Pielęgniarki – sejm zdecydował w sprawie ustawy związku pielęgniarek.

3 min czytania
AktualnościOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarki – sejm zdecydował w sprawie ustawy związku pielęgniarek.

Decyzja sejmu w sprawie ustawy o wynagrodzeniach pielęgniarek i położnych w dniu dzisiejszym może być tylko jedna…

W dniu dzisiejszym na posiedzeniu plenarnym sejmu o godzinie 9.30 rozpocznie się „pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych”.

W harmonogramie posiedzenia w dniu 29 listopada 2023 roku zapisano „pierwsze” czytanie. Natomiast będzie to po raz drugi czytanie – pierwszego czytania – bowiem pierwszy raz czytanie – pierwszego czytania – odbyło się w poprzedniej kadencji sejmu. W dniu 13 lipca 2023 roku. Czyli ponad 4 miesiące temu…

W pracach sejmu w ramach pierwszego czytania przedmiotowego projektu ustawy przewidziano – 10-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 5-minutowe oświadczenie w imieniu koła. Natomiast zakończenie prac nad tym punktem obrad przewidziano na godzinę 12.30.

Jaki może być rezultat dzisiejszego – ponownego – czytania związkowej ustawy? Oczywiście tylko jeden. Skierowanie projektu do prac w sejmowej komisji zdrowia, której przewodniczącym został poseł Bartosz Arłukowicz.

W sejmie zapewne odbędzie się spektakl wzajemnego obrzucania się odpowiedzialnością za obecny chaos w zakresie wynagrodzeń pielęgniarek. PiS wielokrotnie będzie podkreślał, że takich znaczących podwyżek dla personelu pielęgniarskiego nigdy nie było. I to będzie prawdą… Nie ominie okazji do wypominania traktowania pielęgniarek i położnych przez premiera Tuska oraz byłego ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza, którzy według PiS teraz stali się sprzymierzeńcami spraw pielęgniarek. Nowa większość sejmowa będzie podkreślała, że PiS zlekceważył środowisko pielęgniarskie, wstrzymując prace nad projektem pani Krystyny Ptok w poprzedniej kadencji sejmu.

Wszystkie strony sceny politycznej wykorzystają pierwsze czytanie do wazeliniarskiego hołdu dla pracy pielęgniarek i położnych. Spektakl lizusostwa w kierunku naszych zawodów, który miał miejsce w dniu 13 lipca 2023 roku przejdzie do historii pielęgniarskiego stanu.

Zatem pierwsze czytanie niczego nowego nie wniesie do sprawy naprawy absurdalnej siatki płac pielęgniarek i położnych. Oczywiście pisząc o „naprawie” zasad wynagradzania personelu pielęgniarskiego nie można mieć na uwadze projektu autorstwa pani Krystyny Ptok. Dlaczego? Projekt ten upokarza oraz odziera z godności zawodowej rzesze pielęgniarek. Jego wejście w życie spowoduje kolejna falę pozwów sądowych o nierówne traktowanie w zatrudnieniu.

Zatem w dniu dzisiejszym nie ma co liczyć w sejmie na merytoryczną dyskusję o siatce płac pracowników podmiotów leczniczych. Taka dyskusja może mieć miejsce w sejmowej komisji zdrowia. Racjonalnie podchodząc do skutecznego zażegnania totalnego chaosu płacowego w podmiotach leczniczych należy projekt ustawy pani Krystyny Ptok odłożyć do okrągłego segregatora (wyrzucić do kosza) i napisać nową ustawę o płacach w ochronie zdrowia.

Czy tak się stanie zależy od wielu czynników. O tym w kolejnych artykułach redakcyjnych na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych. Natomiast poniżej publikujemy pismo skierowane do Marszałka Sejmu pana Szymona Hołowni.

Środa Wielkopolska, 29 listopada 2023 roku

Pan
Szymon Hołownia

Marszałek Sejmu

W dniu 29 listopada 2023 roku zaplanowano pierwsze czytanie „Obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych” – druk sejmowy nr 33.

Projekt ustawy autorstwa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP) nie zmienia obowiązującej ustawy w zakresie upokarzania oraz odzierania z godności zawodowej, tej części personelu pielęgniarskiego, która legitymuje się wykształceniem średnim. Kominy płacowe zaproponowane przez OZZPiP w wysokości 2 500 PLN brutto brutto, nie przerwą fali pozwów nierówno traktowanych w zatrudnieniu pielęgniarek i położnych.

Ewidentnie projekt związkowy łamie prawa pracownicze w zakresie jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę. Z tego powodu około 3,5 tys. osób podpisało petycję w sprawie sprzeciwu wobec związkowej inicjatywy ustawodawczej, argumentując sprzeciw wykonywaniem przez wszystkie pielęgniarki takich samych obowiązków zawodowych, za wykonywanie których ponoszą taką samą odpowiedzialność zawodową.

Znamienny jest fakt, że powyższe zarzuty wobec inicjatywy obywatelskiej potwierdza legislator – współautor projektu ustawy OZZPiP, który w sejmie wyraził pogląd: „pielęgniarka, która kończyła dawne szkoły może wykonywać to, natomiast osoba, która ma magistra i ma specjalizację może wykonywać dodatkowo to – wtedy moglibyśmy w jakiś sposób uzasadniać różnice w wynagrodzeniach”.

Natomiast minister zdrowia nadal nie określił zakresu kompetencji zawodowych pielęgniarek z poszczególnych grup siatki płac, dlatego różnicowanie płac w projekcie ustawy OZZPiP jest działaniem bezprawnym i naraża podmioty lecznicze na kolejne pozwy dyskryminowanych płacowo pielęgniarek i położnych.

Redaktor Naczelny
pielegniarki.info.pl
Mariusz Mielcarek

Zwracamy się z prośbą do czytelników pielegniarki.info.pl o ocenę powyższego komentarza redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych poprzez gwiazdki (od 1 do 5) zamieszczone poniżej – w sekcji „oceń artykuł”. Za wystawione oceny dziękujemy.

źródło: zdjęcie pochodzi z facebook.com/KancelariaSejmu

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.3 / 5. Ilość głosów: 300

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8110 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarki o noszeniu biżuterii na stanowisku pracy.

2 min czytania
Czy pielęgniarka obejmująca dyżur powinna ściągać biżuterię? W dzisiejszym artykule poruszymy temat noszenia biżuterii przez pielęgniarki i położne. Od zawsze jest to…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – minister zdrowia o dysproporcjach płacowych pomiędzy grupami.

2 min czytania
Minister zdrowia wyraziła pogląd na temat obecnego zróżnicowania wynagrodzeń zasadniczych pielęgniarek… W dniu wczorajszym w sejmie odbyło się pierwsze posiedzenie podkomisji nadzwyczajnej…
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka - pisałam pracę magisterską na nockach. Dzięki temu koleżanki mogły spać...

2 min czytania
Przemęczyłam się i dziś dostając wypłatę wiem, że było warto, bo zaczynałam z pensją równą salowej… W miniony weekend na Ogólnopolskim Portalu…
Komentarze
×
AktualnościOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Zarobki pielęgniarek – poseł: ustawa jest zła, trzeba napisać ją od początku.