Pielęgniarki: różnice w wynagrodzeniach wzrosną.

3 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Pielęgniarki: różnice w wynagrodzeniach wzrosną.

Minister zdrowia wprowadza reformę wynagrodzeń pod sztandarami likwidacji kominów płacowych

Już na posiedzeniu plenarnym sejmu w dniu 13 września 2018 roku sekretarz stanu w ministerstwie zdrowia wspominała o walce z kominami płacowymi. Narzędziem do walki z patologicznym rozwarstwieniem płac w ochronie zdrowia miała być ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Pracując w administracji rządowej, kolega zza biurka, z wieloletnim stażem w służbach wojewody mawiał: Mariusz jeśli mówią o tym, że w administracji będą zwolnienia to znaczy, że będą przyjmować nowych pracowników. Tak było za komuny i za współczesnych czasów. Szczerze mówiąc nie do końca ten punkt widzenia mnie przekonywał. Ale życie pokazuje, że coś w tym jest. Obecnie PiS, które szło do władzy z hasłami o odchudzaniu administracji rządowej, powiększył liczbę etatów do gigantycznych rozmiarów.

Ale wracajmy do meritum sprawy…

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, mówiła w 2018 roku sejmie:

Kwestia wynagrodzeń i porównywalności wynagrodzeń. Szanowni państwo, do tej pory obserwowaliśmy duże rozwarstwienie, jeżeli chodzi o wynagrodzenia. Tak jak powiedziała pani poseł Kwiecień, lekarze, pielęgniarki w różnych miejscach kraju, w różnych podmiotach leczniczych byli bardzo różnie kwalifikowani, jeżeli chodzi o wynagrodzenia.

Te różnice dochodziły nawet do 100%. Ta ustawa powoduje, że likwidujemy kominy dotyczące wynagrodzeń pracowników o tych samych kwalifikacjach pracujących na tych samych stanowiskach pracy. Daje to gwarancję, że słabsi pracownicy, którzy mają mniejszą siłę przebicia, będą zarabiali porównywalnie z ich kolegami pracującymi w innych podmiotach.

wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko

Już w tamtym czasie redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych skomentowała powyższe wystąpienie sejmowe:

Pani żartuje? Według ustawy, dwie pielęgniarki na odcinku wykonujące te same czynności: jedna po liceum medycznym: podstawa 3201 zł, druga magister: podstawa 5251 zł. To pani stworzyła kominy…

Ustawa łamie prawo pracy, ale dyrektorzy zasady prawa pracy mają przestrzegać

Warto jeszcze zacytować wypowiedź rzecznika ministerstwa zdrowia z dnia 24 sierpnia 2021 roku:

Przepisy ustawy nie wprowadzają sztywnej siatki płac. Trzeba zwrócić uwagę, że realizując ustawę z 8 czerwca 2017 r. pracodawca powinien uwzględniać przepisy ogólne prawa pracy, w szczególności dotyczące sposobu kształtowania wynagrodzeń.

Powyższe wynika również z tego, że ustawa z 8 czerwca 2017 r. zawiera przepisy prawa pracy będące przepisami jednostronnie bezwzględnie obowiązującymi (tj. określającymi normy prawne, które dopuszczają odstępstwa tylko na korzyść pracownika) przez co pracodawca – podmiot leczniczy – nie może abstrahować od zasad ogólnych kształtowania wynagrodzeń.

Rzecznik ministerstwa zdrowia

Wobec powyższego mamy taką sytuację. Sejm uchwala ustawę zasadniczo niezgodną z przepisami prawa pracy, natomiast poucza dyrektorów podmiotów leczniczych o przestrzeganiu zasad prawa pracy, które ustawa łamie. Łamie w kontekście realiów wykonywania praktyki zawodowej pielęgniarki i położnej.

Prawo pracy łamie także związek pielęgniarek

Szczególnie bulwersujący jest fakt, że to związek pielęgniarek jest autorem licznych wariantów tzw. siatka płac. Na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych tylko w ostatnim czasie opublikowaliśmy trzy związkowe propozycje nowej tabeli zaszeregowania. Związek pielęgniarek trafnie wypominał ministrowi zdrowia rozwarstwienie wynagrodzeń pielęgniarek i położnych, natomiast sam przesłał do ministra zdrowia propozycje tabeli zaszeregowania pielęgniarek i położnych z… horrendalnymi różnicami w wynagrodzeniach.

Obecnie obowiązująca ustawa w sposób następujący wprowadza zróżnicowanie wynagrodzeń zasadniczych pielęgniarek.

1. GRUPA 7 – 5478 PLN

2. GRUPA 8 – 4 186 PLN

3. GRUPA 9 – 3 772 PLN.

Z powyższego wynika, że kominy płacowe pomiędzy grupą 9 a 7 wynoszą 1706 PLN, na samym wynagrodzeniu zasadniczym. Pomiędzy osobami wykonującymi tę sama pracę i posiadającymi te same uprawnienia zawodowe.

Minister zawiera porozumienie i zwiększa kominy płacowe w grupie zawodowej pielęgniarek i położnych

Zespół Trójstronny w dniu 5 listopada 2021 roku wydał komunikat o zawarciu porozumienia w sprawie wynagrodzeń pielęgniarek i położnych, które mają obowiązywać na dzień 1 lipca 2022 roku.

Z wyliczeń wynikających z iloczynu współczynnika pracy oraz przewidywanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w roku 2021 – 5567,47 – wynika, że wynagrodzenie zasadnicze zgodnie z powyższym porozumieniem z dnia 5 listopada 2021 roku, będzie wynosić na dzień 1 lipca 2022 roku odpowiednio:

1. GRUPA 7 – 7182,03 PLN

2. GRUPA 8 – 5678,81 PLN

3. GRUPA 9 – 5233,42 PLN.

Wobec powyższego, kominy płacowe pomiędzy grupą 9 a 7 wzrosną o kolejne 200 PLN do kwoty prawie 1900 PLN, na samym wynagrodzeniu zasadniczym. Natomiast pomiędzy grupą 9 a 8 wzrosną nieznacznie.

Więcej informacji w sprawie w artykułach dotyczących nowej siatki płac, która ma obowiązywać od dnia 1 lipca 2022 roku.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.2 / 5. Ilość głosów: 147

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7244 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościDodatki

Sejm - świadczenie pieniężne dla pielęgniarek.

2 min czytania
Pielęgniarki – dyskusja w sejmie o dodatkach Posiedzenie plenarne sejmu w dniu 8 grudnia 2021 roku. Poseł Jan Szopiński: Panie Marszałku! Wysoka…
AktualnościZakażone pielęgniarki

Zakażone pielęgniarki - najnowsze dane ministerstwa.

1 min czytania
Bieżące informacje o zakażonych pielęgniarkach Ministerstwo zdrowia udostępniło nowe dane dotyczące zakażeń koronawirusem personelu medycznego od początku pandemii do 6 grudnia 2021…
Aktualności

Zachęty dla pielęgniarek w wieku emerytalnym.

3 min czytania
Zespół Trójstronny o pielęgniarkach i położnych Jak zwiększyć wykorzystanie potencjału zawodowego pielęgniarek i położnych w obszarze obowiązujących rozwiązań prawnych – to główny przedmiot…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarki – to będzie wpisane w umowy o pracę.