Pielęgniarki przegrały sądową potyczkę. Wygrają apelację.

3 min czytania
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarki przegrały sądową potyczkę. Wygrają apelację.

Pielęgniarki przegrały w sądzie I instancji. Składają apelację do sądu II instancji

Od kilku dni pojawiają się bardziej szczegółowe informacje w przedmiocie wyroku Sądu Okręgowego w Kielcach, który nie przyznał racji pielęgniarkom, które stawiały szpitalowi zarzut nierównego traktowania w zatrudnienia.

Redakcja portalu prawo.pl dotarła do treści wyroku. W artykule z dnia 8 listopada 2023 roku cytuje fragmenty uzasadnienia przedmiotowego wyroku. Autorką artykułu pt. Formalne kwalifikacje pielęgniarki decydują o pensji – sąd przyznał rację szpitalowi, jest pani redaktor Katarzyna Nocuń.

Prawo.pl zauważa:

„(…) pozwie przeciwko szpitalowi domagał się odszkodowania za naruszenie zasady równego traktowania na rzecz ośmiu pielęgniarek, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w pełnym wymiarze czasu na stanowiskach: pielęgniarki specjalistki, pielęgniarki i starszej pielęgniarki na Izbie Przyjęć Świętokrzyskiego Centrum Pediatrii.

Pielęgniarki te mają wykształcenie: średnie, średnie-studium medyczne oraz wyższe-licencjat. Skarżące szpital pielęgniarki podkreślały, że ich zakres prac i obowiązków jest tożsamy z zakresem prac i obowiązków pozostałych osób zatrudnionych na tożsamych stanowiskach, ale posiadających tytuł zawodowy magister pielęgniarstwa i specjalizację w dziedzinie pielęgniarstwa.

Zobacz także:

Szpital zróżnicował wynagrodzenia za pracę tych pracowników. Według skarżących szpital pielęgniarek szpital nie kieruje się obiektywnymi powodami, dokonując nierównego traktowania stanowiącego przejaw dyskryminacji. Podkreślały, że jedynym kryterium różnicującym wynagrodzenie stało się posiadane wykształcenie, pomimo iż wszyscy świadczyli jednakową pracę, posiadali porównywalne kwalifikacje, uprawnienia, a zwłaszcza zakres powierzonych obowiązków”.

Jakie stanowisko wobec powyższych roszczeń pielęgniarek zajął sąd?

Sąd Okręgowy w Kielcach V Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych uznał, że „uzyskanie przez pielęgniarki dodatkowych kwalifikacji formalnych (wyższe wykształcenie i szkolenie podyplomowe nawet niewymagane dla pracy na danym stanowisku) wpływają na różny sposób wykonywania przez nie pracy, co przekłada się na większą ilość oraz lepszą jakość wykonywanej przez nich pracy. Nie ulega bowiem wątpliwości, że w zawodzie pielęgniarki (…) dodatkowe kwalifikacje zawodowe mają wymierny wpływ na ilość i jakość świadczonej pracy. – Sąd podzielił twierdzenia pozwanego szpitala, że uzyskanie wyższego wykształcenia magisterskiego i specjalizacji przekłada się na większy zakres uprawnień pielęgniarek a tym samym powinien wpływać na wysokość wynagrodzenia konkretnych pracowników”.

Do szczegółowej analizy uzasadnienia wyroku wkrótce powrócimy na pielegniarki.info.pl

Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

Mimo braku całości tekstu uzasadnienia do wyroku redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych pokusi się o kilka refleksji w zakresie osi orzeczenia Sądu Okręgowego w Kielcach.

Z powyżej cytowanego przez prawo.pl fragmentu wyroku sądu można uznać, że sąd w Kielcach w sposób bardzo odmienny podszedł do kwestii kwalifikacji personelu pielęgniarskiego, niż inne sądy rozpatrujące sprawy o nierówne traktowanie w zatrudnieniu. Diametralnie odmienny…

Otóż, sąd stwierdził: „uzyskanie przez pielęgniarki dodatkowych kwalifikacji formalnych (wyższe wykształcenie i szkolenie podyplomowe nawet niewymagane dla pracy na danym stanowisku) wpływają na różny sposób wykonywania przez nie pracy”.

Uznanie powyższej tezy za wykładnię w orzecznictwie w sprawach o odszkodowanie otworzyłoby lawinę dodatkowych pozwów pielęgniarek i położnych w całej Polsce.

Po pierwsze: Pielęgniarka pracująca w oddziale chirurgicznym, posiadająca specjalizację w dziedzinie pielęgniarstwa psychiatrycznego powinna uzyskać od szpitala realizację żądania zaszeregowania do grupy 5.

Po drugie: Pielęgniarka z tytułem magistra pedagogiki oraz posiadająca specjalizację w dziedzinie pielęgniarstwa geriatrycznego powinna uzyskać od szpitala realizację żądania zaszeregowania do grupy 2 siatki płac.

Zobacz także:

W podsumowaniu należy stwierdzić, że teza zaprezentowana przez sąd w Kielcach to przełomowe podejście do wymagań kwalifikacyjnych na stanowiskach pracy personelu pielęgniarskiego. Czy obroni się w dalszej linii orzeczniczej w sprawach o nierówne traktowanie w zatrudnieniu? Czas pokaże… Jeśli nie to tezy uzasadnienia wyroku sądu w Kielcach wylądują w niebycie.

Do sprawy przedmiotowego orzeczenia wkrótce powrócimy a czytelników pielegniarki.info.pl prosimy o ocenę artykułu poprzez gwiazdki (od 1 do 5) zamieszczone w sekcji „oceń artykuł”. Dziękujemy.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.1 / 5. Ilość głosów: 131

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8296 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - zmiany w wynagrodzeniach w 2025 i 2026 roku.

2 min czytania
Bierność koalicji rządowej w sprawie nierównego traktowania pielęgniarek z grupy 5 i 6 Nowa koalicja rządowa nie zrobiła nic do tej pory…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Pracodawca zapewnia "konkurencyjne i atrakcyjne wynagrodzenie pakietowe".

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Nowatorska Klinika Medycyny Estetycznej premium, działającą w dziedzinie transplantacji włosów i trychologii, medycyny estetycznej, a także kosmetologii, chirurgii…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - wynagrodzenie zasadnicze od 1 stycznia 2025 r.

1 min czytania
Wynagrodzenia pielęgniarek – propozycja ministerstwa W poniższym artykule, który pochodzi z lipcowego wydania Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych zajmiemy się tematem związanym…
Komentarze
×
Aktualności

Stabilizator na kolano do biegania – jaki wybrać?