Pielęgniarki w POZ i szpitalu – pomocne informacje w sprawie złożenia pozwu o odszkodowanie.

Jak złożyć pozew o odszkodowanie dla pielęgniarki za nierówne traktowanie w zatrudnieniu

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych na bieżąco informuje środowisko pielęgniarskie o rozwoju sytuacji w zakresie wdrażania przez pracodawców tzw. siatki płac pielęgniarek i położnych.

Szczególnie w tym zakresie odnosimy się do pielęgniarek i położnych wykonujących swoją praktykę zawodową w szpitalach. W jednej komórce organizacyjnej – np. w oddziale szpitalnym. Najlepszą sytuacją do złożenia pozwu jest zaszeregowanie pielęgniarek i położnych do różnych grup w tabeli zaszeregowania. Oczywiście te pielęgniarki i położne wykonują ten sam zakres obowiązków. Posiadają ten sam zakres uprawnień. Jak to udowodnić przed sądem?

W bardzo prosty sposób. Sąd pyta pracodawcę, czy np. delegowanie pielęgniarek i położnych do konkretnych zadań było uwarunkowane posiadanym wykształceniem. Konkretnie… Czy były zadania do wykonania których delegowała pielęgniarka oddziałowa tylko pielęgniarki z tytułem specjalisty. Może tylko spełniające wymagania kwalifikacyjne zapisane w grupie 2 siatki płac? Czyli z tytułem magistra i jednocześnie specjalisty.

Kwestia posiadanych uprawnień zawodowych pielęgniarek a ich faktyczne wykorzystanie w praktyce zawodowej

UWAGA! W powyższej kwestii w przebiegu procesu o odszkodowanie dla pielęgniarki LM lub SM sąd podniósł jeszcze jedną istotną kwestię. Pracodawca w procesie zauważał, że pielęgniarki zaszeregowane w wyższej grupie siatki płac posiadają uprawnienia zawodowe, których nie posiadają skarżące o odszkodowanie szpital pielęgniarki LM. Sąd w takim razie poprosił o wymienienie tych uprawnień. I okazało się, że zakres tych przedmiotowych uprawnień nie był w ogóle wykorzystywany przez pracujące pielęgniarki. Wynikało to np. z zakresu świadczeń zdrowotnych, które były przedmiotem kontraktu z NFZ.

I jeszcze jedna kwestia. Oczywiście powyższe zagadnienia mają odniesienie nie tylko do szpitali ale także w obszarze podstawowej opieki zdrowotnej. Dlatego pielęgniarki i położne POZ także mogą składać pozwy o nierówne traktowanie w zatrudnieniu. Także pielęgniarki wykonujące praktykę w środowisku nauczania i wychowania, czyli tzw. pielęgniarki szkolne.

Pielęgniarkom i położnym, które zamierzają składać pozwy proponujemy lekturę najnowszego wydania Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych – styczeń 2023.

Gazeta jest dostępna formie papierowej oraz wydania elektronicznego.

Informacje o odszkodowaniach dla pielęgniarek i położnych w pielegniarki.info.pl branżowym miesięczniku dla personelu pielęgniarskiego

Treść wyroku w sprawie odszkodowania

Ogólnopolski Portal Pielęgniarek i Położnych na bieżąco informuje o wyrokach sądów w sprawie odszkodowań, których osią jest sytuacja, kiedy osoby wykonujące ten sam zakres obowiązków mają znacznie zróżnicowane wynagrodzenie. Dla pełnego zobrazowania poruszanego zagadnienia publikujemy treść wyroku.

Kwota odszkodowań dla pielęgniarek LM

Do redakcji portalu zgłaszają się pielęgniarki, które poprzez kancelarie prawne rozpoczynają procedurę uzyskiwania odszkodowań od pracodawców. Zdarza się, że pielęgniarka z jednego szpitala dzwoni w imieniu 100-200 pielęgniarek i położnych. Kwota odszkodowań w skali kraju może wynieść ponad 8,5 miliarda złotych.

Jakie odszkodowanie za zaniżoną podstawę

Na samym wynagrodzeniu zasadniczym pielęgniarki LM i SM w okresie od 1 czerwca 2021 roku do 30 czerwca 2022 roku oraz od 1 lipca 2022 do 30 czerwca 2023 są stratne 44 256 PLN. Swoje roszczenia w zakresie odszkodowania pielęgniarka może rozszerzyć o stratę na innych składnikach wynagrodzenia.

Wysokość odszkodowania za dyżury nocne

Pielęgniarka na samym dodatku za pracę w porze nocnej otrzymała o 9420, 60 PLN mniej wypłaty niż pielęgniarka z tytułem magistra i specjalisty. Za pracę o tej samej wartości. Jest to ewidentnie nierówne traktowanie w zatrudnieniu i stanowi podstawę do uzyskania odszkodowania.

Gazeta jest dostępna formie papierowej oraz wydania elektronicznego.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.4 / 5. Ilość głosów: 38

Bądź pierwszym, który oceni wpis

651 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Zarobki pielęgniarek - czy siatka płac jest bezwzględnie obowiązująca?

4 min czytania
Poseł pyta ministra zdrowia o siatkę płac pielęgniarek i położnych Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie sposobu ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych…
Aktualności

5 najlepszych kremów do twarzy na trądzik – ranking 2023

6 min czytania
Krem do twarzy to kosmetyk, bez którego trudno wyobrazić sobie codzienną pielęgnację. Wybór tego rodzaju preparatu nie jest jednak łatwym zadaniem i…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Związek pielęgniarek – 2 tys. PLN różnicy jest kompromisem.

4 min czytania
Związek pielęgniarek wyjaśnia cel ustawy autorstwa OZZPiP w sprawie siatki płac pielęgniarek Na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2023 roku zorganizowanej…
Komentarze
×
Aktualności

Pielęgniarki o swoich oddziałowych.