Pielęgniarki – Sąd w Kielcach wydał wyrok wbrew realiom wykonywania zawodu.

2 min czytania
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOdszkodowania dla pielęgniarek LM
Pielęgniarki – Sąd w Kielcach wydał wyrok wbrew realiom wykonywania zawodu.

Zaskakujący wyrok

W grudniowym numerze Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych przybliżamy naszym czytelnikom sprawę tez wyroku Sądu Okręgowego w Kielcach i zaskakujących wniosków zawartych w uzasadnieniu do jednego z wyroków, który dotyczył odszkodowania za nierówne traktowanie w zatrudnieniu. Jest to bardzo interesujące z powodu faktu, że zaprezentowane przez sąd w Kielcach stanowisko totalnie odbiega od dotychczasowej linii orzeczniczej w sprawach, które dotyczą pozwów pielęgniarek wobec podmiotów leczniczych. Nie należy wpadać w panikę, że nagle sądy zmienią front w sprawie odszkodowań dla pielęgniarek. Jest rzeczą naturalną, że potrzeba czasu na wykrystalizowanie się linii orzeczniczej, która będzie obowiązująca w sprawach o odszkodowania.

Można było przypuszczać, że orzeczenie takie, jak w kieleckim sądzie, zapadnie wcześniej czy później. Symptomem zapowiadającym powyższe były uzasadnienia do wyroków, które nakazywały szpitalom zaszeregowanie pielęgniarek posiadających tytuł magistra pielęgniarstwa oraz specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa do grupy 2. Sądy stanęły po stronie zdegradowanych pielęgniarek, ale zastrzegły w uzasadnieniu do wyroków, że przedmiotem procesu nie było nierówne traktowanie w zatrudnieniu części personelu pielęgniarskiego. Sąd zdawał sobie sprawę, że korzystny wyrok dla pielęgniarek z grupy 2 spowoduje lawinę pozwów zatrudnionych w tym podmiocie pielęgniarek zaszeregowanych do grupy 6.

Teraz łatwiej zrozumieć, dlaczego sąd w Kielcach orzekł na niekorzyść skarżących pielęgniarek. Bowiem przychylił się do argumentacji szpitala, że gdy zostaną uznane roszczenia pielęgniarek, to w konsekwencji pielęgniarki te wystąpią do szpitala o ustalenie wysokości wynagrodzenia w najwyższej grupie siatki płac pielęgniarek i położnych, czyli równej 8,2 tys. PLN. Skutek – cały personel pielęgniarski w szpitalu byłby zaszeregowany do jednej grupy siatki płac – drugiej.

Czy wobec powyższego sąd w Kielcach nie był przypadkiem „bardziej papieski od papieża”? Należy nadmienić, że powyższe „odkrycie” dokonane przez sąd w Kielcach jest podnoszone przez redakcję pielęgnairki.info.pl od roku 2021.

Dlatego sąd w Kielcach orzeczenie odrzucające roszczenia pielęgniarek uwiarygodnił tezą, że pielęgniarki z grupy 2 robią coś „lepiej”. Konia z rzędem temu, kto w miarę wiarygodnie umotywuje „lepszość pracy” osób z grupy 2.

Całość artykułu czytaj w grudniowym wydaniu Gazety na stronie 2. Sygnalizujemy bardzo ciekawy aspekt sporu o płace przed kieleckim sądem.

W numerze 12/2023 Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych znajdziecie także poniższe artykuły…

 • Spotkanie w sprawie upokorzenia pielęgniarek z grupy 6
 • Wysokość odszkodowań dla pielęgniarek z grupy 5 i 6
 • Sposób sprawiedliwego różnicowania wynagrodzeń
 • Komplet ręczników dla pielęgniarek-emerytek
 • NIPiP za nakazem pracy w oddziale szpitalnym
 • Wykreśl papierosy z życia swoich pacjentów
 • Jedna pielęgniarka zdobyła mandat poselski
 • Odbywanie specjalizacji zgodnie z profilem oddziału
 • Sąd: Szerszy zakres obowiązków pielęgniarek z grupy 6
 • Kontrola: pielęgniarek nie było na dyżurach nocnych
 • Rektor: dopuściłbym do powrotu liceów medycznych
 • Dlaczego od pielęgniarek wymaga się posiadania wykształcenia, które zdobyły 30 lat temu?

Zamów papierową prenumeratę Gazety do domu, klikając TUTAJ.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4 / 5. Ilość głosów: 69

Bądź pierwszym, który oceni wpis

985 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki: sąd wskazuje na oryginalny sposób działania OZZPiP.

3 min czytania
Ustalenia sądu w sprawie oryginalnego sposobu działania związku pielęgniarek…  W artykule pt. Pielęgniarka oddziałowa w sądzie: praca pielęgniarek innych niż z grupy…
Gazeta Pielęgniarek i PołożnychPraktyka zawodowa

Pielęgniarka lubię jak pacjenci do mnie mówią siostrzyczko.

2 min czytania
„Miło usłyszeć od pacjentów: O, jest nasza kochana siostrzyczka” Co jakiś czas w komentarzach pod artykułami na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych…
Aktualności

Poduszka ortopedyczna – jak wybrać tę najlepszą?

2 min czytania
Dobry sen jest fundamentem zdrowia i pozytywnego samopoczucia, a odpowiednio dobrana poduszka może odegrać kluczową rolę w zapewnieniu jakościowego wypoczynku. Poduszka ortopedyczna,…
Komentarze
×
AktualnościPielęgniarki Liceum Medyczne

Moje Liceum Medyczne wspominam bardzo mile, chociaż nie było łatwo...