Pielęgniarki recepty wypisują

2 min czytania
AktualnościGłowne tematy nr 10
Pielęgniarki recepty wypisują

 

 

Ordynowanie leków przez pielęgniarki to w brytyjskiej służbie zdrowia rozpowszechniona praktyka, której znaczenie gwałtownie wzrosło w ostatnich latach, między innymi dzięki przepisom zachęcającym pielęgniarki do podjęcia tej roli. Podstawowe kwalifikacje w tym zakresie posiadają 54 tysiące pielęgniarek i położnych na Wyspach – podaje w specjalnym raporcie Royal College of Nursing.

Aby wystawiać recepty, pielęgniarki muszą ukończyć odpowiedni kurs na jednym z uniwersytetów i być wpisane do specjalnego rejestru w NMC, co obecnie uprawnia je do działania w obu trybach – niezależnym i pomocniczym. Występują 2 rodzaje upoważnień do wystawiania recept: – tryb niezależny (independent prescribers) – pielęgniarki mogą ordynować wszystkie lekarstwa w ramach swych kompetencji klinicznych, – tryb pomocniczy (supplementary prescribers) – pielęgniarki mogą wystawić receptę na lekarstwo, które zostało wcześniej uwzględnione w planie leczenia danego pacjenta po badaniu lekarskim; upoważnienie opiera się na porozumieniu między lekarzem a pielęgniarką. Równocześnie jednak część placówek wprowadziła dodatkowe wewnętrzne przepisy ograniczające możliwość ordynowania lekarstw, jak na przykład możliwość działania w trybie niezależnym po półrocznym doświadczeniu w trybie pomocniczym. Wyniki niezależnego badania wykazały, że pielęgniarki posiadające uprawnienia „niezależnego” wystawiania recept są „ostrożniejsze” od lekarzy, mają bardziej holistyczne podejście do pacjenta i są bardziej „świadome ryzyka” – pisze Nursing Times. Często też, mimo posiadanych kwalifikacji, opierają się na poradach lekarskich. Gazeta dodaje, iż chociaż ordynowanie leków przez pielęgniarki jest rozpowszechnione w Wielkiej Brytanii, jednak „niezależne” wystawianie recept (independent prescribing) dotyczy tylko 3% pielęgniarek – postrzegane jest jako „ryzykowne zajęcie”. 61% z z nich wystawia recepty codziennie, a kolejne 23% 2-3 razy w tygodniu, równocześnie nadal w (tylko) jednym szpitalu na cztery można się w ogóle spotkać z tą nową rolą pielęgniarek. Wśród istotnych barier ograniczających zainteresowanie dodatkowymi kwalifikacjami można wymienić: obawy przed odpowiedzialnością, niechęć przed dodatkowymi szkoleniami oraz brak bezpośredniego związku dodatkowych kompetencji z wysokością wynagrodzenia. Ten ostatni czynnik jest jednak trudny do jednoznacznej oceny. Pewne nowe stanowiska pracy pielęgniarek uwzględniają kwalifikacje do wystawiania recept po prostu jako warunek konieczny lub atut przy wyborze kandydata. Dodatkowo niektóre badania ukazują, że nurse prescribers mogą liczyć na wyraźnie wyższe wynagrodzenia.
(MLew)

Dodatek Polish Nursing
and Midwifery Portal
gazety pielegniarki.info.pl redaguje
Michał Lewicki
[email protected]

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8755 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – Sąd stwierdził: niedopuszczalne było niezakręcenie kranika centralki i jego wymiana po dobie. Odszkodowanie – 150 tys. PLN.

5 min czytania
Praktyka pielęgniarek – biegły: płyn przesiękowy (wysiękowy?) na skórze w miejscu wkłucia, w bezpośredniej styczności z zewnętrzną powierzchnią cewnika naczyniowego był pożywką…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – sąd o skutkach otwartego wkłucia centralnego z kranikiem trójdrożnym. Chora straciła 200-300 ml krwi.

3 min czytania
Po niepożądanym zdarzeniu przez niewymieniony kranik trójdzielny pielęgniarki nadal podawały płyny, leki, mieszanki żywieniowe. Sąd Okręgowy w uzasadnieniu do wyroku zauważył: (…)…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. Wynagrodzenie: 8 800–11 000 zł brutto / mies.

1 min czytania
Pracodawca zapewnia o możliwości elastycznego czasu pracy pielęgniarki, pod warunkiem dopasowania grafików z pozostałym personelem pielęgniarskim. Niewielki podmiot, starający się dbać zarówno…
Komentarze