Pielęgniarki w szpitalu tymczasowym. Jaki system pracy i ilu pacjentów pod opieką.

6 min czytania
AktualnościOferty pracy
Pielęgniarki w szpitalu tymczasowym. Jaki system pracy i ilu pacjentów pod opieką.

Pielęgniarki w szpitalu tymczasowym

Interpelacja do ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie zasad finansowania szpitala tymczasowego na terenie Stadionu Narodowego oraz kosztów ponoszonych w związku z jego budową i funkcjonowaniem

Szanowny Panie Ministrze,

w ostatnich dniach w mediach ukazała się rozmowa z jednym z lekarzy zatrudnionych w szpitalu tymczasowym na terenie Stadionu Narodowego wraz z relacją fotograficzną, pokazującą wnętrza hotelu o standardzie 5 gwiazdek, w którym zakwaterowano personel medyczny.

Wątpliwości budzi również wyjątkowo wysoka stawka za godzinę pracy, jaką otrzymują lekarze pracujący tylko w tym jednym, wykorzystywanym w celach marketingowych przez rząd, szpitalu. W tym samym czasie prezes Rady Ministrów zwleka z ogłoszeniem ustawy, która gwarantuje 100-procentowy dodatek do wynagrodzenia dla wszystkich przedstawicieli zawodów medycznych, którzy codziennie, na terenie całej Polski, walczą z epidemią koronawirusa.

Wątpliwości budzi również liczba pacjentów, którzy są przyjmowani do leczenia na terenie szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym w Warszawie. Zgodnie z relacją lekarza liczba lekarzy jest taka sama lub podobna do liczby przyjmowanych pacjentów, a personel medyczny wysyłany jest do pełnienia dyżurów w pustych sektorach, w których nikogo się nie leczy.

Sam szpital zajmuje się przyjmowaniem pacjentów niskoobjawowych, w raczej dobrym stanie: „Powiedzmy sobie wprost – przyjmuje (przyp. szpital tymczasowy) pacjentów w dobrym stanie. Faktycznie kryteria są takie, że pacjent musi mieć covid potwierdzony testem PCR albo antygenowym. Nie może mieć ostrych i przewlekłych stanów klinicznych i chorób współistniejących, nie przyjmuje się z niestabilnością krążeniowo-oddechowa wymagającą intensywnego nadzoru…”.

Sam system kierowania chorych do szpitala działa w sposób, który zapewnia możliwie najmniejszy napływ zakażonych, z wyłączeniem osób w ciężkim stanie lub z chorobami przewlekłymi. W przypadku, w którym pacjent wymaga intubacji, podłączenia respiratora, odsyłany jest ze szpitala tymczasowego do innych placówek np. do Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. Dzieje się tak pomimo wyposażenia szpitala tymczasowego w zaawansowany sprzęt.

Ponadto poważne wątpliwości budzi również koszt utrzymania szpitala, który otrzymuje większe finansowanie niż normalny szpital m.in. za utrzymanie jednego łóżka, dostępność stanowiska wentylacji mechanicznej czy wynagrodzenie personelu. Jeden z lekarzy podsumował funkcjonowanie szpitala tymczasowego na terenie Stadionu Narodowego w następujący sposób: „Wystąpiłem w jakimś propagandowym kabarecie i jestem wściekły, bo mnie oszukano”.

W tym samym czasie wiele szpitali, które zajmują się leczeniem ciężkich przypadków choroby COVID-19, boryka się z różnymi problemami – brakiem personelu, leków, sprzętu niezbędnego do zaawansowanego leczenia czy środków podstawowej ochrony osobistej. W wielu miejscach w kraju społeczność lokalna organizuje zbiórki, które pomogą chociażby w niewielkim stopniu uzupełnić powstałe braki. Dzieje się tak m.in. w ZOZ Kłodzko, Szpitalu Powiatowym w Dzierżoniowie, SP ZOZ Pomoc Doraźna w Ząbkowicach Śląskich, Szpital Powiatowy w Świdnicy, ZOZ w Bolesławcu, SP ZOZ w Zgorzelcu.

