Pielęgniarki – termin „rozpatrzenia” przez sejm ustawy o wynagrodzeniach pielęgniarek.

2 min czytania
Aktualności
Pielęgniarki – termin „rozpatrzenia” przez sejm ustawy o wynagrodzeniach pielęgniarek.

Działalność sejmowej komisji zdrowia w kontekście zawodu pielęgniarki i położnej…

Sejmowa komisja zdrowia zatwierdziła plan pracy w okresie styczeń – czerwiec 2024 roku. Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przedstawia wybrane tematy planowanych posiedzeń komisji zdrowia, które dotyczą także grupy zawodowej pielęgniarek i położnych, w podziale na miesiące.

Styczeń – rozpatrzenie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Luty – rozpatrzenie informacji Ministra Zdrowia na temat kadr medycznych w systemie ochrony zdrowia (ilość i potrzeby) w podziale na poszczególne grupy zawodowe i specjalności – stan na 1 stycznia 2024 r.

– rozpatrzenie informacji Ministra Zdrowia w sprawie planów rozszerzenia uprawnień przedstawicieli zawodów medycznych oraz niemedycznych.

Marzec – rozpatrzenie informacji Ministra Zdrowia na temat funkcjonowania ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

Maj – rozpatrzenie informacji Ministra Zdrowia w sprawie stanu wdrożenia ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Czerwiec – rozpatrzenie informacji w sprawie systemu kształcenia personelu medycznego.

Plan pracy komisji nie jest ściśle przestrzegany przez sejmowe komisje. Zdecydowanie w poprzednich latach mieliśmy sytuację, że plan sobie a życie sobie. Można z dużym prawdopodobieństwem założyć, że także będzie miało to miejsce w 2024 roku. Bowiem czeka nas gorąca dyskusja w zakresie wynagrodzeń personelu medycznego i niemedycznego w podmiotach leczniczych.

Skala skłócenia personelu podmiotów leczniczych przez PiS sięga zenitu a zostanie jeszcze zdecydowanie podniesiona. Nowa większość sejmowa nie może się podejmować działań, które można krótko scharakteryzować jako „słoń w składzie porcelany”. Może jednak będzie zmuszona? Nie można także wykluczyć protestów oraz strajków… Jeden z komentarzy zamieszczonych pod planem sejmowej komisji zdrowia kapitalnie oddaje sytuację, z którą przyjdzie zmierzyć się rządowi:

„Dawać dyrektory podwyżki w administracji! Od 1 stycznia migusiem! Bo nie będziemy 22 dni pracować za tyle, ile doktor ma za 1 sobotę. (…) U nas w szpitalu to samo… Dyrektor robi spotkanie z administracją i mówi, że nie ma pieniędzy a 3-5 dni po spotkaniu daje podwyżki lekarzom z różnych oddziałów…”.

Dlatego sejmowa komisja zdrowia będzie musiała sobie zadać podstawowe pytanie: jaki jest sens ustawy o sposobie ustalania najniższych wynagrodzeń zasadniczych, skoro lekarze ustalają swoje wynagrodzenia w zaciszu gabinetów dyrektorów podmiotów leczniczych?

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.7 / 5. Ilość głosów: 47

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8118 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki ostrzegały. Ale Zespół Trójstronny wiedział lepiej.

2 min czytania
Dobrze, że te słowa padły… gdyż ukazują role jaką odegrał Zespół w lansowaniu radosnej twórczości legislacyjnej w zakresie wynagrodzeń pielęgniarek, której skutkiem…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Umowa o pracę. Kontrakt 55- 65 PLN/godz.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Dom opieki dla seniorów we Wrocławiu, gdzie poza domem opieki funkcjonują Mieszkania dla Seniorów oraz Centrum Alzheimera poszukuje…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Na kurs specjalistyczny dla pielęgniarek zapisało się ponad 700 osób.

1 min czytania
Kurs specjalistyczny dla pielęgniarek Według danych prezentowanych na stronie internetowej Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych w Warszawie dowiadujemy się, że kurs specjalistyczny, któremu…
Komentarze
×
AktualnościPraktyka zawodowaSzkolenia pielęgniarek i położnychWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka napisała co ją bulwersuje. Pyta gdzie są izby pielęgniarskie?