Pielęgniarki – szpital nie punktuje tytułu magistra.

2 min czytania
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPOferty pracyWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarki – szpital nie punktuje tytułu magistra.

Szpital ocenia oferty pracy złożone przez pielęgniarki

W jednym z podmiotów leczniczych ogłoszono konkurs na udzielanie świadczeń zdrowotnych przez pielęgniarki. Sprawa jest dość interesująca w kontekście zasad wynagradzania obowiązujących w siatce płac pielęgniarek. Szpital na swojej stronie zamieścił formularz ofertowy, który muszą złożyć pielęgniarki aby być uczestnikiem postępowania konkursowego. W siatce płac jedynym kryterium decydującym o wysokości wynagrodzenia zasadniczego jest wykształcenie. Taki stan rzeczy jest krytykowany przez znaczną część środowiska pielęgniarskiego. Niestety projekt siatki płac własnego autorstwa złożył OZZPiP – związek pielęgniarek. Też oparty tylko na wykształceniu. Co jeszcze bardziej kuriozalne przedmiotowy projekt uzyskał poparcie Krajowego Zjazdu Pielęgniarek i Położnych. Natomiast wyroki sądowe wskazują na absurdalność i niesprawiedliwość rozwiązań płacowych zawartych w siatce płac pielęgniarek i położnych.

Wracajmy zatem do sprawy poruszonej powyżej. Przyjrzyjmy się w jaki sposób szpital punktuje oferty złożone przez pielęgniarki w tym postępowaniu konkursowym. Punktacji podlegają następujące parametry: posiadanie tytułu specjalisty, odbycie kursu kwalifikacyjnego oraz staż pracy w zawodzie.

Co do stażu pracy w zawodzie pielęgniarki, punktacja jest następująca:

 • do 2 lat – 0 punktów
 • 3 do 8 lat – 1 punkt
 • 9 lat i więcej – 2 punkty.

Odbycie kursu kwalifikacyjnego jest punktowanie na – 1 punkt. Z warunkiem, że punktowane są tylko te kwalifikacje, które mają zastosowanie przy udzielaniu świadczeń określonego rodzaju. Np. przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych przez pielęgniarkę anestezjologiczną w Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii punktowane jest tylko odbycie kursu kwalifikacyjnego – Pielęgniarstwo Anestezjologiczne i Intensywnej Opieki. W przypadku odbycia poniższych kursów kwalifikacyjnych można uzyskać 1 punkt (poniższy wykaz, wynika ze specyfiki oddziałów szpitalnych, na które rozpisano konkurs):

 • Pielęgniarstwo Anestezjologiczne i Intensywnej Opieki
 • Pielęgniarstwo Onkologiczne
 • Pielęgniarstwo Internistyczne
 • Pielęgniarstwo Zachowawcze
 • Pielęgniarstwo Opieki Paliatywnej
 • Pielęgniarstwo Diabetologiczne
 • Pielęgniarstwo Chirurgiczne
 • Pielęgniarstwo Operacyjne
 • Pielęgniarstwo Epidemiologiczne
 • Pielęgniarstwo Operacyjne

Natomiast posiadanie tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa jest punktowane na 3 punkty z zastrzeżeniem, że punktowane są tylko te specjalizacje, które mają zastosowanie przy udzielaniu świadczeń określonego zakresu. Te specjalizacje są punktowane (poniższy wykaz, wynika ze specyfiki oddziałów szpitalnych, na które rozpisano konkurs):

 • Pielęgniarstwo Anestezjologiczne i Intensywnej Opieki
 • Pielęgniarstwo Chirurgiczne
 • Pielęgniarstwo Operacyjne
 • Pielęgniarstwo Onkologiczne
 • Pielęgniarstwo Internistyczne
 • Pielęgniarstwo Zachowawcze

Co jest interesujące, że w przedmiotowym postępowaniu konkursowym skierowanym do pielęgniarek punktacją nie są objęte kwestie dotyczące posiadanego wykształcenia zawodowego. Bez znaczenia jest zatem czy pielęgniarka jest absolwentką LM czy SM. Czy posiada tytuł licencjata pielęgniarstwa. Także nie jest brane pod uwagę w punktacji posiadanie tytułu magistra pielęgniarstwa.

Dlaczego o tym piszemy na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych? Dlatego, że powyżej opisana sprawa jest kapitalnym przykładem do wykorzystania w sprawach sądowych o nierówne traktowanie w zatrudnieniu. Jasno z materiałów konkursowych wynika, że kwestia poziomu wykształcenia nie ma żadnego znaczenia przy wykonywaniu praktyki pielęgniarki w szpitalu.

Co na to związek pielęgniarek, który forsuje w sejmie niesprawiedliwą siatkę płac swojego autorstwa? Co na to izba pielęgniarek, która poparła nierówne traktowanie w zatrudnieniu pielęgniarek, zbierając ze związkiem podpisy poparcia pod projektem ustawy, która odziera z godności zawodowej rzesze pielęgniarek posiadających długoletni staż pracy w zawodzie.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.6 / 5. Ilość głosów: 51

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8113 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Jakie cechy powinny mieć spodnie ratownicze?

2 min czytania
Szukasz spodni ratowniczych, które spełnią wymagania Twoje oraz Twojego zawodu? Podświadomie wiesz, że odpowiedni kolor i oznakowanie to za mało – spodnie…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki: sąd wskazuje na oryginalny sposób działania OZZPiP.

3 min czytania
Ustalenia sądu w sprawie oryginalnego sposobu działania związku pielęgniarek…  W artykule pt. Pielęgniarka oddziałowa w sądzie: praca pielęgniarek innych niż z grupy…
Aktualności

Poduszka ortopedyczna – jak wybrać tę najlepszą?

2 min czytania
Dobry sen jest fundamentem zdrowia i pozytywnego samopoczucia, a odpowiednio dobrana poduszka może odegrać kluczową rolę w zapewnieniu jakościowego wypoczynku. Poduszka ortopedyczna,…
Komentarze
×
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Liczba pielęgniarek zapisanych na specjalizację onkologiczną.