Pielęgniarki uciekają ze szpitali

2 min czytania
Aktualności

W Warszawie brakuje już 2 tys. pielęgniarek! Szpitale ograniczają dializy a do karmienia dzieci przyjmują opiekunki. Za kilka lat grozi nam katastrofa: nie będzie miał kto się opiekować chorymi.

Z prognoz rządowych wynika, że za cztery lata w Polsce zabraknie 61 tys. pielęgniarek. Sprawdziliśmy, ile ich już brakuje w warszawskich szpitalach. Sytuacja jest katastrofalna.

Pielęgniarkę przyjmę od zaraz

Centrum Zdrowia Dziecka od zaraz chce przyjąć 20 pielęgniarek i położonych. Nie ma chętnych. Za kilka miesięcy braki będą jeszcze większe, bo 15 pielęgniarek idzie na urlopy macierzyńskie. Żeby szpital mógł funkcjonować, zatrudniono 50 opiekunek dziecięcych. One przewijają dzieci i karmią. Dzięki temu pielęgniarki zajmują się medycznymi sprawami.

– Teraz mam 15 wolnych etatów, ale nie ma chętnych – mówi Maryla Serafinowicz, przełożona pielęgniarek z CZD. – Jestem przerażona. Za kilka miesięcy będą potrzebować 50 pielęgniarek. Dłużej nie mogę się wspierać opiekunkami.

Z powodu braku pielęgniarek nie można uruchomić stacji dializ w Instytucie Transplantologii Akademii Medycznej przy ul. Nowogrodzkiej. Dzięki dodatkowym stanowiskom miesięcznie można by dodatkowo dializować 15 chorych. – Brakuje nam sześciu pielęgniarek do pełnej obsady tej stacji dializ – tłumaczy prof. Magdalena Durlik, wojewódzki konsultant w dziedzinie nefrologii i kierownik Kliniki Medycyny Transplantacyjnej i Nefrologii Instytutu Transplantologii AM.

Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus przy ul. Lindleya potrzebuje 40 pielęgniarek. Tylko w tym roku za granicę stąd wyjechało pięć z dotychczasowego zespołu. Gdy wracają do Polski, zaglądają do koleżanek i namawiają do wyjazdu do Włoch, Niemiec i Anglii.

Wyjeżdżają, nie chcą wracać

– Żadna pielęgniarka, która wyjechała za granicę, nie chce już wracać do polskiego szpitala. Gdy pytam, ile zarabiają, uśmiechają się i mówią, że nie powiedzą, bo nie chcą mi robić przykrości – opowiada Alicja Skrocka, z-ca naczelnej pielęgniarki w Szpitalu Dzieciątka Jezus. – Trafiają do najlepszych klinik na świecie. Tam szybko docenia się ich pracowitość i fachowość.

W Warszawie pielęgniarka świeżo po studiach może dostać ok. 1200 zł brutto. Za granicą kilka razy więcej. Zdaniem Hanny Gutowskiej, szefowej Warszawskiej Izby Pielęgniarek i Położnych, sytuacja jest dramatyczna i będzie coraz gorzej. Z badań Izby wynika, że ze stolicy wyjechało już tysiąc pielęgniarek. Złożonych jest kilkadziesiąt kolejnych wniosków o wydanie praw do wykonywania zawodu.

– Pilnie musi powstać plan przeciwdziałania katastrofie, w przeciwnym razie za kilka lat nie będzie miał kto opiekować się chorymi w szpitalach – mówi Hanna Gutowska. – Powinien powstać zespół na wzór sztabu kryzysowego w czasie powodzi i zająć się tą sprawą, dopóki z Polski nie wyjechały jeszcze wszystkie młode pielęgniarki.

Z danych Izby wynika, że największy kryzys czeka nas w Warszawie po 2010 r. Wtedy kilkaset pielęgniarek rocznie osiągnie wiek emerytalny. Nie będzie miał kto ich zastąpić.

źródło: www.gazeta.pl/warszawa

Agnieszka Pochrzęst 27-06-2006 , ostatnia aktualizacja 27-06-2006 21:44

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8296 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - zmiany w wynagrodzeniach w 2025 i 2026 roku.

2 min czytania
Bierność koalicji rządowej w sprawie nierównego traktowania pielęgniarek z grupy 5 i 6 Nowa koalicja rządowa nie zrobiła nic do tej pory…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Pracodawca zapewnia "konkurencyjne i atrakcyjne wynagrodzenie pakietowe".

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Nowatorska Klinika Medycyny Estetycznej premium, działającą w dziedzinie transplantacji włosów i trychologii, medycyny estetycznej, a także kosmetologii, chirurgii…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - wynagrodzenie zasadnicze od 1 stycznia 2025 r.

1 min czytania
Wynagrodzenia pielęgniarek – propozycja ministerstwa W poniższym artykule, który pochodzi z lipcowego wydania Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych zajmiemy się tematem związanym…
Komentarze