Pielęgniarki – porozumienie, podwyżki i nowy podział.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Pielęgniarki – porozumienie, podwyżki i nowy podział.

Minister zdrowia ogłasza porozumienie w Zespole Trójstronnym ds. ochrony zdrowia

W dniu wczorajszym minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił porozumienie w Zespole Trójstronnym ds. ochrony zdrowia. Po drugim dniu obrad zespołu poinformował o konsensusie pomiędzy ministerstwem zdrowia, a pracodawcami i organizacjami zrzeszającymi pracowników podmiotów leczniczych.

Cieszę się, że mogę zakomunikować, że zostało osiągnięte porozumienie i to porozumienie, które zostało przyjęte jednogłośnie zarówno przez pracodawców jak i przedstawicieli pracowników.

minister zdrowia Adam Niedzielski

W pracach zespołu nie brali udziału protestujący medycy.

Minister: pielęgniarki z wykształceniem średnim zostały przekwalifikowane do grupy z wyższym wykształceniem

Minister zdrowia na konferencji prasowej w dniu 5 listopada 2021 roku przedstawił szczegóły powyższego porozumienia. Jego efektem jest spełnienie jednego z postulatów redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych.

Zdecydowanie protestowaliśmy przeciwko dyskryminacji pielęgniarek i położnych absolwentów LM oraz SM wobec osób z tytułem licencjata pielęgniarstwa lub położnictwa. Dyskryminacja ta powodowała odarcie z godności zawodowej tysięcy pielęgniarek i położnych z długoletnim stażem zawodowym. Była jawnym pogwałceniem dyrektywy unijnej w sprawie uznawania kwalifikacji personelu medycznego.

Minister zdrowia ogłosił:

Pielęgniarki z wykształceniem średnim zostały przekwalifikowane, zgodnie z wnioskiem strony społecznej, do grupy z wyższym wykształceniem.

minister zdrowia Adam Niedzielski

Minister: nowy podział pielęgniarek na grupy w siatce płac

Poniżej publikujemy podział pielęgniarek i położnych, który jest efektem przedmiotowego porozumienia. Podział w siatce płac ma wejść w życie z dniem 1 lipca 2022 roku.

  1. pielęgniarka z tytułem zawodowym magister pielęgniarstwa albo położna z tytułem zawodowym magister położnictwa z wymaganą specjalizacją w dziedzinie pielęgniarstwa lub w dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia.
  2. pielęgniarka, położna, wymagająca wyższego wykształcenia (studia I stopnia) i specjalizacji, albo pielęgniarka, położna ze średnim wykształceniem i specjalizacją.
  3. pielęgniarka, położna, wymagająca wyższego wykształcenia na poziomie studiów I stopnia, pielęgniarka albo położna wymagająca średniego wykształcenia, która nie posiada tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia.

Jako redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych mamy ogromną satysfakcję, że wielomiesięczna akcja w zakresie uświadamiania decydentów, co do dyskryminacji absolwentów LM i SM przynosi pierwsze rezultaty.

Czytaj także:

Natomiast, wobec realiów powyższego porozumienia mamy jasność sytuacji w zakresie kwestii dotyczącej dyskryminacji pielęgniarek i położnych. Wiemy na czym stoimy! Dlatego mamy otwartą drogę do procesu sądowego w zakresie: dyskryminacji absolwentek LM oraz SM oraz rekompensat za utracone zarobki. Szczegóły wkrótce na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych.

W powyższym artykule nie odnosimy się w ogóle do podziału pielęgniarek i położnych zaprezentowanego przez ministra zdrowia w dniu 5 listopada. Wypowiadamy się tylko w kwestii absolwentek LM i SM. Natomiast szersza ocena będzie przedmiotem kolejnych artykułów na portalu. Nadal zdecydowanie opowiadamy się za jedną grupą pielęgniarek i położnych w siatce płac: pielęgniarka, położna.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.6 / 5. Ilość głosów: 355

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8115 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek w szpitalu. Wynagrodzenia zasadnicze zgodnie z ustawą.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc zatrudni pielęgniarkę na umowę o pracę na cały etat na: Wynagrodzenie: 5 966…
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Baleriny medyczne dla personelu medycznego.

1 min czytania
Obuwie medyczne na pielęgniarek i położnych W Sklepie Pielęgniarek i Położnych można znaleźć obuwie medyczne męskie oraz damskie stworzone z myślą o…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Zaskoczone pielęgniarki usłyszały w sejmie: stawka lekarza to 60 zł/godz.

3 min czytania
Stanowisko lekarzy wobec projektu ustawy autorstwa związku pielęgniarek Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych w kilku ostatnich artykułach redakcyjnych przekazuje czytelnikom portalu…
Komentarze
×
AktualnościDodatki pielęgniarek

Dodatki dla pielęgniarek. Zmiana zasad.