Pielęgniarki – ta specjalizacja cieszy się największym zainteresowaniem.

1 min czytania
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych
Pielęgniarki – ta specjalizacja cieszy się największym zainteresowaniem.

Specjalizacja dla pielęgniarek

W artykule pt. Najwięcej pielęgniarek zostanie specjalistkami w tej dziedzinie pielęgniarstwa. pisaliśmy o dziedzinie pielęgniarstwa, w której w 2024 przybyło najwięcej nowych specjalistów. Mowa o specjalizacji w dziedzinie pielęgniarstwa internistycznego, natomiast dzisiaj przyjrzymy się specjalizacji, która w ubiegłym roku była wybierana przez pielęgniarki równie często i plasuje się na pierwszym miejscu najchętniej wybieranych specjalizacji w odniesieniu do wszystkich lat, a mianowicie jest to pielęgniarstwo anestezjologiczne i intensywnej opieki.

Wczoraj, tj. 10.03.2025 r. pielęgniarki i położne przystąpiły do pierwszych egzaminów państwowych w wiosennej sesji egzaminacyjnej tego roku. Łącznie, ponad 5 tys. pielęgniarek i położnych przystąpi do wszystkich testów.

Szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki pozwala pielęgniarce objąć specjalistyczną opieką pacjentów w okresie okołooperacyjnym, na wszystkich etapach znieczulenia i w bezpośrednim okresie poznieczuleniowym oraz prowadzić specjalistyczną opiekę nad ciężko chorymi pacjentami w oddziale intensywnej terapii.

W latach 2004-2024 ponad 24 tys. pielęgniarek uzyskało tytuł specjalisty w tej dziedzinie. Analizując poszczególne dziedziny kształcenia, w ubiegłym roku 2 475 pielęgniarek ukończyło szkolenie specjalizacyjne właśnie w tej dziedzinie pielęgniarstwa.

Liczba pielęgniarek, które zdobyły tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki

Poniżej prezentujemy, jak kształtowały się wyniki egzaminów z pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki w ubiegłych latach.

RokLiczba pielęgniarek, które uzyskały tytuł specjalisty
20242 475
20233 047
20222 460
20211 373
20201 136
20192 000
20181 016
Razem:13 489

źródło danych: ckppip.edu.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

762 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – Sąd stwierdził: niedopuszczalne było niezakręcenie kranika centralki i jego wymiana po dobie. Odszkodowanie – 150 tys. PLN.

5 min czytania
Praktyka pielęgniarek – biegły: płyn przesiękowy (wysiękowy?) na skórze w miejscu wkłucia, w bezpośredniej styczności z zewnętrzną powierzchnią cewnika naczyniowego był pożywką…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – sąd o skutkach otwartego wkłucia centralnego z kranikiem trójdrożnym. Chora straciła 200-300 ml krwi.

3 min czytania
Po niepożądanym zdarzeniu przez niewymieniony kranik trójdzielny pielęgniarki nadal podawały płyny, leki, mieszanki żywieniowe. Sąd Okręgowy w uzasadnieniu do wyroku zauważył: (…)…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. Wynagrodzenie: 8 800–11 000 zł brutto / mies.

1 min czytania
Pracodawca zapewnia o możliwości elastycznego czasu pracy pielęgniarki, pod warunkiem dopasowania grafików z pozostałym personelem pielęgniarskim. Niewielki podmiot, starający się dbać zarówno…
Komentarze