Szkolenia pielęgniarek – ponad 6 tys. pielęgniarek odbywa specjalizacje w jednej dziedzinie pielęgniarstwa.

1 min czytania
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych
Szkolenia pielęgniarek – ponad 6 tys. pielęgniarek odbywa specjalizacje w jednej dziedzinie pielęgniarstwa.

Szkolenie specjalizacyjne dla pielęgniarek

Szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki pozwala pielęgniarce objąć specjalistyczną opieką pacjentów w okresie okołooperacyjnym, na wszystkich etapach znieczulenia i w bezpośrednim okresie poznieczuleniowym oraz prowadzić specjalistyczną opiekę nad ciężko chorymi pacjentami w oddziale intensywnej terapii.

Szkolenie zakończone jest egzaminem państwowym, który przeprowadza państwowa komisja egzaminacyjna powołana przez ministra właściwego do spraw zdrowia na wniosek dyrektora Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych.

Przedmiotowa specjalizacja upoważnia pielęgniarki m.in. do:

  1. Ocena przedoperacyjna pacjenta dorosłego (przeprowadzenie wywiadu, badania fizykalnego, badania dodatkowe, analiza dokumentów).
  2. Ocena przedoperacyjna dziecka (przeprowadzenie wywiadu, badania fizykalnego, badania dodatkowe, analiza dokumentów).
  3. Przygotowanie stanowiska do każdego rodzaju znieczulenia pacjenta dorosłego.
  4. Przygotowanie stanowiska do każdego rodzaju znieczulenia dziecka.
  5. Przedoperacyjne przygotowanie pacjenta dorosłego (kaniulacja naczyń, podłączenie aparatury monitorującej, bezpieczeństwo ułożenia do różnych typów zabiegów operacyjnych).
  6. Przedoperacyjne przygotowanie dziecka (kaniulacja naczyń, podłączenie aparatury monitorującej, bezpieczeństwo ułożenia do różnych typów zabiegów operacyjnych).

Całość wykazu świadczeń, do których jest uprawniona pielęgniarka po ukończeniu szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologii i intensywnej opieki dostępna jest pod poniższym linkiem.

Pielęgniarki z tytułem specjalisty

Według danych prezentowanych przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych, w latach 2004-2023 (pierwsze półrocze) ponad 16 760 pielęgniarek uzyskało tytuł specjalisty w tej dziedzinie. Powyższy wynik plasuje to szkolenie na pierwszym miejscu szkoleń najchętniej wybieranych przez pielęgniarki.

Natomiast na podstawie danych w systemie SMK możemy dowiedzieć się, ile pielęgniarek jest w trakcie specjalizacji w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki, którą ukończą w 2024 r. lub w 2025 r. Poniżej podajemy te liczby z podziałem na województwa.

Województwo:Liczba pielęgniarek
dolnośląskie477
kujawsko-pomorskie345
lubelskie355
lubuskie95
łódzkie485
małopolskie365
mazowieckie1 036
opolskie85
podkarpackie365
podlaskie400
pomorskie385
śląskie675
świętokrzyskie410
warmińsko-mazurskie75
wielkopolskie495
zachodniopomorskie195
Razem:6 243

źródło danych: smk2.ezdrowie.gov.

Opracowanie: Daria Krajewska pielegniarki.info.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 2

Bądź pierwszym, który oceni wpis

988 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek w szpitalu. Wynagrodzenia zasadnicze zgodnie z ustawą.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc zatrudni pielęgniarkę na umowę o pracę na cały etat na: Wynagrodzenie: 5 966…
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Baleriny medyczne dla personelu medycznego.

1 min czytania
Obuwie medyczne na pielęgniarek i położnych W Sklepie Pielęgniarek i Położnych można znaleźć obuwie medyczne męskie oraz damskie stworzone z myślą o…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Zaskoczone pielęgniarki usłyszały w sejmie: stawka lekarza to 60 zł/godz.

3 min czytania
Stanowisko lekarzy wobec projektu ustawy autorstwa związku pielęgniarek Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych w kilku ostatnich artykułach redakcyjnych przekazuje czytelnikom portalu…
Komentarze
×
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Szkolenia pielęgniarek - podział miejsc szkoleniowych według dziedzin pielęgniarstwa.