Pielęgniarki – Szczurek-Żelazko: "zasoby są na bieżąco uzupełniane".

2 min czytania
AktualnościPielęgniarka - maseczki ochronne.
Pielęgniarki – Szczurek-Żelazko: "zasoby są na bieżąco uzupełniane".


Bezpieczeństwo pielęgniarek 

Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie zaopatrzenia w środki ochrony w szpitalach w związku z koronawirusem

Zobacz także:

Pielęgniarka/Pielęgniarz – Sąd: lekarz zademonstrował "niezadowolenie i zdenerwowanie" zachowaniem pielęgniarki.

Szanowny Panie Ministrze,

pracownicy służby zdrowia są na pierwszym froncie walki w trakcie pandemii koronawirusa. Z całej Polski otrzymujemy niepokojące informacje ze szpitali i placówek medycznych o niewystarczających zapasach środków ochrony osobistej, a głównie masek, kombinezonów i rękawiczek. Właściwe zabezpieczenie służby zdrowia w te środki jest kluczowe, bo zdajemy sobie sprawę, że brakuje lekarzy, pielęgniarek i państwo powinno zabezpieczyć środki ochrony, aby w poczuciu bezpieczeństwa osobistego i swoich rodzin, mogli pomagać chorym. Dyrektorzy szpitali apelują o poprawę zaopatrzenia, codziennie jako posłowie otrzymujemy prośby o interwencję w tej sprawie.

Dlatego zwracam się do Pana Ministra z pytaniem o to, jakie działania podejmujecie w sprawie zwiększenia zapasów środków ochrony osobistej w szpitalach i placówkach medycznych szczególnie w obliczu przewidywanego wzrostu zachorowań?

Elżbieta Gapińska, Maria Małgorzata Janyska, Krystyna Sibińska

Posłowie na sejm RP 

Płock, 19 marca 2020 r.

Odpowiedź ministerstwa 

Zobacz także:

Maski ochronne. Minister w lutym: nie pomagają. Teraz każe je nosić.

Pielęgniarki: Jak prawidłowo nałożyć i zdjąć maseczkę ochronną.

Pielęgniarka: jedna maseczka ochronna na cały dzień.

Szanowna Pani Marszałek,

w odpowiedzi na interpelację Pani Poseł Elżbiety Gapińskiej oraz grupy posłów w sprawie zaopatrzenia w środki ochrony w szpitalach w związku z koronawirusem uprzejmie proszę o przyjęcie poniższych informacji.

Stan zaopatrzenia i zapasów środków ochrony osobistej w szpitalach, w tym masek, ulega sukcesywnemu i bieżącemu uzupełnianiu poprzez dokonywanie zakupów środków ochrony osobistej zarówno przez poszczególne resorty, jak i wojewodów, przy czym w pierwszej kolejności uzupełniane są ewentualne niedobory w szpitalach zakaźnych. Sytuacja dynamicznie się zmienia, a co za tym idzie zmianie ulegają również bieżące stany zaopatrzenia. Środki na zakup niezbędnego sprzętu, środków ochrony osobistej, testów diagnostycznych pochodzą z ogólnej puli funduszy z rezerwy budżetowej kierowanych na finansowanie działań przeciwepidemicznych.

Niezbędne wyposażenie jest sukcesywnie przekazywane w zależności od potrzeb danego województwa, a zasoby są na bieżąco uzupełniane. Należy też wskazać, że dążąc do zagwarantowania jak najlepszego zaopatrzenia polskich szpitali w niezbędny sprzęt medyczny i konieczne środki ochrony osobistej, Minister Zdrowia w dniu 6 marca br. podpisał w Brukseli w imieniu Rządu RP deklarację przystąpienia naszego kraju do porozumienia ramowego o wspólnych zakupach medycznych w ramach Unii Europejskiej. Dzięki temu Polska uczestniczy w ogłoszonym kilka dni temu wspólnym unijnym przetargu na testy, wyposażenie medyczne i respiratory, jak też będzie mogła uczestniczyć w kolejnych przetargach na środki ochrony osobistej dla personelu medycznego i służb publicznych. Prowadzone są również zakupy niezbędnych wyrobów, w tym środków ochrony osobistej, poza mechanizmem wspólnych zakupów UE.

Z poważaniem,
Z upoważnienia Ministra Zdrowia

Józefa Szczurek-Żelazko 

Sekretarz Stanu

26 marca 2020 roku 

Wybrał: Mariusz Mielcarek 

Zobacz także: Pielęgniarki piszą jak jest  Zobacz także:

Pielęgniarki: brak środków ochrony równa się: "powstrzymanie się od pracy".

Pielęgniarka epidemiologiczna do pielęgniarki: ściągnij maskę ochronną.

Pielęgniarki: 24-godzinne dyżury nie dla wszystkich!


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7695 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Zarobki pielęgniarek - czy siatka płac jest bezwzględnie obowiązująca?

4 min czytania
Poseł pyta ministra zdrowia o siatkę płac pielęgniarek i położnych Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie sposobu ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych…
Aktualności

5 najlepszych kremów do twarzy na trądzik – ranking 2023

6 min czytania
Krem do twarzy to kosmetyk, bez którego trudno wyobrazić sobie codzienną pielęgnację. Wybór tego rodzaju preparatu nie jest jednak łatwym zadaniem i…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Związek pielęgniarek – 2 tys. PLN różnicy jest kompromisem.

4 min czytania
Związek pielęgniarek wyjaśnia cel ustawy autorstwa OZZPiP w sprawie siatki płac pielęgniarek Na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2023 roku zorganizowanej…
Komentarze