Pielęgniarki – Szczurek-Żelazko: "zasoby są na bieżąco uzupełniane".

2 min czytania
AktualnościPielęgniarka - maseczki ochronne.
Pielęgniarki – Szczurek-Żelazko: "zasoby są na bieżąco uzupełniane".


Bezpieczeństwo pielęgniarek 

Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie zaopatrzenia w środki ochrony w szpitalach w związku z koronawirusem

Zobacz także:

Pielęgniarka/Pielęgniarz – Sąd: lekarz zademonstrował "niezadowolenie i zdenerwowanie" zachowaniem pielęgniarki.

Szanowny Panie Ministrze,

pracownicy służby zdrowia są na pierwszym froncie walki w trakcie pandemii koronawirusa. Z całej Polski otrzymujemy niepokojące informacje ze szpitali i placówek medycznych o niewystarczających zapasach środków ochrony osobistej, a głównie masek, kombinezonów i rękawiczek. Właściwe zabezpieczenie służby zdrowia w te środki jest kluczowe, bo zdajemy sobie sprawę, że brakuje lekarzy, pielęgniarek i państwo powinno zabezpieczyć środki ochrony, aby w poczuciu bezpieczeństwa osobistego i swoich rodzin, mogli pomagać chorym. Dyrektorzy szpitali apelują o poprawę zaopatrzenia, codziennie jako posłowie otrzymujemy prośby o interwencję w tej sprawie.

Dlatego zwracam się do Pana Ministra z pytaniem o to, jakie działania podejmujecie w sprawie zwiększenia zapasów środków ochrony osobistej w szpitalach i placówkach medycznych szczególnie w obliczu przewidywanego wzrostu zachorowań?

Elżbieta Gapińska, Maria Małgorzata Janyska, Krystyna Sibińska

Posłowie na sejm RP 

Płock, 19 marca 2020 r.

Odpowiedź ministerstwa 

Zobacz także:

Maski ochronne. Minister w lutym: nie pomagają. Teraz każe je nosić.

Pielęgniarki: Jak prawidłowo nałożyć i zdjąć maseczkę ochronną.

Pielęgniarka: jedna maseczka ochronna na cały dzień.

Szanowna Pani Marszałek,

w odpowiedzi na interpelację Pani Poseł Elżbiety Gapińskiej oraz grupy posłów w sprawie zaopatrzenia w środki ochrony w szpitalach w związku z koronawirusem uprzejmie proszę o przyjęcie poniższych informacji.

Stan zaopatrzenia i zapasów środków ochrony osobistej w szpitalach, w tym masek, ulega sukcesywnemu i bieżącemu uzupełnianiu poprzez dokonywanie zakupów środków ochrony osobistej zarówno przez poszczególne resorty, jak i wojewodów, przy czym w pierwszej kolejności uzupełniane są ewentualne niedobory w szpitalach zakaźnych. Sytuacja dynamicznie się zmienia, a co za tym idzie zmianie ulegają również bieżące stany zaopatrzenia. Środki na zakup niezbędnego sprzętu, środków ochrony osobistej, testów diagnostycznych pochodzą z ogólnej puli funduszy z rezerwy budżetowej kierowanych na finansowanie działań przeciwepidemicznych.

Niezbędne wyposażenie jest sukcesywnie przekazywane w zależności od potrzeb danego województwa, a zasoby są na bieżąco uzupełniane. Należy też wskazać, że dążąc do zagwarantowania jak najlepszego zaopatrzenia polskich szpitali w niezbędny sprzęt medyczny i konieczne środki ochrony osobistej, Minister Zdrowia w dniu 6 marca br. podpisał w Brukseli w imieniu Rządu RP deklarację przystąpienia naszego kraju do porozumienia ramowego o wspólnych zakupach medycznych w ramach Unii Europejskiej. Dzięki temu Polska uczestniczy w ogłoszonym kilka dni temu wspólnym unijnym przetargu na testy, wyposażenie medyczne i respiratory, jak też będzie mogła uczestniczyć w kolejnych przetargach na środki ochrony osobistej dla personelu medycznego i służb publicznych. Prowadzone są również zakupy niezbędnych wyrobów, w tym środków ochrony osobistej, poza mechanizmem wspólnych zakupów UE.

Z poważaniem,
Z upoważnienia Ministra Zdrowia

Józefa Szczurek-Żelazko 

Sekretarz Stanu

26 marca 2020 roku 

Wybrał: Mariusz Mielcarek 

Zobacz także: Pielęgniarki piszą jak jest  Zobacz także:

Pielęgniarki: brak środków ochrony równa się: "powstrzymanie się od pracy".

Pielęgniarka epidemiologiczna do pielęgniarki: ściągnij maskę ochronną.

Pielęgniarki: 24-godzinne dyżury nie dla wszystkich!


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8173 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek na obozie harcerskim. Zobacz wynagrodzenie.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Jak pisaliśmy w poprzednim artykule dotyczącym oferty pracy pielęgniarki na koloniach – okres wakacyjny zbliża się wielkimi krokami,…
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Przypinki – piękny dodatek do odzieży medycznej, torebek, czapek.

1 min czytania
Pinsy dla pielęgniarek i położnych W Sklepie Pielęgniarek i Położnych w dziale gadżety pojawiły się nowe przypinki oraz pinsy. Dodatki te zdecydowanie…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – poprawka zgłoszona w sejmie do ustawy pani Ptok.

2 min czytania
Ministerstwo zdrowia zgłasza poprawkę do projektu ustawy pani Krystyny Ptok… W projekcie ustawy związku zawodowego pielęgniarek (OZZPiP) zapisano: „Podmiot leczniczy jest zobowiązany…
Komentarze