanie dla placówki, jednak bieżące zmiany wynagrodzeń w sektorze medycznym stawiają cały szpitalny budżet pod wielkim znakiem zapytania.

W lubańskim szpitalu rocznie hospitalizowanych jest niemal 6,5 tys. pacjentów. Szpital zatrudnia 428 osób, 288 osób na umowę o pracę, a 140 na umowach kontraktowych, w tym 62 lekarzy. Zmiany w wynagrodzeniach personelu medycznego, a ostatnio też niemedycznego spowodowały z pewnością większe zadowolenie pracowników, jednak w szpitalnym budżecie zdemontowały logikę wydatków. A szpital dysponuje dość sporymi środkami, bo to 54 mln zł. Wydawać by się mogło, że takie środki powinny starczyć na wszystko – od podstawowych wydatków na leki i środki medyczne, media i przecież konieczne inwestycje. Nic bardziej mylnego. Obecnie 87% budżetu, czyli niemal 47 milionów zł pochłaniają właśnie wynagrodzenia i koszty okołopracownicze. Z ekonomicznego punktu widzenia to porażka i paraliż dla działalności spółki. Jak w dzisiejszych realiach cenowych 7 mln ma starczyć na wszystko? 

Podwyżki daje się personelowi, a zarząd nie ma za co uregulować należności za energię, wodę, leki. Pieniędzy jest dużo, bo mamy 54 mln, ale co z tego jak 87% to są wynagrodzenia. To jest dramatycznie dużo.

W lipcu ostatnia podwyżka to jest szaleństwo, to jest 30%. Ludzie by się cieszyli jakby dostali 10%-20%. Podwyżki u pielęgniarek są po 2000- 1800 zł.

Krzysztof Konopka, prezes NZOZ Łużyckiego Centrum Medycznego w Lubaniu.

Po raz pierwszy zrobiono podwyżki dla personelu niemedycznego. Paranoja polega na tym, że obecnie salowa zarabia 4000zł-4400 zł, a magister ekonomii w księgowości 3800zł-4000zł. Doszło do wywrócenia systemu, nie można prowadzić normalnej polityki kadrowej. Jak właściwie prowadzić działalność spółki? – mówił w trakcie sesji Rady Powiatu Krzysztof Konopka, prezes NZOZ Łużyckiego Centrum Medycznego w Lubaniu.

Wychodzi na to, że jeżeli strona rządowa nie zabezpieczy cen energii, a te przecież z pewnością będą rosły, to szpital znajdzie się w bardzo trudnej sytuacji. Miesięczny dotychczasowy rachunek za energię elektryczną dla szpitala to 100 tys. zł, przy obecnych zasobach budżetowych i ogólnej drożyźnie może zabraknąć pieniędzy na podstawowe zabezpieczenie placówki.   

Są postulaty żeby rząd przejął finansowanie tych należności, albo zamroził stale ceny na poziomie przed podwyżkami. Ponieważ te środki, które mamy to jest za mało żeby te należności regulować.  – podsumował Krzysztof Konopka.

Przeczytaj artykuł pt. W jakiej kondycji jest lubański szpital?

źródło: eluban.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.4 / 5. Ilość głosów: 5

Bądź pierwszym, który oceni wpis

986 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Pielęgniarki - czy pracodawcy łamią prawo odprowadzając składki na izby?

3 min czytania
Pracodawca nie ma prawa przekazywać informacji imiennej Poniższy fragment artykułu pochodzi z lutowego wydania Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych. Zachęcamy do zapoznania…
Aktualności

Jakie cechy powinny mieć spodnie ratownicze?

2 min czytania
Szukasz spodni ratowniczych, które spełnią wymagania Twoje oraz Twojego zawodu? Podświadomie wiesz, że odpowiedni kolor i oznakowanie to za mało – spodnie…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki: sąd wskazuje na oryginalny sposób działania OZZPiP.

3 min czytania
Ustalenia sądu w sprawie oryginalnego sposobu działania związku pielęgniarek…  W artykule pt. Pielęgniarka oddziałowa w sądzie: praca pielęgniarek innych niż z grupy…
Komentarze
×
AktualnościPraktyka zawodowaWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki o mobbingu, działaniach stresujących i poniżających.