Sąd przyznał pielęgniarce 5 tys. PLN odszkodowania.

2 min czytania
AktualnościGazeta Pielęgniarki i Położnej on-lineOrzecznictwo sądowe
Sąd przyznał pielęgniarce 5 tys. PLN odszkodowania.

Pielęgniarka doznała urazu w pracy czy w drodze do pracy?

W Ogólnopolskiej Gazecie Pielęgniarek i Położnych Poniżej publikuje orzeczenie Sądu Rejonowego z dnia 6 września 2021 roku. Sprawa dotyczy pielęgniarki wykonującej praktykę zawodową na podstawie umowy kontraktowej.

Poniżej prezentujemy fragment przedmiotowego orzecznictwa.

Pielęgniarka w dniu 8 października 2020 roku doznała urazu na klatce schodowej, idąc na swój oddział. Decyzją z dnia 14 stycznia 2021 roku ZUS odmówił pielęgniarce prawa do jednorazowego odszkodowania w związku z wypadkiem w drodze do pracy. Pielęgniarka odwołała się do sądu.

Sąd Rejonowy postanowił…

Zmienia zaskarżoną decyzję z dnia 14 stycznia 2021 r. w ten sposób, że zasądza od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w T. na rzecz ubezpieczonej E. S. kwotę 4920 zł (cztery tysiące dziewięćset dwadzieścia złotych) tytułem jednorazowego odszkodowania.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 14.01.2021 r., działając na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 4 Ustawy z dnia 30.10.2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. z 2019 r., poz. 1205), (…) Oddział w T. odmówił ubezpieczonej E. S. prawa do jednorazowego odszkodowania w związku z wypadkiem w drodze do pracy w dniu 08.10.2020 r. Zdaniem organu rentowego wypadek ubezpieczonej (…) podczas wykonywania zwykłych czynności związanych z prowadzeniem działalności pozarolniczej.

Ubezpieczona E. S. złożyła odwołanie od decyzji. Wskazała, że zgodnie z umową kontraktową nr (…) jako usługodawca jest zobowiązana do świadczenia usług pielęgniarskich na rzecz (…) Szpitala (…) im. dra W. B., a miejscem świadczenia usług jest obszar funkcjonowania usługobiorcy.

Wypadek miał miejsce na terenie (…) Szpitala (…) w G., w zamkniętym budynku „O” na III piętrze klatki schodowej, w odległości około 5 metrów od drzwi przejściowych łączących klatkę schodową z oddziałem, na którym ubezpieczona pracuje w charakterze pielęgniarki. W dniu 08.10.2020 r. ubezpieczona miała wyznaczony dyżur od godz. 7.00 do godz. 19.00 z tym, że pielęgniarka nie może opuścić oddziału i pacjentów przed zdaniem pisemnego raportu oraz przekazaniem ustnych informacji o poszczególnych pacjentach, dlatego pielęgniarka przychodząca do pracy musi zgłosić się około 15 do 30 minut przed zmianą dyżuru w zależności od liczby pacjentów znajdujących się na oddziale. Prawidłowe przekazanie dyżuru przez pielęgniarki zapobiega popełnianiu błędów i jest bardzo ważnym elementem pracy decydującym o bezpieczeństwie i zdrowiu pacjentów.

W odpowiedzi na odwołanie organ rentowy wnosił o oddalenie odwołania. Wskazano, że zgodnie z art. 3 ust. 3 pkt 8 ustawy wypadkowej za wypadek przy pracy uważa się również nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w okresie ubezpieczenia wypadkowego z danego tytułu podczas wykonywania zwykłych czynności związanych z prowadzeniem działalności pozarolniczej w rozumieniu przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych. (…)

Mając na uwadze zebrany w sprawie materiał dowodowy, Oddział uznał zdarzenia z dnia 08.10.2020 r. za wypadek w drodze do pracy w związku z wykonywaniem zwykłych czynności związanych z prowadzeniem pozarolniczej działalności gospodarczej. (…)

Więcej w tej sprawie przeczytasz w darmowym e-wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych, której jest dostępne w poniższym linku. Artykuł dostępny na stronie 11.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.6 / 5. Ilość głosów: 22

Bądź pierwszym, który oceni wpis

620 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościMiesięcznik branżowy Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki w POZ i szpitalu – pomocne informacje w sprawie złożenia pozwu o odszkodowanie.

3 min czytania
Jak złożyć pozew o odszkodowanie dla pielęgniarki za nierówne traktowanie w zatrudnieniu Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych na bieżąco informuje środowisko…
AktualnościKomentarze pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki o zmianie treści hymnu pielęgniarskiego.

2 min czytania
“W świat niesiemy Swe serca gorące…” – czyli hymn pielęgniarek W niedzielny wieczór, minionego weekendu, na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych udostępniliśmy…
AktualnościUprawnienia pielęgniarek

Pielęgniarki – komu asystuje asystent pielęgniarstwa?

2 min czytania
Stanowisko asystenta pielęgniarstwa lub położnictwa W rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarka: taka sama praca, a pieniądze nie.