Pielęgniarki – to będzie wpisane w umowy o pracę.

1 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Pielęgniarki – to będzie wpisane w umowy o pracę.

Komunikat związku Solidarność

Koleżanki i Koledzy

Po kilku tygodniach negocjacji w piątek uzgodniono i podpisano wspólne stanowisko w ramach Zespołu Trójstronnego.

Zakłada ono, że od 1 lipca przyszłego roku nastąpi dalszy wzrost wynagrodzeń poprzez podniesienie wskaźników-tabelę przesyłamy w załączeniu.

W ustawie zostanie wprowadzony zapis wzmacniający prawo do podwyżki pracowników nie wymienionych w tabeli.

Pracownicy administracji oraz obsługi gospodarczej i technicznej że względu na przeszkody natury prawnej nie są ujęci wprost w tabeli wynagrodzeń. Jednak we wspólnym stanowisku zapisano rozwinięcie art. 5 ustawy.

Zgodnie z nim pracodawcy mają być zobowiązani do zagwarantowania w porozumieniach lub zarządzeniach wzrostu wynagrodzeń tych pracowników adekwatnie do podwyższenia wynagrodzeń pracowników działalności podstawowej.

Tym samym nie będzie możliwe pomijanie tej grupy w ustawowych podwyżkach, ani też ustalanie znacznie niższych wzrostów wynagrodzeń, niż dla pracowników działalności podstawowej. Rolą organizacji związkowych będzie pilnowanie, by tej zasady przestrzegano.

Aby wyeliminować nieuczciwe zachowania niektórych pracodawców w ustawie ma się pojawić zapis dotyczący zobowiązania podmiotu leczniczego do określenia w umowie o pracę każdego pracownika objętego zakresem ustawy informacji o grupie zawodowej do której kwalifikuje się w związku z kwalifikacjami wymaganymi na stanowisku pracy.

Dokonano też ważnych i oczekiwanych zmian w tabeli, w części dotyczącej połączenia grup zawodowych – w tym zmiany dotyczącej pielęgniarek ze średnim wykształceniem i specjalizacją.

Serdecznie pozdrawiam i polecam Waszej uwadze przesłane Stanowisko.

WAŻNE

Pracownicy działalności podstawowej obecnie zatrudnieni na oddziałach przekształconych w covidowe, otrzymają dodatki. Będą one wypłacane jeszcze w tym roku.

źródło: https://www.pielegniarki.info.pl/aktualnosci/podwyzki-pielegniarek-tresc-porozumienia-placowego

Zachowano oryginalne brzmienie komunikatu

źródło: solidarnosc.org.pl/soz

Powyższy zespół zawarł porozumienie, zgodnie z którym, wynagrodzenia pracowników ochrony zdrowia mają wzrosnąć z dniem 1 lipca przyszłego roku. Do tego czasu – członkowie zespołu mają taką nadzieję – zostanie przeprowadzona przez parlament nowelizacja ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, której wynikiem ma być nowa siatka płac.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.9 / 5. Ilość głosów: 71

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7244 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościDodatki

Sejm - świadczenie pieniężne dla pielęgniarek.

2 min czytania
Pielęgniarki – dyskusja w sejmie o dodatkach Posiedzenie plenarne sejmu w dniu 8 grudnia 2021 roku. Poseł Jan Szopiński: Panie Marszałku! Wysoka…
AktualnościZakażone pielęgniarki

Zakażone pielęgniarki - najnowsze dane ministerstwa.

1 min czytania
Bieżące informacje o zakażonych pielęgniarkach Ministerstwo zdrowia udostępniło nowe dane dotyczące zakażeń koronawirusem personelu medycznego od początku pandemii do 6 grudnia 2021…
Aktualności

Zachęty dla pielęgniarek w wieku emerytalnym.

3 min czytania
Zespół Trójstronny o pielęgniarkach i położnych Jak zwiększyć wykorzystanie potencjału zawodowego pielęgniarek i położnych w obszarze obowiązujących rozwiązań prawnych – to główny przedmiot…
Komentarze
×
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Nowa specjalizacja dla pielęgniarek.