Powyższe pokazuje, iż rząd nie przygotował żadnej strategii walki z koronawirusem przez okres względnie spokojnego rozwoju epidemii, a proponowane w ostatnim czasie rozwiązania przygotowywane są naprędce, w atmosferze chaosu, a także braku rozeznania w rzeczywistej i faktycznej skali skutków epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 i wywoływanej nim choroby COVID-19.

Panie Ministrze,

1. Po co powstał Szpital Narodowy, skoro chory, aby zostać przyjętym do szpitala musi spełniać wszystkie kryteria przyjęcia i nie spełniać żadnego kryterium wykluczającego?

2. Na jakiej podstawie szpitale tymczasowe otrzymują większe stawki, niż stacjonarne placówki walczące z COVID-19?

3. Ile wyniósł koszt uruchomienia szpitala na Stadionie Narodowym oraz jakie są jego szacunkowe koszty utrzymania?

4. Ile obecnie jest zatrudnionych lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych i opiekunów medycznych na jednej zmianie w tymczasowym Szpitalu Narodowym?

5. Proszę o podanie liczby przyjętych pacjentów, każdego dnia począwszy od dnia uruchomienia Szpitala Narodowego do dnia udzielenia odpowiedzi na interpelację.

6. Proszę o podanie liczby zajętych respiratorów od dnia począwszy od dnia uruchomienia Szpitala Narodowego do dnia udzielenia odpowiedzi na interpelację.

7. Jakie koszty generuje miesięcznie 500 pustych łóżek, 60 niewykorzystanych respiratorów oraz pensje zatrudnionych tam osób? Proszę o podanie tych danych z rozbiciem na te trzy grupy, od momentu otwarcia do dnia odpowiedzi na interpelację poselską.

8. Kiedy Szpital Narodowy zacznie leczyć i pomagać, zamiast występować w propagandowych konferencjach prasowych?

9. Jakie firmy budowały Szpital Narodowy i jaki był koszt jego budowy?

10. W kryteriach przyjęć do Szpitala Narodowego wykluczono pacjentów wymagających podłączenia do respiratora. Po co zatem znajdują się tam niewykorzystane respiratory?

11. Czy prawdą jest, że gotowość do podłączenia respiratora wynosi 3,7 tys. zł?

12. Dlaczego minister zdrowia nie wie dlaczego do Szpitala Narodowego przyjmowani są tylko lekko chorzy na COVID-19 pacjenci i prosi ministra spraw wewnętrznych i administracji, by to on odpowiedział na to pytanie (pismo od Ministra Zdrowia do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (DBC.050.42.2020. MK) z dnia 16 listopada 2020 r.?

13. W Szpitalu Narodowym średnio jest 475 pustych łóżek, każde kosztuje 800 zł dziennie. Ile i do kogo trafiają te pieniądze?

14. Szpital Narodowy jest dysponentem powierzchni w PGE Narodowym – czy między podmiotami została zawarta umowa? Jeśli tak – kiedy i jakie w niej są zawarte warunki. Jeśli nie – dlaczego?

15. Skoro w piśmie z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, podpisanym przez Michała Dworczyka o nr BPRM. 4816.8.2020. JGO (4) z dnia 9 listopada czytamy, że KPRM dotychczas nie wydatkowała środków na cele związane z realizacją decyzji o uruchomieniu Szpitala Narodowego na Stadionie Narodowym, to na jakiej podstawie wydatkowano miliony na organizację Stadionu Narodowego? Dlaczego do 19.10. KPRM nie podpisała umowy ze spółką?

16. W jakim celu zostało wydanych dziesiątki milionów na organizację szpitala tymczasowego o pojemności 1000-1200 łóżek, który obsługuje średnio 25 pacjentów w stanach lekkich?

