Pielęgniarki: stworzą zespoły wsparcia dla pielęgniarek.

3 min czytania
AktualnościWsparcie dla pielęgniarek
Pielęgniarki: stworzą zespoły wsparcia dla pielęgniarek.

Senat uchwalił ustawę, która zostanie przekazana do sejmu. Ustawa przewiduje między innymi stworzenie Zespołów Wsparcia dla Pielęgniarek. W składzie zespołów będą osoby studiujące na kierunku lekarskim, lekarsko–dentystycznym, pielęgniarstwo oraz położnictwo. Dla osób wchodzących w skład Zespołu przewidziano przyznanie wynagrodzenia, którego wysokość nie może być niższa niż wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. 


Pielęgniarka – zespoły wsparcia dla pielęgniarek

– Senat w dniu 13 maja 2020 roku uchwalił projekt ustawy o wsparciu dla systemu ochrony zdrowia. 

– Wsparcie będzie dotyczyło podmiotów leczniczych oraz personelu medycznego. 

–  Wprowadzono nowe rozwiązanie – Zespoły Wsparcia dla Pielęgniarek. 

– Zespoły będą stworzone spośród osób studiujących na kierunku lekarskim, lekarsko–dentystycznym, pielęgniarstwo oraz położnictwo.

Senator Sprawozdawca Kazimierz Kleina o powyższej ustawie na posiedzeniu senatu w dniu 13 maja 2020 roku powiedział między innymi:

(…) Po ósme, tworzenie przez podmiot leczniczy, z osób studiujących na kierunkach lekarskim, lekarsko-dentystycznym, pielęgniarskim oraz położniczym, zespołów wsparcia lekarzy i pielęgniarek. (…)

Natomiast w uzasadnieniu do uchwały senatu w związku z przedmiotową ustawą zapisano:

W celu osiągnięcia powyższego projekt ustawy przewiduje dodatkowe formy wsparcia sytemu opieki zdrowotnej w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, do których należy: 
9) możliwość tworzenia Zespołu Wsparcia Lekarzy i Pielęgniarek.

W celu wsparcia pracy osób wykonujących zawody medyczne projekt ustawy wprowadza możliwość tworzenia przez podmiot leczniczy, spośród osób studiujących na kierunku lekarskim, lekarsko–dentystycznym, pielęgniarstwo oraz położnictwo, Zespołu Wsparcia Lekarzy i Pielęgniarek. Osobom wchodzących w skład tego zespołu projekt przewiduje przyznanie wynagrodzenia, którego wysokość nie może być niższa niż wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalonego w 2020 r. na podstawie ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (art. 11).

Poniżej publikuję pełne brzmienie art. 11 interesującej nas ustawy:

Art. 11. 1. W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii podmiot leczniczy, o którym mowa w art. 4 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, w celu wsparcia pracy osoby wykonującej zawód medyczny,
o której mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, może tworzyć Zespół Wsparcia Lekarzy i Pielęgniarek, zwany dalej „zespołem wsparcia”.
2. W skład zespołu wsparcia może wchodzić osoba:
1) studiująca na kierunku lekarskim, lekarsko–dentystycznym, pielęgniarstwo oraz położnictwo;
2) której stan zdrowia umożliwiania pracę w zespole wsparcia.
3. Zadania w zakresie wsparcia, o którym mowa w ust. 1, muszą być dostosowane do poziomu wiedzy i umiejętności osoby, o której mowa w ust. 2, oraz podlegać nadzorowi i kierownictwu odpowiednio lekarza specjalisty albo pielęgniarki wyznaczonych
przez podmiot leczniczy, w którym został utworzony zespół wsparcia.
4. Zadania w zakresie wsparcia, o którym mowa w ust. 1, są wykonywane na podstawie umowy zawartej z podmiotem leczniczym.
5. Wysokość wynagrodzenia osoby wchodzącej w skład zespołu wsparcia nie może być niższa niż wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalonego w 2020 r. na podstawie ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2018 r. poz. 2177 oraz z 2019 r. poz. 1564).
6. Zespół wsparcia może wykonywać zadania w zakresie wsparcia, o którym mowa w ust. 1, nie dłużej niż 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

 

Zobacz całą treść ustawy: Senat: wsparcie dla pielęgniarek.

Wybrał: Mariusz Mielcarek Zobacz także:

Jaka jest liczba zarażonych pielęgniarek, lekarzy, ratowników i innych pracowników.

Ubezpieczenie pielęgniarek. Ciąg dalszy skandalu.

Pielęgniarki: szpitale nie wiedzą jak obliczyć rekompensaty.


Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8991 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Izba pielęgniarek – tańsze zabiegi pielęgnacyjne.

1 min czytania
Izba pielęgniarek współpracuje ze studiem kosmetycznym Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Elblągu, informuje na swojej stronie internetowej, o podjęciu współpracy ze…
Aktualności

Niższe ceny paliw dla pielęgniarek.

2 min czytania
Izba pielęgniarek współpracuje z firmą LOTOS Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Elblągu, odpowiadając na ofertę firmy LOTOS włączyła się do programu…
Aktualności

Pielęgniarka - bezpłatna konferencja on-line.

1 min czytania
2–3 września 2021 roku on-line Informujemy, że XIV Krakowskie Dni Dializoterapii, tak zawsze cieszące się wielką popularnością, będą miały formę wir­tu­alną. Zapraszamy…
Komentarze