Pielęgniarki – tylko w jednym szpitalu problem dotyczy 140 pielęgniarek.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale
Pielęgniarki – tylko w jednym szpitalu problem dotyczy 140 pielęgniarek.

Radosna twórczość decydentów – skutkuje dramatem pielęgniarek

W dniu wczorajszym redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych opublikowała artykuł w sprawie sytuacji płacowej środowiska pielęgniarskiego. Artykuł pt. Płace pielęgniarek: pracodawcy mogą je równać w górę lub w dół, w sposób obiektywny przedstawia analizę uwarunkowań „węzła gordyjskiego”, który stworzyli: minister zdrowia, ustawodawca, a powstał przy udziale części związków zawodowych.

Pikanterii sytuacji dodaje fakt, że autorka dyskryminujących zapisów siatki płac pielęgniarek i położnych – była wiceminister zdrowia pani Jóżefa Szczurek-Żelazko – zgłasza chęć rozwiązania konfliktu płacowego w jednym ze szpitali. Ciekawe co doradzi protestującym pielęgniarkom?

Szpital równa płace pielęgniarek w dół

Media opisują sytuację, która ma miejsce w jednym ze szpitali. Grupa około 150 pielęgniarek, była zatrudniona na stanowiskach pracy: asystent pielęgniarstwa lub asystent położnictwa. Konsekwencją dotychczasowego sposobu zatrudnienia tych pielęgniarek i położnych przez pracodawcę, jest ich żądanie o zatrudnienia z wynagrodzeniem zasadniczym nie mniejszym niż 7 300 PLN. Żądanie to wynika z interpretacji zapisów siatki płac, która stanowi załącznik do ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego w podmiotach leczniczych.

Natomiast pracodawca kieruje do osób na stanowiskach „asystenta” wypowiedzenia zmieniające warunki płacy. Wypowiedzenie to ma skutkować zdegradowaniem „asystentów” do grupy 5 siatki płac, której najniższe wynagrodzenia zasadnicze wynosi nie 7 300 PLN a jedynie 5 775 PLN. Łatwo policzyć, że w takiej sytuacji osoby na stanowiskach „asytenta” stracą na samym wynagrodzeniu zasadniczym 1 525 PLN. W tej sytuacji trudno się dziwić, że pielęgniarki czują się oszukane i zdegradowane.

Należy podkreślić, że pracodawca ma prawo wystąpić do pracownika z wypowiedzeniem warunków płacy. Musi natomiast to zrobić w zgodzie z obowiązującymi przepisami, w tym z Kodeksem pracy.

Co ciekawe pracodawcy szybko się uczą. Po lekturze wyroku sądu w sprawie roszczeń finansowych jednej z pielęgniarek z tytułem magistra i specjalizacją nietrudno dostrzec zasadniczy problem. Otóż sąd wytknął pracodawcy, że nie dokonał zmiany zaszeregowania pielęgniarki z grupy 2 do grupy 5 poprzez wypowiedzenie zmieniające warunki płacy. Wniosek: pracodawca mógł to zrobić tylko zrobił to niewłaściwie! Łamiąc prawo. Nie przestrzegając przepisów prawa.

Wypowiedzenie, które powinno zostać także rzetelnie uwarunkowane. Warto zatem mieć na uwadze powyższe uwarunkowanie. Dlatego zachęcamy do lektury artykułów poruszających powyższe zagadnienie. Zamieszczamy je w nowym dziale Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych pt. Pielęgniarki mgr pozywają szpitale.

Zakładowe organizacje OZZPiP nie mogą pudrować syfa

W dniu jutrzejszym o godz. 8.00 w artykule redakcyjnym opiszemy w jaki sposób postępuje w powyższej sytuacji zakładowa organizacja związku pielęgniarek i położnych. Natomiast kuriozum jest to, że pomoc w rozwiązaniu powyższej – patowej – sytuacji zapowiedziała posłanka Prawa i Sprawiedliwości Józefa Szczurek-Żelazko. Autorka absurdalnych oraz dyskryminujących przepisów płacowych w podmiotach leczniczych.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.4 / 5. Ilość głosów: 23

Bądź pierwszym, który oceni wpis

621 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościMiesięcznik branżowy Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMUprawnienia pielęgniarekWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – Sąd: ukończenie studiów wyższych nie dawało uprawnień.

3 min czytania
Uprawnienia pielęgniarek z wyższym wykształceniem Wyrok Sądu Okręgowego w sprawie o odszkodowanie dla pielęgniarki za nierówne traktowanie w zatrudnieniu to kopalnia wiedzy…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek. 117 PLN/godz. Zobacz jakie pielęgniarki są poszukiwane.

1 min czytania
Praca dla pielęgniarki Firma z siedzibą w Berlinie będzie współpracować w Polsce z pielęgniarkami w celu przeprowadzenia wizyt domowych w ramach badania…
AktualnościOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleUprawnienia pielęgniarek

Prezes izby pielęgniarek wygłasza fałszywą tezę o uprawnieniach pielęgniarek.

2 min czytania
Prezes izby pielęgniarek wypowiada zaskakujące opinie Mamy bardzo napiętą sytuację w podmiotach leczniczych. Powodem są płace pielęgniarek i położnych. Z jednej strony…
Komentarze
×
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Pielęgniarstwo internistyczne dla pielęgniarek.