Pielęgniarki: Pracujemy na papierze i elektronicznie. Miało być lepiej…

2 min czytania
Aktualności

PRACUJEMY NA PAPIERZE I ELEKTRONICZNIE.

MIAŁO BYĆ LEPIEJ…

Informowaliśmy, że na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów opublikowano w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów dokument pt. „Polityka wieloletnia państwa na rzecz pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce (z uwzględnieniem etapów prac zainicjowanych w roku 2018)”. W dokumencie tym czytamy:

"Istota rozwiązań ujętych w projekcie Doprecyzowując najważniejsze cele należy wskazać na:

(…) – poprawę warunków pracy pielęgniarek i położnych m.in. poprzez realizację pilotażu standaryzacji opieki pielęgniarskiej w zakresie elektronicznej dokumentacji medycznej, ustalenie ścieżki awansu zawodowego pielęgniarek i położnych i zwiększenie wynagrodzeń pielęgniarek i położnych (kwestie związane ze wzrostem wynagrodzeń pielęgniarek i położnych uregulowane zostały w odrębnych aktach prawnych, w tym w Ustawie z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz w rozporządzeniach OWU)."

wybrał: Mariusz Mielcarek

Komentarze użytkowników portalu:

 • Jeden komputer, z którego korzystają pielęgniarki, oddziałowa i jeszcze lekarze, bo tak im wygodniej, i system, który działa jak żółw… chyba po godzinach będziemy zostawać! I do tego jeszcze ten sam egzemplarz w formie papierowej! Ale mi technologia – pracownik zaszczuty papierami!
   
 • My pracujemy na papierze i elektronicznie. Miało być lepiej, a jest gorzej.
   
 • Prawda, tylko pracy nam dodali – ułatwienie, że hej!
   
 • U nas działa częściowo dokumentacja medyczna i rzeczywiście jest sprawniej i szybciej. W każdym punkcie pielęgniarskim komputer i drukarka. Na obchodach laptop przenośny. Lekarze na bieżąco wpisują zlecenia. Poza tym elektroniczne szafy z lekami. Nie trzeba szukać i przekładać tabletek, znać wszystkich zamienników (szafa sama pokaże, jaki zamiennik jest obecnie na stanie). Naprawdę jest łatwiej.
   
 • O co chodzi z tymi lekami, nie zrozumiałam?
   
 • Elektroniczna szafa z lekami działa tak, że po wpisaniu przez lekarza do systemu zleceń pielęgniarka wchodzi w nazwisko danego pacjenta i odznacza leki, które ma podać. Szuflada otwiera się tylko z tym lekiem, który masz podać (tak samo dożylne czy doustne). Nie musisz znać zamienników, bo szafa sama pokaże i nie ma możliwości pomyłki. Nie musisz kontrolować terminu ważności, bo szafa też pokaże. Szafę uzupełnia apteka szpitala. Nie wiem, jak jeszcze dokładniej to wytłumaczyć.
   
 • Rzeczywistość: pacjent przychodzi na zastrzyk, rejestrujesz go w komputerze, wpisujesz wszystkie dane w książkę, włącznie z nazwą przychodni, numerem REGON, nazwiskiem lekarza. Potem każdy zastrzyk rozliczasz w kompie: igiełka, wacik itp. I teraz najlepsze – po kontroli NFZ musisz jeszcze  skserować zlecenie, bo (jak twierdzą w sądzie) komputerem się nie wybronimy, tylko papierowa dokumentacja się liczy. To pytam: po co nam ten komputer, który wiecznie się zawiesza, wydłużając tylko czas oczekiwania przez pacjentów? Czytaj więcej komentarzy w prenumeracie…

artykuł pochodzi z czerwcowego wydania Ogólnopolskiej Gazety Branżowej Pielęgniarek i Położnych


Zobacz także:


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7906 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Podwyżki dla pielęgniarek – minister w sejmie nic nie powie, ale napisze.

2 min czytania
Sejm o ustawie o najniższych wynagrodzeniach zasadniczych w podmiotach leczniczych Sejmowa Komisja Finansów Publicznych w dniu 30 sierpnia 2023 roku. Poseł Krystyna…
Aktualności

Dla kogo jest prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

2 min czytania
W dzisiejszych czasach zdrowie jest jednym z najcenniejszych skarbów, którymi dysponujemy. W związku z tym, prywatne ubezpieczenie zdrowotne staje się coraz bardziej…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. 65–70 PLN netto/godz.

1 min czytania
Oferta odmienna od innych… W dniu dzisiejszym publikujemy kolejna ofertę pracy skierowaną do osób wykonujących zawód pielęgniarki. Ta oferta jest odmienna od innych…
Komentarze