Pielęgniarki to służba zdrowia. Lekarze -ochrona zdrowia.

2 min czytania
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarki to służba zdrowia. Lekarze -ochrona zdrowia.

Postrzeganie pielęgniarek przez ministerstwo zdrowia

Poniżej przekazujemy informacje, obrazujące różnice w traktowaniu różnych grup zawodowych przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

Minister zdrowia – nie dla rozmów dwustronnych z pielęgniarkami

Adam Niedzielski, szef resortu zdrowia, od wielu miesięcy głosi opinie, że czas rozmów dwustronnych z różnymi grupami zawodowymi minął bezpowrotnie.
Krytykował, że skutkiem takich rozmów były dodatki, które faworyzowały np. grupę zawodową pielęgniarek i położnych, wobec innych pracowników podmiotów leczniczych.
Dla ministra zdrowia naturalnym miejscem „dialogu” w sprawie wynagrodzeń jest Zespół Trójstronny ds. ochrony zdrowia, działający w ramach Rady Dialogu Społecznego.

Jak taki „dialog” wygląda w praktyce, mogło się przekonać środowisko pielęgniarskie, kiedy przedmiotowy Zespół pracował nad nową siatką płac w podmiotach leczniczych.
Efektem prac Zespołu, było porozumienie, które minister zdrowia podpisał nie z pielęgniarkami i położnym, ale z związkiem Solidarność.
Związkiem prorządowym. Czyli minister zdrowia podpisał te porozumienie „sam ze sobą”. Jednym słowem ograno środowisko zawodowe pielęgniarek i położnych. Skutkiem tego jest zrównanie wynagrodzeń zasadniczych
pielęgniarek i położnych z wynagrodzeniami zasadniczymi rejestratorek medycznych i opiekunów. Natomiast pierwotną przyczyną takiego stanu rzeczy jest zabranie pielęgniarkom i położnym, wypłacanego od 2015 roku tzw. dodatku zembali.
Dodatek ten miał być „szczególnym docenieniem roli pielęgniarek i położnych w systemie ochrony zdrowia”. W obecnej sytuacji powyższe założenia brzmią jak ponury żart.

Zobacz także:

Pielęgniarkom wynagrodzenie zrównano z sekretarkami i opiekunami.

Tak dał się rozegrać związek pielęgniarek.

PiS okradł pielęgniarki z dodatku zembalowego.

Minister zdrowia prowadzi rozmowy dwustronne z lekarzami

Obecnie, wielki przeciwnik rozmów dwustronnych, negocjuje z… lekarzami. Widocznie lekarze, to środowisko zawodowe, z którym minister może prowadzić rozmowy dwustronne. Z pielęgniarkami nie!
W dniu wczorajszym Adam Niedzielski obwieścił: Osiągnęliśmy porozumienie z lekarzami rodzinnymi. Porozumienie dotyczy przedłużenia umów na
najbliższe 18 miesięcy. Bardzo cieszę się, że te negocjacje oznaczają zapewnienie stabilności opieki na podstawowym poziomie.

Minister z lekarzami rozmawiał w cztery oczy o premiowaniu finansowym lekarzy za stopień wyszczepialności pacjentów objetych opieka przez lekarzy rodzinnych.

Także w dniu wczorajszym, ministerstwo obwieściło o znacznych podwyżkach wynagrodzenia zasadniczego dla lekarzy – rezydentów. Można? Można. I nie jest do tego potrzebny „dialog” w Zespole Trójstronnym.

Mam nadzieję, że związek i izba pielęgniarek wezmą powyższe za dobry przykład do naśladowania.  

Dla ministra lekarze to ochrona zdrowia, pielęgniarki jeszcze służba zdrowia.  

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.2 / 5. Ilość głosów: 136

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7912 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Lekarz przeprosił pielęgniarki. Oświadczenie.

1 min czytania
Prezes zarządu prywatnego podmiotu leczniczego przeprasza pielęgniarki, które poczuły się urażone treścią i formą komunikatu W dniu wczorajszym redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Związek pielęgniarek za brakiem wyrównania zaległości finansowych wobec pielęgniarek.

4 min czytania
Przewodnicząca zakładowej organizacji pielęgniarek pisze na forum internetowym szpitala W artykule pt. Związek pielęgniarek podpisał porozumienie, przedstawiliśmy informację w zakresie zawartego porozumienia…
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.Szkolenia pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki- wyniki egzaminów specjalizacyjnych w 5 dziedzinach pielęgniarstwa.

2 min czytania
Sesja jesienna egzaminów pielęgniarek i położnych 19 września ruszyła jesienna sesja egzaminów państwowych pielęgniarek i położnych. Przed osobami przystępującymi do sprawdzianów wiedzy…
Komentarze
×
AktualnościDodatki pielęgniarek

PiS okradł pielęgniarki z dodatku zembalowego.