Pielęgniarki przywiązywały pacjenta. Do dyrektora wysłano zdjęcia.

2 min czytania
Aktualności
Pielęgniarki przywiązywały pacjenta. Do dyrektora wysłano zdjęcia.

Rodzina pacjenta o przywiązywaniu pasami do łóżka

Na portalu wydarzenia.interia.pl w dniu 26 kwietnia 2022 roku zamieszczono informację dotyczącą opieki nad pacjentem w jednym ze szpitali. Poniżej przytaczamy fragmenty artykułu autorstwa redaktora Wiktor Kazanecki.

Mojego brata przywiązywano do łóżka szpitalnego pasami bezpieczeństwa w taki sposób, że jego ręce to był jeden wielki, obolały i siny obrzęk – w ten sposób siostra 46-letniego pacjenta, opisuje, w jaki sposób personel szpitala zajmował się jej bratem. Szefostwo szpitala przeprasza i obiecuje poprawę. – Fakt niezauważenia przez pielęgniarki obrzęku na unieruchomionej kończynie jest naganny – przyznaje dyrektor szpitala.

46-letni pacjent choruje na serce. Ma stwierdzoną niewydolność, jest po dwóch udarach i zawale, co spowodowało, że jego mowa jest bełkotliwa. 4 kwietnia trafił szpitala z powodu obrzęku nóg i wodobrzusza.

16 kwietnia w Wielką Sobotę, po dwóch dniach pobytu na oddziale wewnętrznym, kobieta wypisała brata na żądanie.

Przyczepiano go pasami bezpieczeństwa do poręczy łóżka. Jego ręce na długości od dłoni do miejsca za łokieć były obolałe, opuchnięte i z dużymi obrzękami. Pasy bezpieczeństwa na jego rękach – jeden parciany a drugi skórzany – były mocno zaciśnięte, wręcz werżnięte w ciało. Widać było, że bolało go to, cierpiał.

siostra pacjenta

Jak dodała „rozpinano go z tych pasów dopiero około godziny 14, kiedy przychodziłam do szpitala”. Pielęgniarki tłumaczyły, że muszą to robić, ponieważ jest agresywny. Pacjent, który leżał z bratem powiedział mi, że on był spokojny w ciągu dnia, denerwował się dopiero wieczorem po moim wyjściu ze szpitala, kiedy przypinano go pasami.

W sprawie opieki pielęgniarek reaguje dyrektor szpitala

Tego samego dnia po opuszczeniu szpitala siostra chorego odnalazła na portalu społecznościowym dyrektora placówki medycznej. Wysłała do niego wiadomość, w której podziękowała za opiekę nad bratem na oddziale intensywnej opieki medycznej, natomiast pracownikom oddziału wewnętrznego zarzuciła fizyczne i psychiczne zaniedbanie chorego.

Odpowiedź od dyrektora otrzymała we wtorek po świętach wielkanocnych.

„Po zbadaniu sytuacji dotyczącej pacjenta uprzejmie informuję, że faktycznie wobec pana było stosowane unieruchomienie pasami bezpieczeństwa. (…) Fakt niezauważenia przez pielęgniarki obrzęku na unieruchomionej kończynie jest naganny”.

Dyrektor szpitala

Jak dodał „w związku z zaistniałą sytuacją zostało przeprowadzone gruntowne postępowanie wyjaśniające”. „Pielęgniarki z oddziału zostały pouczone o konieczności zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom, szczególnie w związku z unieruchomieniem. (…) Jest mi bardzo przykro, że podczas pobytu doszło do opisanej sytuacji. Dołożymy wszelkich starań, aby sytuacja podobna nigdy więcej nie miała miejsca w żadnym z oddziałów szpitala” – napisał dyrektor.

Więcej informacji w sprawie – wypowiedź lekarzy oraz rzecznika prasowego szpitala w artykule na interia.pl, pt. Chory na serce przywiązany do łóżka w szpitalu. Dyrekcja przeprasza.

źródło: interia.pl – 26 kwietnia 2022 roku

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.4 / 5. Ilość głosów: 108

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1106 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Forma zatrudnienia: umowa o pracę, zlecenia, samozatrudnienie.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Instytut Ozonoterapii w Warszawie zatrudni pielęgniarkę. Wynagrodzenie: 5 000 – 10 000 zł / mies. bruttoWymiar pracy: Pełny…
Aktualności

Związek pielęgniarek: dziwi nas stanowisko innych związków zawodowych.

3 min czytania
Stanowisko Prezydium Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych z dnia 19 lipca 2024 roku W związku z wypowiedziami Marka Kosa, wiceministra zdrowia oraz…
Aktualności

Pielęgniarki o pracy w upały - staramy się chodzić szybciej bo wtedy powstaje przeciąg.

1 min czytania
Praca pielęgniarek w upalne dni Zapytaliśmy pielęgniarki i położne, jak sobie radzą podczas pracy w te upalne dni? Poniżej zdjęcie termometru z…
Komentarze
×
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Coraz więcej pielęgniarek w najlepiej opłacanej grupie.