Pielęgniarki – sejm o konfliktach spowodowanych siatką płac.

3 min czytania
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarki – sejm o konfliktach spowodowanych siatką płac.

Niestety pewne zapisy w tej ustawie spowodowały czy wygenerowały pewne problemy” w grupie personelu pielęgniarskiego…

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje fragment posiedzenia sejmowej komisji ds. petycji w dniu 8 stycznia 2025 roku.

Przewodniczący poseł Stanisław Gorczyca (KO):

Punkt szósty – rozpatrzenie petycji w sprawie Ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych w zakresie uznawania kwalifikacji pracowników wykonujących zawody medyczne.

Poseł Krzysztof Bojarski (KO):

Panie przewodniczący, szanowna Komisjo, petycja została złożona przez Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych. Przedmiotem żądania petycji jest zmiana Ustawy z 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Przedmiotem petycji jest żądanie zmiany zapisów określających współczynniki pracy, czyli zapisów, które znajdują się w załączniku do obywatelskiej ustawy, która aktualnie jest procedowana w Sejmie – głównie w grupie, a w zasadzie jedynie w grupie 5 i w grupie 6 w tym załączniku. Jednocześnie postuluje się, aby w główce tabeli jej treść nie określała grup zawodowych według kwalifikacji wymaganych – tu dokonać zmiany, aby był wpis, żeby te grupy były robione według kwalifikacji posiadanych.

Petycja spełnia wymogi formalne, mieści się w kompetencjach i zadaniach Sejmu. Petycja dotyczy ustawy, która od 2017 r. reguluje wynagrodzenia pracowników ochrony zdrowia. Celem pierwotnym tej ustawy było podniesienie tych wynagrodzeń, ponieważ faktycznie w okresie, w którym wchodziły te regulacje, te wynagrodzenia były na dość niskim poziomie. Niestety pewne zapisy w tej ustawie spowodowały czy wygenerowały pewne problemy.

Jednym z tych problemów jest sytuacja, w której personel pielęgniarski jest opłacany tak naprawdę na trzech poziomach finansowych, oczywiście według posiadanego wykształcenia, i jest to dość precyzyjnie opisane według wymaganego wykształcenia. Natomiast niestety rodzi to konflikty polegające na tym, że personel wykonujący bardzo często dokładnie taką samą pracę dostaje różne wynagrodzenie i to zasadniczo różne, bo jeżeli mówimy o różnicy między grupą 2, czyli pielęgniarki z tytułem magistra i specjalizacją, a grupami 4 i 5, to jest w chwili obecnej kwestia około 2000 tys. zł. Krótko mówiąc, każda zmiana i każda regulacja coroczna powodowała, że te nożyce się rozwierały i to wynagrodzenie między tą grupą 2 a grupami 5 i 6 w istotny sposób się, kolokwialnie mówiąc, rozjeżdżało.

Drugim problemem jest właśnie kwestia regulacji w zakresie kwalifikacji, czyli mówimy o wymaganych i o posiadanych. Cała sytuacja spowodowała szereg procesów sądowych i one w tej chwili się toczą.

Orzecznictwo jest, można powiedzieć, różne, wyroki są różne. Z punktu widzenia samej petycji złożonej do naszej Komisji, trzeba powiedzieć, że w tej chwili ta ustawa, która jest tożsama dokładnie z postulatami wyrażonymi w petycji, jest procedowana w Sejmie. Po pierwszym czytaniu została skierowana do połączonych komisji finansów i zdrowia. Tam została powołana podkomisja, która w czerwcu przyjęła swoje sprawozdanie.

Niemniej na kolejnym posiedzeniu połączonych komisji pojawiły się postulaty zmiany jeszcze niektórych zapisów, w związku z tym ponownie ta ustawa została skierowana do tej podkomisji wspólnej komisji finansów i zdrowia.

W związku z tym, że ten proces po prostu trwa, postuluję, aby nie uwzględniać tej petycji. Ewentualnie przesłać ją do tych komisji, aby zasygnalizować, że ten problem jest i wymaga jakiegoś rozwiązania. Oczywiście niezależnie od tego, czy coś się z tą ustawą wydarzy, czy nie, w charakterze zmiany, to i tak ustawa obowiązuje. Czyli w dniu 1 lipca nastąpią kolejne podwyżki, które niestety znowu pogłębią troszkę te nieprawidłowości i wątpliwości, o których wspomniałem. Dziękuję bardzo.

źródło: sejm.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.2 / 5. Ilość głosów: 35

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8754 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – sąd o skutkach otwartego wkłucia centralnego z kranikiem trójdrożnym. Chora straciła 200-300 ml krwi.

3 min czytania
Po niepożądanym zdarzeniu przez niewymieniony kranik trójdzielny pielęgniarki nadal podawały płyny, leki, mieszanki żywieniowe. Sąd Okręgowy w uzasadnieniu do wyroku zauważył: (…)…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. Wynagrodzenie: 8 800–11 000 zł brutto / mies.

1 min czytania
Pracodawca zapewnia o możliwości elastycznego czasu pracy pielęgniarki, pod warunkiem dopasowania grafików z pozostałym personelem pielęgniarskim. Niewielki podmiot, starający się dbać zarówno…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płac

Działacz izby pielęgniarek deprecjonuje pielęgniarki zaszeregowane do grupy 5 i 6.

1 min czytania
Działacz izby pielęgniarek: w programie telewizyjnym: „dyrektorze, panie pielęgniarki będą przychodziły wykształcone”. W kwietniowym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych poruszamy kwestię…
Komentarze