Pielęgniarki – sejm o konfliktach spowodowanych siatką płac.

3 min czytania
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarki – sejm o konfliktach spowodowanych siatką płac.

Niestety pewne zapisy w tej ustawie spowodowały czy wygenerowały pewne problemy” w grupie personelu pielęgniarskiego…

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje fragment posiedzenia sejmowej komisji ds. petycji w dniu 8 stycznia 2025 roku.

Przewodniczący poseł Stanisław Gorczyca (KO):

Punkt szósty – rozpatrzenie petycji w sprawie Ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych w zakresie uznawania kwalifikacji pracowników wykonujących zawody medyczne.

Poseł Krzysztof Bojarski (KO):

Panie przewodniczący, szanowna Komisjo, petycja została złożona przez Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych. Przedmiotem żądania petycji jest zmiana Ustawy z 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Przedmiotem petycji jest żądanie zmiany zapisów określających współczynniki pracy, czyli zapisów, które znajdują się w załączniku do obywatelskiej ustawy, która aktualnie jest procedowana w Sejmie – głównie w grupie, a w zasadzie jedynie w grupie 5 i w grupie 6 w tym załączniku. Jednocześnie postuluje się, aby w główce tabeli jej treść nie określała grup zawodowych według kwalifikacji wymaganych – tu dokonać zmiany, aby był wpis, żeby te grupy były robione według kwalifikacji posiadanych.

Petycja spełnia wymogi formalne, mieści się w kompetencjach i zadaniach Sejmu. Petycja dotyczy ustawy, która od 2017 r. reguluje wynagrodzenia pracowników ochrony zdrowia. Celem pierwotnym tej ustawy było podniesienie tych wynagrodzeń, ponieważ faktycznie w okresie, w którym wchodziły te regulacje, te wynagrodzenia były na dość niskim poziomie. Niestety pewne zapisy w tej ustawie spowodowały czy wygenerowały pewne problemy.

Jednym z tych problemów jest sytuacja, w której personel pielęgniarski jest opłacany tak naprawdę na trzech poziomach finansowych, oczywiście według posiadanego wykształcenia, i jest to dość precyzyjnie opisane według wymaganego wykształcenia. Natomiast niestety rodzi to konflikty polegające na tym, że personel wykonujący bardzo często dokładnie taką samą pracę dostaje różne wynagrodzenie i to zasadniczo różne, bo jeżeli mówimy o różnicy między grupą 2, czyli pielęgniarki z tytułem magistra i specjalizacją, a grupami 4 i 5, to jest w chwili obecnej kwestia około 2000 tys. zł. Krótko mówiąc, każda zmiana i każda regulacja coroczna powodowała, że te nożyce się rozwierały i to wynagrodzenie między tą grupą 2 a grupami 5 i 6 w istotny sposób się, kolokwialnie mówiąc, rozjeżdżało.

Drugim problemem jest właśnie kwestia regulacji w zakresie kwalifikacji, czyli mówimy o wymaganych i o posiadanych. Cała sytuacja spowodowała szereg procesów sądowych i one w tej chwili się toczą.

Orzecznictwo jest, można powiedzieć, różne, wyroki są różne. Z punktu widzenia samej petycji złożonej do naszej Komisji, trzeba powiedzieć, że w tej chwili ta ustawa, która jest tożsama dokładnie z postulatami wyrażonymi w petycji, jest procedowana w Sejmie. Po pierwszym czytaniu została skierowana do połączonych komisji finansów i zdrowia. Tam została powołana podkomisja, która w czerwcu przyjęła swoje sprawozdanie.

Niemniej na kolejnym posiedzeniu połączonych komisji pojawiły się postulaty zmiany jeszcze niektórych zapisów, w związku z tym ponownie ta ustawa została skierowana do tej podkomisji wspólnej komisji finansów i zdrowia.

W związku z tym, że ten proces po prostu trwa, postuluję, aby nie uwzględniać tej petycji. Ewentualnie przesłać ją do tych komisji, aby zasygnalizować, że ten problem jest i wymaga jakiegoś rozwiązania. Oczywiście niezależnie od tego, czy coś się z tą ustawą wydarzy, czy nie, w charakterze zmiany, to i tak ustawa obowiązuje. Czyli w dniu 1 lipca nastąpią kolejne podwyżki, które niestety znowu pogłębią troszkę te nieprawidłowości i wątpliwości, o których wspomniałem. Dziękuję bardzo.

źródło: sejm.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.2 / 5. Ilość głosów: 35

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8692 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSkładki ściągane przez izbę

Izba pielęgniarek - odbieramy telefony z pretensjami czy wręcz groźbami.

4 min czytania
Przewodniczący izby okręgowej pielęgniarek skarży się… W środowisku pielęgniarek i położnych wrze. Jest oburzenie i padają niecenzuralne słowa… Na stronie internetowej naczelnej…
Aktualności

Pielęgniarka: 38 lat pracy, za 2 lata emerytura i ani jednego dnia dłużej.

1 min czytania
Refleksje pielęgniarek emerytek W artykule pt. Pielęgniarka: mam emeryturę wyższą o 100 złotych od pani sprzątaczki. przytoczyliśmy opinię jednej z pielęgniarek, która…
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.Szkolenia pielęgniarek i położnych

Kolejne pielęgniarki pisały test specjalizacyjny. Podajemy najwyższą i najniższą liczbę uzyskanych punktów.

1 min czytania
Specjalizacja dla pielęgniarek Celem kształcenia w dziedzinie pielęgniarstwa internistycznego jest aktualizowanie wiedzy i umiejętności dotyczących pielęgniarstwa internistycznego. Uzyskanie tytułu specjalisty popartego uzyskaniem…
Komentarze