Pielęgniarki uciekają ze szpitali

2 min czytania
Aktualności

W Warszawie brakuje już 2 tys. pielęgniarek! Szpitale ograniczają dializy a do karmienia dzieci przyjmują opiekunki. Za kilka lat grozi nam katastrofa: nie będzie miał kto się opiekować chorymi.

Z prognoz rządowych wynika, że za cztery lata w Polsce zabraknie 61 tys. pielęgniarek. Sprawdziliśmy, ile ich już brakuje w warszawskich szpitalach. Sytuacja jest katastrofalna.

Pielęgniarkę przyjmę od zaraz

Centrum Zdrowia Dziecka od zaraz chce przyjąć 20 pielęgniarek i położonych. Nie ma chętnych. Za kilka miesięcy braki będą jeszcze większe, bo 15 pielęgniarek idzie na urlopy macierzyńskie. Żeby szpital mógł funkcjonować, zatrudniono 50 opiekunek dziecięcych. One przewijają dzieci i karmią. Dzięki temu pielęgniarki zajmują się medycznymi sprawami.

– Teraz mam 15 wolnych etatów, ale nie ma chętnych – mówi Maryla Serafinowicz, przełożona pielęgniarek z CZD. – Jestem przerażona. Za kilka miesięcy będą potrzebować 50 pielęgniarek. Dłużej nie mogę się wspierać opiekunkami.

Z powodu braku pielęgniarek nie można uruchomić stacji dializ w Instytucie Transplantologii Akademii Medycznej przy ul. Nowogrodzkiej. Dzięki dodatkowym stanowiskom miesięcznie można by dodatkowo dializować 15 chorych. – Brakuje nam sześciu pielęgniarek do pełnej obsady tej stacji dializ – tłumaczy prof. Magdalena Durlik, wojewódzki konsultant w dziedzinie nefrologii i kierownik Kliniki Medycyny Transplantacyjnej i Nefrologii Instytutu Transplantologii AM.

Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus przy ul. Lindleya potrzebuje 40 pielęgniarek. Tylko w tym roku za granicę stąd wyjechało pięć z dotychczasowego zespołu. Gdy wracają do Polski, zaglądają do koleżanek i namawiają do wyjazdu do Włoch, Niemiec i Anglii.

Wyjeżdżają, nie chcą wracać

– Żadna pielęgniarka, która wyjechała za granicę, nie chce już wracać do polskiego szpitala. Gdy pytam, ile zarabiają, uśmiechają się i mówią, że nie powiedzą, bo nie chcą mi robić przykrości – opowiada Alicja Skrocka, z-ca naczelnej pielęgniarki w Szpitalu Dzieciątka Jezus. – Trafiają do najlepszych klinik na świecie. Tam szybko docenia się ich pracowitość i fachowość.

W Warszawie pielęgniarka świeżo po studiach może dostać ok. 1200 zł brutto. Za granicą kilka razy więcej. Zdaniem Hanny Gutowskiej, szefowej Warszawskiej Izby Pielęgniarek i Położnych, sytuacja jest dramatyczna i będzie coraz gorzej. Z badań Izby wynika, że ze stolicy wyjechało już tysiąc pielęgniarek. Złożonych jest kilkadziesiąt kolejnych wniosków o wydanie praw do wykonywania zawodu.

– Pilnie musi powstać plan przeciwdziałania katastrofie, w przeciwnym razie za kilka lat nie będzie miał kto opiekować się chorymi w szpitalach – mówi Hanna Gutowska. – Powinien powstać zespół na wzór sztabu kryzysowego w czasie powodzi i zająć się tą sprawą, dopóki z Polski nie wyjechały jeszcze wszystkie młode pielęgniarki.

Z danych Izby wynika, że największy kryzys czeka nas w Warszawie po 2010 r. Wtedy kilkaset pielęgniarek rocznie osiągnie wiek emerytalny. Nie będzie miał kto ich zastąpić.

źródło: www.gazeta.pl/warszawa

Agnieszka Pochrzęst 27-06-2006 , ostatnia aktualizacja 27-06-2006 21:44

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7917 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki w punkcie pobrań. Od 9 tys. PLN brutto.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Resort nad morzem w Jarosławcu zatrudni dwie pielęgniarki. Zakres obowiązków: Praca w przychodni POZ, w punkcie pobrań/ Praca…
Aktualności

Najczęstsze skutki uboczne radioterapii - zapobieganie, zarządzanie i poprawa jakości życia pacjentów

9 min czytania
Radioterapia jest jedną z podstawowych metod leczenia chorób nowotworowych. W terapii tej wykorzystuje się promieniowanie, które nie tylko działa destrukcyjnie na komórki…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnychUprawnienia pielęgniarekWymogi kwalifikacyjne w pielęgniarstwie

Izba pielęgniarek zdecydowała – te specjalizacje tylko dla magistrów.

2 min czytania
Warunki pracy pielęgniarek – czas nieprzerwanej pracy Uchwała Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych z dnia 19 września 2023 r. w sprawie rekomendacji…
Komentarze