MONIKA WIELICHOWSKA
Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej

25 listopada 2020 roku 

Ministerstwo o pracy pielęgniarek w strefie czystej i brudnej

Odpowiedź na interpelację w sprawie zasad finansowania szpitala tymczasowego na terenie Stadionu Narodowego oraz kosztów ponoszonych w związku z jego budową i funkcjonowaniem

Szanowna Pani Marszałek,

w związku z interpelacją Pani Poseł Moniki Wielichowskiej w sprawie zasad finansowania szpitala tymczasowego na terenie Stadionu Narodowego oraz kosztów ponoszonych w związku z jego budową i funkcjonowaniem[1], zgodnie ze stanowiskiem Centralnego Szpitala Klinicznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (CSK MSWiA) w Warszawie, należy wskazać, że utworzenie ww. szpitala tymczasowego – podjęte w ramach walki z epidemią SARS CoV-2 – stanowi dodatkowe zabezpieczenie miejsc (łóżek) szpitalnych. W tym miejscu trzeba nadmienić, że informacje w powyższym zakresie zostały przedstawione w odpowiedzi Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na interpelację Pani Poseł (zatytułowaną w sprawie działań podejmowanych przez MSWiA i nadzorowane przez nie jednostki w celu usprawnienia pracy szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym).

Do szpitala tymczasowego znajdującego się na terenie Stadionu Narodowego (zwanego dalej szpitalem tymczasowym) są przyjmowane osoby, których stan zdrowia kwalifikuje je do leczenia w tej lokalizacji. Kryteria przyjęć mają na celu zapewnienie odpowiedniej opieki pacjentom, co do których podjęto decyzję o udzielaniu świadczeń w szpitalu tymczasowym. Należy zauważyć, że hospitalizacja w każdym szpitalu wymaga spełniania warunków kwalifikujących do takiego leczenia tj. do leczenia szpitalnego.

W szpitalu tymczasowym na jednej zmianie (12h), w systemie 3h w strefie czystej / 3h w strefie brudnej, na poszczególny odcinek, tj. 28 łóżek, przypada w każdej z ww. stref: lekarz, cztery pielęgniarki, ratownik medyczny oraz dwóch opiekunów medycznych. Pod opieką pielęgniarki pozostaje 7 pacjentów.

Dane na temat liczby pacjentów przyjętych do szpitala tymczasowego znajdują się na stronie internetowej: https://szpitalnarodowy.pl/.

Ponadto CSK MSWiA w Warszawie przekazał, że pacjenci na oddziale intensywnej terapii szpitala tymczasowego to nie tylko osoby wymagające respiratoroterapii. Są to także chorzy potrzebujący wzmożonego nadzoru, niewydolni oddechowo. Większość pacjentów jest leczonych przy pomocy tlenoterapii wysokoprzepływowej oraz innych form tlenoterapii nieinwazyjnej. Respiratory znajdujące się w szpitalu mają na celu zabezpieczenie pacjentów w nim hospitalizowanych.

Finansowanie szpitali tymczasowych następuje zgodnie z obowiązującym zarządzeniem Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, wydanym na podstawie art. 9 ust. 3 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 1842, z późn. zm.). Wynagrodzenie za świadczenia udzielane w szpitalu tymczasowym jest należne podmiotowi je udzielającemu, tj. CSK MSWiA w Warszawie.

Z poważaniem

MINISTER SPRAW WEWNĘTRZNYCH i ADMINISTRACJI
z up. Błażej Poboży
Podsekretarz Stanu

27 stycznia 2021 roku

Wybrał: Mariusz Mielcarek 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8263 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Pielęgniarki zgłosiły się do biura poselskiego.

3 min czytania
Posłanka pisze do ministra zdrowia po spotkaniu z pielęgniarkami w biurze poselskim… Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie nieuznawania przy ustalaniu minimalnego…
Aktualności

Młodzi pasjonaci medycyny i nauk biologicznych - co oferuje CosinusYoung przyszłym lekarzom?

2 min czytania
Wybór liceum to ważny krok w kierunku przyszłej kariery zawodowej. Rozwój zainteresowań w szkole ponadpodstawowej z pewnością zaprocentuje w przyszłości i ułatwi…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Starsze pielęgniarki zarabiają gorzej od młodych pielęgniarek, ponosząc odpowiedzialność za wdrażanie absolwentek do zawodu.

1 min czytania
Dyskusja w Senacie Na stronie internetowej Senatu poinformowano, że w dniu 1 marca br. z inicjatywy wicemarszałka Senatu Michała Kamińskiego w Senacie…
Komentarze